1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özbek Hoca suikastının ayrıntıları
Özbek Hoca suikastının ayrıntıları

Özbek Hoca suikastının ayrıntıları

Türkkiye'de sığınmacı olarak bulunan Abdullah Buhari'ye suikast gerçekleştirdiği iddiasıyla tutuklanan Eldar A.'nın sorgusunda cinayetle ilgili bir çok noktayı açıkladığı belirtildi.

A+A-

Özbek Hoca olarak bilinen Abdullah Buhari'nin 10 Aralık 2014 günü Zeytinburnu'nda bulunan İhsan İlmi Hizmetleri Yardımlaşma Derneği'ne girerken öldürülmesine yardım ettiği gerekçeyle tutuklanan Eldar A.'nın sorgusunda cinayetle ilgili her türlü detayı anlattığı öğrenildi. 

Suikastin gerçekleşmesine işlenmesine yardım etmekle suçlanan Eldar.A.'nın polis sorgusunda Sobir S., ile suikastten 3.5 ay önce Sultan K. aracılığı ile Antalya'da tanıştığını söylediği öğrenildi. Eldar. A.'nın ifadesinde, "Ben onu Şasa olarak tanıyordum, isminin Sobir S., olduğunu sizden öğrendim. Türkçe bilmediği için ona tercümanlık yapmamı istedi. Bazı kişilerden alacağı olduğunu, iki ay içinde 3-4 ayda kazanacağım parayı bana vereceğini söyledi. İşlerim iyi olmadığı için kabul ettim. 20 Kasım 2014 tarihinde Antalya'da benim adıma kiraladığımız araçla Ankara'ya gittik. Ankara'da kız arkadaşım F. G.'nin evinde kaldık. Bildiğim kadarıyla Sobir S'ye borçlu birini aramaya gittik" dediği iddia edildi.


Talimat internet üzerinden Mişa'dan geldi

Sobir S.'nin, wiber programı üzerinden yurt dışından Mişa isimli bir şahıs tarafından yönlendirildiğini savunan Eldar A.'nın sorgusunda şunları söylediği iddia edildi:

"Sobir isimli şahsın telefonuna Wiber mesaj programı üzerinden adres bilgileri geliyordu. Mişa kaplan resmi ile kayıtlıydı. Her görüştüklerinde selam Mişa şeklinde hitap ediyordu. Bu Mişa isimli şahsın yurtdışından bunu yönlendiren şahıs olduğunu düşünüyorum. Bu koordinatları kaplan resimli Mişa'dan gelen adresler doğrultusunda ve Sobir'in yönlendirmesiyle Ankara'da çok sayıda adrese gittik."

Eldar A., suikasti de bu kişilerin yönlendirmesiyle gerçekleştirdiğini anlattı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler