1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özel güvenlik sektörü için kötü haber
Özel güvenlik sektörü için kötü haber

Özel güvenlik sektörü için kötü haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özel güvenlik kalkmalı. Bunlar olaylara zaten müdahale edemez. Bunların içinde yaşı müsait olanlar varsa Emniyet'e alınır" dedi. Özel güvenlik sektöründe şu an 270 bin kişi çalışıyor.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Romanya gezisi dönüşü uçakta gündemi değerlendirdi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, kamudaki özel güvenliğin kaldırılması gerektiğini söyledi. Kamudaki özel güvelikten yıllardır bir netice alamadıklarını söyleyen Erdoğan, “Bunlar olaylara zaten müdahale edemez. Bunların içinde yaşı müsait olanlar varsa Emniyet'e alınır” diye konşutu.

Erdoğan konuşmalarında şunları söyledi:

"Büyük ihtimalle hükümet de bu konuyu masaya yatıracaktır. Özel güvenlik teşkilatlarının gözden geçirilmesi lazım. Bence tarihi bir karar olacaktır belki de ama bunu bir tavsiye olarak da söylemiş olabilirim. Yani, Türkiye’nin bir emniyet teşkilatı var. Türkiye Cumhuriyeti, emniyet teşkilatıyla buralarda polislerimizle veya değişik bir şekilde yine emniyet teşkilatı adalet saraylarına yönelik bir koruma teşkilatını kendisi kurmalıdır. Özel güvenlik kaldırılmalıdır. Çünkü özel güvenlik teşkilatlarının birçok yerde hangi amaçla kimler tarafından, nasıl kuruldukları hepsi soru işaretidir."

Polise devredilmeli

“Kısa süre içerisinde, boyutları nereye kadar varıyor? Nerede, ne gibi eksikler var bakacağız. Herkes X-Ray’den geçmek dahil aranmalı. Özel güvenlik bir kenara konulmalı. Sadece adalet saraylarında değil, birçok kurumlarda artık özel güvenlik bana göre tarih olmalıdır. Hatta stadyumlarda, hastanelerde görev tümüyle polislere bırakılmalı. Hastanelerde de zaman zaman mafyanın birçok teşebbüsleri oluyor. Onun için oralarda taşın altına vücudunu koyacak insanlara ihtiyaç var. Emniyet teşkilatımız bu konuda deneyimiyle, tecrübesiyle bu işleri yapacak güç ve kabiliyettedir.”“Ben daha açık söyleyeyim. ben, özel güvenliğin tamamen kaldırılmasını arkadaşlarıma teklif edeceğim. Onların çoğu emekli zaten. Biz şu ana kadar özel güvenlikten çok ciddi neticeler alamadık ki. Elinde taşıma ruhsatı olan silahı olan varsa, hepsi geliyor buralarda görev alıyor. Veya elinde sadece cop var. Bunlar olaylara zaten müdahale edemez. Korkar, kaçar. Şimdi ben böyle söyledim diye rahatsızlık duyanlar olabilir. Bunların içinde yaşı vesairesi müsait olanlar varsa zaten emniyete alımlar yapılıyor, gider emniyete müracaat ederler.” 

Avukatlar aranmalı

"Ben yıllardır avukatların üstünün aranmasını savunan birisiyim. Bunları söylediğimiz zaman bize diğer siyasetçiler hep saldırmışlardır. Nitekim bugün de işi avukatlara ‘Cüppelerinizi çıkarın ve rahat rahat içeri girin, size kimse bir şey yapamaz’ noktasına getirmişlerdir ki ben, o düşüncede değilim. Artık adalet saraylarına, neresi olursa olsun, dünyanın genelinde bu böyledir, avukatların da aranarak girmesi lazım. Aranmadan asla. Diğer görevliler de aranmalı.”

3 milyar dolarlık sektör

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından sonra gözler özel güvenlik sektörüne çevrildi. Son yıllarda hızla gelişip istihdama önemli katkı sağlayan sektörün ekonomik büyüklüğünün 3 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun'un yürürlüğe girdiği 2004 yılından itibaren bin 506 özel güvenlik şirketi ile 744 eğitim kurumuna faaliyet izin belgesi verildi.

Çeyrek milyon özel güvenlikçi var

Valiliklerin verdiği 66 bin özel güvenlik iznine istinaden açılan 470 bin 982 özel güvenlik görevlisi kadrosunda, şu anda 270 bin kişi görev yapıyor.

Özel güvenlik firmalarının denetlenmesi de Emniyet Genel Müdürlüğünün görevleri arasında. Bu kapsamda gerekli şartları sağlayamayan şirketlerden 225'inin ve eğitim hizmeti veren kurumlardan 159'unun faaliyet izin belgesi iptal edildi. Özel güvenlikçi olarak çalışanlardan 204 bin 673 kişi yenileme sınavına alındı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.