1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Paketin kritik ilk 10 maddesi kabul edildi
Paketin kritik ilk 10 maddesi kabul edildi

Paketin kritik ilk 10 maddesi kabul edildi

Tüm engelleme çabalarına karşın İç Güvenlik Paketi'nin ilk 10 maddesi geçti. Eylemde yüzünü kapatana ağır cezalar geldi. Polisin gözaltı, arama ve dinleme yetkisi genişledi.

A+A-

Meclis'te hafta boyunca devam eden İç Güvenlik Paketi'nde en tartışmalı maddelerden ilk 10'u dün Meclis'ten geçti. Dört gün boyunca muhalefetin usul tartışmaları ve gündem dışı söz alarak görüşmeleri kilitleme çabaları nedeniyle görüşmelerine dahi başlanamayan paketle ilgili sabah 05.00'e kadar yapılan çalışmalarla en tartışmalı ilk 10 madde kabul edildi.

Tekme-tokatlı kavgaların akabinde paket çıktı

TBMM Genel Kurulu'nda İç Güvenlik Paketi görüşmelerinde fiziksel kavgalar çıkması, yasanın görüşülmesini engelliyordu. Taktik geliştiren iktidar, kavgacı milletvekillerini Meclis'e getirmedi, gelen vekillere de "Ne söylenirse söylensin, karşılık vermeyin, kavgaya girmeyin" talimatı verildi. Saat 24.00'e kadar Başkanlık Divanı'nda Ayşenur Bahçekapılı otururken, bu saatten sonra Sadık Yakut görevi devraldı. Muhalefet sözlü sataşmaları, hakarete varan ifadeler ve oturma eylemlerine karşın, Yakut yasayı görüştürmeyi sürdürdü. Kabul edilen maddeler ve getirdiği değişiklikler şöyle:

Genişletilmiş arama yetkisi

Aranan kişiye, arama yapıldığına ilişkin belge verilecek. Polis, başkalarının can güvenliğini tehlikeye düşürenleri, kendine zarar verenleri koruma altına alabilecek, olay yerinden uzaklaştırabilecek.

Evde ve işyerinde ifade

Polis, şikâyetçi ve tanıkların ifadelerini, eğer kendileri karakola, emniyete gelmek istemiyorsa, gidip evinde ya da işyerinde alabilecek.

Elinde molotof olana silahlı müdahale

Polis, kendine, başkasına, işyerlerine, konutlara, kamu binalarına, ibadethane, okul vs binalarına molotof, yanıcı, patlayıcı, yaralayıcı silahla saldıran, saldırmaya teşebbüs edenlere karşı silah kullanabilecek.

48 SAATE KADAR DİNLEME YETKİSİ:

Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde verilen yazılı emir, artık 24 saat yerine 48 saat içinde yetkili ve görevli hakim onayına sunulacak. Aynı durum Jandarma için de geçerli olacak.

YÜZÜ KAPATMAK YASAK

Eylemlerde kimliğini gizlemek için yüzünü poşu, maske vs gibi eşyalarla kapatanlara ağır cezalar getiren maddeler de kabul edildi. Eylemde yüzünü kapatanlar 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası alacak. Bu kişiler şiddete de başvurursa, molotof atarsa, ceza 4 yıldan başlayacak. Eylemlerde gerçek veya tüzel kişilerin mallarına zarar verenlere, devletin karşıladığı zarar rücu ettirilecek. Zarar, eylemciye ödetilecek

Molotofa 4 yıla kadar ceza

Eylemlerde havai fişek, molotof, demir bilye ve sapan bulundurulması yasak olacak. Bu eşyaları taşıyanlar 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Örgüt amblemi, işaretleri taşıyan, üniformasını giyerek eylem yapanlar, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

Kiralık araçlara polis takibi geliyor

Paketle "kiralık ve çalıntı" araçlar da kontrol altına alınmış olacak. Tasarıya eklenen bir maddeyle "Rent a car" firmaları, araç kiralayan müşteri bilgilerini Emniyet'in kullandığı "Pol-Net" programıyla entegre olacak bir programa girecek. Böylece polis, suç eylemlerinde kullanılan ya da kullanılma şüphesi bulunan araçların bilgisine anında ulaşabilecek

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.