1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Paralel kaç, hükümet yakala
Paralel kaç, hükümet yakala

Paralel kaç, hükümet yakala

Böcek soruşturması kapsamında hükümetin bir türlü tutuklattıramadığı, paralelci polisler son bir hamle ile yüzlerce insanı gönderdikleri cezaevine girmekten kurtuldular.

A+A-

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından böcek soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı çıkarılan polisler avukatları aracılığıyla 25 Haziran Çarşamba günü karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi  yakalama kararını kaldırdı. Polisler hakkında adli kontrol kararı ise devam ediyor. Bu kapsamda polisler haftada bir kez oturdukları yerdeki karakola imza verecek.

Gerekçe: Somut delil, kaçma şüphesi yok

Mahkeme kararın gerekçesinde somut delil bulunmadığı, kaçma ve delilleri karartma şüphesi görmediği üzerinde durdu.

"Şüpheliler Ahmet Türer, İlker Usta, Enes Çığci, Ali Özdoğan ve Sedat Zavar haklarında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delilerin bulunmadığı, kaçma kuşkularının, delilleri karartma kuşkularının ve tanıklar üzerinde baskı kurma ihtimallerinin bulunmadığı, sabit ikametgah oldukları, delil durumu dikkate alındığında tutuklama kararı verilmesinin ölçülü olmayacağı kanaatine varılmakla Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanının tutuklamaya yönelik yakalama kararının kaldırılmasına, dosyanın gereği için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına iadesine oy çokluğuyla kesin olarak karar verildi."

11 polis gözaltına alınmıştı

Soruşturmada 16 Haziran'da 11 polis gözaltına alınmış, bunlardan altısı savcılık, beşi de mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, serbest kalan şüpheliler konusunda itirazda bulunacağını söylemiş, "Bu gidiş hayra alamet bir gidiş değil" demişti. Savclığın itirazı üzerine de mahkemenin serbest bıraktığı 5 polis hakkında yakalama kararı çıkmıştı. 

Soruşturma, Başbakan Erdoğan'ın Ankara'daki evinde ve çalışma ofisinde yapılan aramalarda "böcek" olarak bilinen dinleme cihazlarının bulunmasıyla başladı.

Cihazların bulunduğunu Erdoğan Aralık 2012'de bir röportajda açıkladı.

Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun 1 Şubat'ta savcılığa sunduğu rapora göre, dinleme cihazı Başbakan'ın ofisine Tayyip Erdoğan'ın ameliyat olduğu sırada konuldu.

Polisler tarafından yapılan ilk aramada herhangi bir dinleme cihazı bulunamazken, daha sonra Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) yaptığı aramada cihaz ortaya çıkarıldı.

bocek-site.jpg1seog_1403840400_5097.jpeg5cjdi_1403840444_9916.jpeg

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.