1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Paralel yapı’ mağdurları
‘Paralel yapı’ mağdurları

‘Paralel yapı’ mağdurları

Türkiye’de 17 Aralık ile birlikte gerilen cemaat-hükümet ilişkileri ve bu gerilim içinde ortaya çıkan ‘Paralel Yapı’, ‘Paralel medya’ gibi söz kalıpları, kendi mağdurlarını oluşturmaya başladı.

A+A-

Ticaret ünvanlarında “paralel” kelimesini barındıran şirketler zor günler geçiriyor.

Bunlardan biri de 2003 yılından bu yana web sitesi adı sağlayıcılığı alanında faaliyet gösteren Bursalı Paralel Medya. Şirketin kurucusu Murat Halim Akkaya “Sırf şirketimin adı nedeniyle çoğunluğu belediyelerden oluşan 200’e yakın müşterimi kaybettim. Üstelik Hizmet hareketiyle de hiçbir yakınlığım yok” diyor.

Bursa’da faaliyet gösteren Paralel Medya & Reklam, Paralel Grup adlı şirketler grubunun bir parçası. “Biz Paralel Medya’yı, ismi Türkiye’de bu kadar gündem olmadan çok önce, 2003 yılında kurduk” diyen şirket sahibi Murat Halim Akkaya son dönemde farklı anlamlar kazanan paralel medya algısı nedeniyle zor günler yaşadıklarını, hatta müşteri bile kaybettiklerini söylüyor.

Gülencilerle bağlantım yok

Kendileriyle çalışmak istemeyen şirket yetkililerine ve tanıdıkları belediye başkanlarına “Bizi yıllardır tanıyorsunuz. Neden çalışmayı bırakıyorsunuz?” diye sorduğunu dile getiren Akkaya buna rağmen müşterilerinin ard arda kendileriyle çalışmama kararı aldıklarını vurguluyor. Akkaya’nın anlattıklarına göre şirkete ‘Paralel Medya’ isminin veriliş hikayesi de şöyle: “Bu şirketi eşimle kurduk. O zamanlardan beri domain adı,hosting işi yapıyoruz. Önce Paralel Net’i kurduk. Çünkü internetin paralel bir dünya olduğunu düşünüyoruz. Ardından da Paralel Medya geldi. Son dönemde giden müşterilere öyle kızdım ki, tüm şirketlerimi de Paralel Grup adı altında toplama kararı aldım.”

Müşterilerin kendileriyle çalışmayı bırakma sürecinin 4 aydır sürdüğünü belirten Akkaya herşeye ragmen şirket adını değiştirmeyi düşünmediğini söylüyor, “Bunu yaparsam Telekomünikasyon Kurumu’na ceza ödemek zorunda kalırım. Değiştirmeye gerek duymuyorum” diyor.

Fetullah Gülen olsa da fark etmez

Akkaya’nın kendisiyle çalışmayı bıraktığını iddia ettiği belediyelerden biri Yalova’ya bağlı Altınova Belediyesi. Altınova Belediyesi Basın İlikşileri yetkilisi ise adında Paralel barındıran bir şirketle çalışmadıklarına dikkat çekerek “Biz işleri ihale ile veririz. İsim yüzünden böyle bir karar alınamaz. En ucuz işi kim yaparsa ihaleyi o alır. O şirketin adı Fethullah Gülen olsa da fark etmez. Yeter ki iş ucuza yapılsın ve halk kazansın” diyor.

Paralel Yapı adlı markanın ve şirketin logosu TPE

Paralel Yapı'ya red

Aslında son bir yıldır farklı anlamlar çağrıştırsa da paralel Türkiye’de, şirket adı olarak oldukça sık kullanılan bir isim. Örneğin sadece Gaziantep’te bile adı Paralel Yapı olan iki şirket var. Bu şirketlerden Paralel Gayrimenkul İnşaat Yapı ve Taahhüt, Gaziantepli Nakıpoğlu ailesine ait. Royal Halı da Nakipoğlu ailesine ait.

Şirket Paralel Yapı markasını tescil ettirmek istediğinde TPE’den red cevabı almış. Ancak geçtiğimiz günlerde aynı marka için bir başvuru daha yapmış.

Yine Antepli farklı bir şirket olan Paralel Yapı Müteahhitlik İnşaat ise 2006 yılından bu yana faaliyette. Ancak, şirket 2013 yılında (17 Aralık operasyonu öncesinde) tasfiye başvurusunda bulunmuş.

Son tweet 25 Aralık'da

Bu arada şirketin Twitter hesabına bakıldığında son tweetini artık bir operasyon günü olarak anılan 25 Aralık’ta atmış görünüyor. Antep’te Antepia projesini gerçekleştiren şirket tweette aynı tarihe denk gelen Gaziantep’in kurtuluşunu kutlamış.

Paralel dünya

Ticaret Sicil kayıtlarına göre İstanbul’da ismi Paralel Medya Hizmetleri ve Paralel Medya İletişim Hizmetleri olan 2 şirket var. Paralel Dünya adı altında yurtdışı eğitim danışmanlığı yapan bir firma da sektörde faaliyet göstermeye devam ediyor…

17 Aaralık sonrasının 'Paralel'leri

Tüm bu yaşananlara ve oluşan parallel algısına ragmen Paralel bir marka adı olarak hala oldukça revaçta. 17 Aralık operasyonu sonrasında da Paralel içeren markalar için yapılmış birçok başvuru var. ‘Paralel’, ‘Paralel Yapı’ ve ‘Paralella’ da başvurusu yapılan bu markalar arasında yer alıyor

Kaynak: Wall Street Journal

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.