1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Paralel'in Tahşiye bahanesiyle dinlediği kişiler
Paralel'in Tahşiye bahanesiyle dinlediği kişiler

Paralel'in Tahşiye bahanesiyle dinlediği kişiler

Tahşiye iddianamesinde yasadışı dinlemenin bilançosu açıklandı. Fetullahçı Terör Örgütü, Tahşiye soruşturması bahanesiyle 140 hakim ve savcı, 471 üst düzey asker, 385 emniyet müdürü olmak üzere bin 706 üst düzey bürokratı dinlemiş.

A+A-

Paralel Devlet Yapılanması’nın, 2009’da düzenlenen Tahşiye soruşturmasında kumpas kurduğu ve usulsüzlükler yaptığı gerekçesiyle aralarında Fetullah Gülen ile Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 33 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede çarpıcı bilgiler yer alıyor.

Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz tarafından hazırlanan iddianamede; paralel devlet yapılanmasının sahte isimlerle ya da açık kimlik bilgisi belirtilmeksizin IMEI numaraları üzerinden yasadışı olarak dinlediği ve teknik takip yaptığı kamu kurum ve kuruluşların listesi yayınlandı. 

140 hakim ve savcı, 471 üst düzey asker, 385 emniyet müdürü

Paralel yapı, aralarından hakim ve savcıların da bulunduğu 140 yargı mensubunu, 471 üst düzey askeri personelini, 385 emniyet müdürünü, MİT Müsteşarı Hakan Fidan da dahil 12 MİT mensubunu, 33 ÖSYM çalışanını, 6 TOKİ yöneticisini, 3 TÜBİTAK proje çalışanını, ASELSAN’dan 25 görevliyi, BDDK, EPKD, üst düzey bürokratları adım adım izlemiş ve takip etmiş.

Erdoğan'ı açık kimliğini gizleyerek takibe almışlar

İddianamede; kabine üyelerinin sık görüştükleri kişiler olan danışman, koruma, sekreteri üzerinden dinlendiği belirtildi. 

İddianamede Erdoğan’ın, Başbakan olduğu dönemde açık kimlik bilgileri gizlenmek suretiyle dinlendiğine dikkat çekildi. İddianamede; “Örneğin Sayın Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında Başbakan olarak Antalya ilimize AK Parti İl Kongresine katılmak amacıyla ziyaret gerçekleştirdiği, AK Parti İl Başkanının ziyaret tarihlerini kapsayacak şekilde açık kimlik bilgileri gizlenmek suretiyle 26 günlüğüne teknik takibe alındığı tespit edilmiştir” denildi.

İddianamede; sosyal medyada özel hayatlarına ilişkin görüntüleri yayınlanan Milliyetçi Hareket Partisi mensubu on kişiden dördünün istifa etmeden önce iletişimlerinin tespit edildiğinin anlaşıldığına dikkat çekildi.

Paralel'in casusluk faaliyetlerini de kapsayan organize işleri

İddianamede; paralel yapının casusluk faaliyetlerini de kapsayan organize olmuş bir örgüt olduğunu ortaya koyan unsurlarının olduğuna dikkat çekildi ve“Yurtdışındaki faaliyetlerine destek sağlamak amacıyla yabancı istihbarat servislerinin ilgisini çekecek bilgilere ulaşmayı amaçladığı değerlendirilmektedir” denildi.

İşte Paralel'in dinlediği siyasetçi-bürokrat listesi;

(Milletvekili, İl-İlçe Parti Yöneticileri, 

İl-İlçe Belediye Başkanları)

AK PARTİ 177 

CHP 53

MHP 103

BBP 23

TOPLAM 356

KRİPTOLU TELEFONLAR

BAŞBAKANLIK (Başbakan Yardımcısı 
ve Danışmanı) 7

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI 2

MGK 4

MİT 3

ENERJİ BAKANLIĞI 1

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 1

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI 1

BİLİNMEYEN 12

TOPLAM 31

YARGI MENSUPLARI

(Hâkim, Savcı, Adli Tıp Uzmanı, 

Zabıt Kâtibi) 140

ÜST DÜZEY ASKERİ PERSONEL 471

ÜST DÜZEY EMNİYET PERSONELİ 

(Emniyet Müdürü, Emniyet Amiri) 385

MİT MENSUBU 12

ÖSYM ÇALIŞANI 33

TOKİ YÖNETİCİLERİ 6

TÜBİTAK PROJE ÇALIŞANI 3

SAVUNMA SANAYİ (Aselsan) 25

BDDK 5

EPDK 11

ÜST DÜZEY BÜROKRAT

(Vali, Kaymakam, Genel Müdür, İl Müdürü) 370

GAZETECİ 112

İŞADAMI 73

ÖĞRETİM ÜYESİ 60

TOPLAM 1.706

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.