1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pendik'te bir garip "IŞİD" operasyonu
Pendik'te bir garip "IŞİD" operasyonu

Pendik'te bir garip "IŞİD" operasyonu

Dün gece İstanbul'da 17 faklı adrese yapılan "IŞİD" operasyonunda, mülteci çocukların eğitim ve öğretim gördüğü bir derneğe baskın düzenlendi. Mülteci okulunda kalan çocuklar gözaltına alındılar.

A+A-

Türkiye'de 25 Temmuz'da başlayan, basına "IŞİD" operasyonları şeklinde lanse edilen operasyonlar halen devam ediyor. Bu operasyonlarda binlerce kişi İslam Devleti mensubu olmak iddiasıyla olduğu gözaltına alındı.

Ancak bu kişilerden çok azı tutuklandı. Gözaltına alınanların çoğunluğunu İslam Devleti ile hiç bir ilişkisi olmayan kişiler oluşturuyor. Gözaltına alınan kişilerin ortak özelliği olarak toplumda oluşturulmaya çalışılan IŞİD'çi profiline bir şekilde benzerlik göstermesi dikkat çekiyor. 

Son olarak dün gece Pendik'te IŞİD operasyonu düzenlendi. Eş zamanlı baskın düzenlenen mekanlardan 3 tanesini Pendik'te yaşayan Türkistanlı muhacirlere ait okullar oluşturuyor. İslam Devleti ile bağlantısı bulunmayan okullarda çoğunluğu 18 yaşının altında olan muhacir çocuklar Kur'an ezberi yapıyor ve İslami ilimler okuyorlardı.

Baskında gözaltına alınan 30'a yakın çocuk, Pendik ve Maltepe'de bulunan karakollara götürüldüler.

Uluslararası Adalet Platformu başkanı Adem Çevik olayla alakalı, "Bizim yakından ilgilendiğimiz muhacir çocukların eğitim aldığı bu mekanlar; dün gece kapısı kırılarak özel harekat polisleri tarafından basıldı. Basılan bu 3 muhacir okuluna daha önce polilers defalarca gelmişler ve kendi gözleriyle bizzat görmüşlerdi buralarda çocukaların eğitim aldığını." ifadelerini kullandı.

Muhacirler Platformu sözcüsü Muhammed Ali Akman ise, "Nasıl bir ülkede yaşıyoruz ki 9 yaşında çocukalar IŞİD üyesi olmak suçundan gözatına alınıyor. Hiç bir suçu olmayan bu çocuklar bir an önce serbest bırakılmalı. Eğer gözaltı süreleri bugün sona ermezse yarın tüm duyarlı Müslümanlar ile çocukların tutulduğu karakolun önünde toplanarak basın açıklaması yapacağız." açıklamasında bulundu.

Hükümetin uzun yıllardır çözemediği mülteci politikaları yüzünden binlerce Türkistanlı mülteci aile Türkiye'de kaçak olarak yaşamaktalar. Oturum izinleri olmadığı için bu muhacir ailelerin çocukları, Türkiye'de resmi okullara alınmıyorlar. Mülteci aileler de bulundukları bölgelerde Türkiye vatandaşlarının da desteğiyle eğitim mekanları açarak çocuklarının eğitimlerini sağlamaya çalışıyorlar.

 

Kaynak: incanews, tevhidi gündem

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.