1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Peşmergeler için verilen süre doluyor
Peşmergeler için verilen süre doluyor

Peşmergeler için verilen süre doluyor

İslam Devleti'nin 17 Peşmerge için Barzani yönetimine verdiği süre bugün dolarken; Kürt yönetiminden esirlerin hayatını hiçe sayan sert ifadelerle "savaşa devam" açıklaması geldi.

A+A-

ABD öncülüğündeki Haçlı koalisyonu ve Safevi İran'la birlikte bölgeyi kan gölüne çeviren Barzani yönetimine rehineler için verdiği süre bugün doluyor. Ellerindeki üç rehineyi iki gün önce "sivilleri öldürmeyi bırakın" mesajıyla infaz eden İslam Devleti, diğerlerini de Nevruz günü infaz edeceği açıklamıştı.

Peşmerge Bakanlığı, 3 Peşmergenin öldürüldüğünü doğruladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Amerikanın piyadeliğini yapan eli kanlı peşmergeye "masum insan" denmesi Barzani yönetimi için kavramların nedenli karmaşık bir hale geldiğini gösterir nitelikte.

İslam Devleti, dün kendisine yakın internet sitelerinde yayımlanan görüntülerde sivillerin yaşadığı evlerin direkt olarak hedef alınmasından dolayı üç peşmergenin öldürüldüğünü duyurmuştu. 

30 Ocak'ta rehin alınan ve şubat ayında ise kafeslere koyarak Kerkük'ün Havice ilçesinde gezdirerek 21 Mart'ta öldüreceğini duyurduğu 17 Peşmerge ile ilgili süre bugün doluyor.

Barzani'ye tepki çığ gibi büyüyor

Peşmerge yakınları ise hem IKBY hem de merkezi hükümet yetkililerindenin rehin tuttuğu çocuklarının akıbetine ilişkin kendilerine bilgi verilmesini istiyor.

Aileler adına açıklama yapan ve oğlu rehin alınan Şeyh İrfan, evlatları hakkında gerçek ve tatmin edici bilgiler almak istediklerini, "Evlatlarımızın akıbeti hakkında bize gerçek bilgiler verilmezse hiç kimsenin aklına gelmeyecek eylemlerde bulunacağız" dedi.

Peşmergelerin Nevruz'da öldürüleceğinin açıkladığını ve sürenin bitmek üzere olduğunu vurgulayan İrfan, "Çocuklarımızın akıbetlerini bilmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. Rehine tutulan 17 peşmerge için "çalmadık kapı bırakmadıklarını" dile getiren İrfan şunları söyledi: "Ne yazık ki hiç kimse evlatlarımızın nerede, ne durumda ve akıbetleri hakkında bir şey söylemedi, bir girişimde de bulunmadı. Bu nedenle biz, gerek Kürdistan hükümeti gerek Kerkük yetkililerine 24 saat mühlet veriyoruz. Evlatlarımızın akıbeti hakkında bize gerçek bilgiler verilmezse hiç kimsenin aklına gelmeyecek eylemlerde bulunacağız."

İslam Devleti'nden Kürt halkına:"Savaşımız Kürtlerle değil"

İslam Devleti, Irak'ın Musul Vilayeti'nde 3 Peşmerge askerini yaşanan sivil katliamlar nedeniyle infaz ettiği videoyu sosyal medya platformlarında yayınladı. 17 Mart günü çekilen görüntülerde, 30 Ocak tarihinde İslam Devleti tarafından Kerkük'e düzenlenen operasyonda esir alınan 3 Peşmege görevlisine, Guantanamo sirlerine giydirildiği gibi turuncu bir giysi giydirildikten sonra Musul'da füzelerin isabet ettiği sivil halka ait evlerin önüne getirildi.

Mücahidler Kürtçe konuşarak, Kürt halkına hitaben "Bizim savaşımız sizinle değil, Haçlı ve Safavi güçlerin bize karşı başlattığı savaşta onlarla işbirliği yapan liderleriniz sizi taraf olmadığınız bir ateşin içine sürüklüyorlar, esir alınan Peşmerge'lerin serbest bırakılması için İslam Devlet ile müzakere yapıyoruz diyen liderleriniz sizleri aldattılar ve sivil Müslümanları bomba ve füzelerle öldürmeye devam ettiler. Bu ahmaklığın devam etmesi esir alınan kişilerin değersiz olduğu demektir" diye seslendiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler