1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Peygamber'e hakaret ederek prim yapmak isteyen gazete karıştı
Peygamber'e hakaret ederek prim yapmak isteyen gazete karıştı

Peygamber'e hakaret ederek prim yapmak isteyen gazete karıştı

İki köşe yazarının Hz. Muhammed(sav)'e hakaret eden karikatürüne yer vermesiyle tepki tooplayan Cumhuriyet gazetesinde Genel Yayın Yönetmeni görevden alındı, iki yönetici de istifa etti.

A+A-

Görevden almalar Cumhuriyet Gazetesi'nin internet sitesinden duyuruldu. Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu'nun bugün yaptığı toplantıda alınan kararlar doğrultusunda, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni ve İcra Kurulu Üyesi Utku Çakırözer görevden alındı. Çakırözer geçen eylül ayında bu göreve getirilmişti.

Genel Yayın Koordinatörü Murat Sabuncu ve Yazı İşleri Müdürü Ayşe Yıldırım Başlangıç'ın da yönetime istifalarını sunduğu ve bunların kabul edildiği açıklandı. 

Genel yönetmenliğine ilişkin görevlendirmenin daha sonra yapılacağı duyuruldu. Yönetim değişikliğinin gerekçesi şu ifadelerle açıklandı:

"Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu’nun bugün yapmış olduğu toplantıda, Cumhuriyet gazetesi yayın yönetiminde yaşanan uyumsuzluk ve anlaşmazlıkların sürdürülemez bir iş ilişkisi noktasına geldiği, bunun yarattığı olumsuzlukların kurumsal yapıda da aksamalara neden olduğu değerlendirilmiştir.

Öte yandan gazete satışlarının daha üst seviyelere çıkarılması, gazetemizin daha geniş okur kitlelerine ulaştırılabilmesi bakımından yayın yönetiminde bir değişimin uygun ve gerekli olacağı kanaati oluşmuştur.

Bu durumda yayın yönetiminin tümüyle yeniden yapılandırılmasının, bu nedenle de Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer, Genel Yayın Koordinatörü Murat Sabuncu, Yazı İşleri Müdürü Ayşe Yıldırım Başlangıç’ın mevcut görevlerinden ayrılmalarının uygun olacağı sonucuna varılmıştır."

Açıklamanın başında ise, "Öncelikle belirtmek isteriz ki, Mustafa Kemal Atatürk'ün adını koyduğu Cumhuriyet gazetesinin temel yayın ilkeleri ve politikaları doğrultusunda yayınının daha etkili şekilde ve gelişerek devam edeceğinden, demokrasi, insan hakları, eşitlik, sosyal adalet, laik ve demokratik cumhuriyet, özgürlükler ekseninde yerleşmiş ve kökleşmiş olan yayıncılık anlayışının sürdürülmesi için çaba gösterileceğinden kimsenin kuşkusu olmamalıdır." denildi.

Vakfın açıklamasında görevden alma ve istifaların Charlie Hebdo'nun İslam'a ve Efendimiz(sav)'e alçakça çizimlerle saldırdığı karikatürleriyle ilgisi olup olmadığına dair bir bilgi ya da imaya yer verilmedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.