1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Peygamber(sav)'e hakaret eden derginin kirli mazisi
Peygamber(sav)'e hakaret eden derginin kirli mazisi

Peygamber(sav)'e hakaret eden derginin kirli mazisi

Paris'teki silahlı saldırının hedefi olan Charlie Hebdo dergisi, yıllardır bütün dinlere ancak özellikle İslam'a yönelik saldırı ve hakaretleri ile tepki çekti. 1970'te sansüre de uğradı.

A+A-

12 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırının hedefi olan Fransız mizah gazetesi Charlie Hebdo, bugüne kadar dini inançlara karşı, özellikle ‘İslam’ı hedef alan karikatürler yayınlamaktan hiç çekinmedi. Hiç bir uyarıyı aldırmayan dergi çalışanları kendi sonunu hazırlamış oldu.

Fransız mecmua, Danimarka’da bir gazetede yayınlanan ve Hz. Muhammed(sav)’i konu alan karikatürleri de “Şeriat Hebdo” isimli bir sayıyla yayınlamıştı. Dergi sayıda ‘genel yayın yönetmeni’ olarak da Peygamber Efendimiz(sav)'in ismini kullanmış ve silahlı eylemlere kapı aralamıştı.

“Hebdo” Fransız argosunda haftalık yayınlar için kullanılan bir kelime. Siyaseten sol bir çizgi izleyen yayın, diğer inanç gruplarını da hedef almakla ünlü. Dergi, sağcı ve solcu siyasetçileri de sık sık hicvetti.

Ancak Charlie Hebdo bütün bu yayınları arasında en çok tepkiyi Müslümanlara karşı yayınladığı eserler yüzünden aldı. Irkçılık suçlamasıyla açılan bir dava ve 2011’de “Şeriat Hebdo” ismiyle yayınladığı sayıdan sonra uğradığı bombalı saldırı da bu tepkilerin arasındaydı.

Derginin yayınları arasında peçe takan Müslüman kadınlarla alay eden çizimler de var. 

Fransız polisi Charlie Hebdo’nun geçtiğimiz haftalarda bazı tehditler aldığını ve daimi polis koruması altında olduğunu açıkladı.

Irkçılıkla suçlandılar

Charlie Hebdo hakkında 2007 yılında ırkçılık suçlamasıyla bir dava açılmış ancak davacı olan Fransa'daki İslami gruplar sonuç alamamışlardı.

Charlie Hebdo’nun kamuoyunda ünlü pek çok kişi ve kuruma karşı yaptığı acımasız eleştirilerle dolu karikatürleri Fransa’da genel olarak ifade özgürlüğü kapsamında görülsede İslam dininde Allah, Peygamber, Kur'an gibi kutsallara hakaret ölüm cezası gerektiriyor.

2007’de görülen dava sırasında İçişleri Bakanı olan, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de Charlie Hebdo’yu “Eski bir Fransız geleneğini, yergiyi sürdürüyor” diyerek savunmuştu.

Charlie Hebdo’daki çizerlerin çoğu 1960'larda yayınlanan Hara-Kiri isimli dergide kariyerlerine başlamıştı.Hara-Kiri “anlamsız ve edepsiz” olmayı amaçladığını açıkça söyleyen bir yayındı. Ancak dergi 1970’te General Charles de Gaulle hakkında yayınladıkları parodi bir ölüm ilanından sonra yasaklanmış, birkaç hafta sonra Charlie Hebdo ismiyle yeniden yayın hayatına başlamıştı.

Charlie Hebdo’ya düzenlenen silahlı saldırıda öldürülen genel yayın yönetmeni Stephane Charbonnier başta Al Jazeera olmak üzere pek çok basın kuruluşuna verdiği mülakatlarda “20 yıldan bu yana uzun bir süredir birçok farklı konuda provokatif davrandıklarını”, “Yayınlarının Fransa’daki yasalara uygun olduğunu” ve “Kimsenin Katoliklerle dalga geçen yayınlarını fark etmediğini” söylemişti.

 

Kaynak: Reuters ve Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.