1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. PKK saldırılarına karşı mutfak tüpü önlemi
PKK saldırılarına karşı mutfak tüpü önlemi

PKK saldırılarına karşı mutfak tüpü önlemi

Tarım Bakanlığı'nın patlayıcı yapımında kullanılan nitratlı gübre satışını yasaklamasının ardından mutfak tüplerinin satışına da sıkı denetim getirildi.

A+A-

Hükümet, PKK örgütünün eylemlerinde kullandıkları el yapımı patlayıcıların yapımında kullanılan malzemelere yönelik olarak sıkı bir gözetim ve denetim getirilmesi için çalışma başlattı.

Başbakanlığın koordinasyonunda bu amaçla yürütülen çalışmalardan biri de EYP yapımında kullanılan LPG (mutfak) tüplerine yönelik.  

Başlatılan çalışma, PKK saldırılarılarını kapsıyor. Bombalı saldırılara karşı mutfak tüpü önlemi için çalışma başlatan yetkililer, daha önce EYP yapımında kullanılan nitratlı gübre satışını yasaklamıştı. 

Çalışmalarda  EYP yapımında yoğun olarak kullanılan 12 kg’lık tüplerin satış ve dağıtım sürecinin izlenmesi ve denetlenmesine öncelik verilecek olup, sonrasında piknik tüpleri ile sanayide kullanılan diğer tüplerin satış ve dağıtım sürecinin izlenmesi ve denetlenmesinin de sağlanması planlanıyor.

Bu amaçla  tüplerde seri numarası ve kare kod bulundurulmasının zorunlu olması, dolumdan nihai tüketime kadar tüm sürecin online takibi, tüpü satın alan nihai tüketicinin kimlik bilgilerinin alınması öngörülüyor. Tarım Bakanlığı da daha önce patlayıcı yapımında kullanılan nitratlı gübre satışını yasaklamıştı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın verdiği talimat üzerine 8 ve 9 Haziran’da iki toplantı yapılmış, yapılan toplantıya ilgili tüm kurumlar katılmış, belirlenen tedbirleri hayata geçirecek kurumlara gerekli çalışmaları tamamlamaları talimatı Başbakan tarafından verilmişti.

Ayrıca,  kullanımdan çıkan ve hurdaya ayrılan tüplerin geri dönüşüme gönderilmesinin sağlanması, yurt dışından LPG tüplerinin giriş ve çıkışlarının denetlenmesi ve engellenmesine yönelik gerekli tedbirleri almaları talimatı da verildi.

Nitratlı gübre satışı durdurulmuştu

Nitrat içeren gübrelerin satışı da 8 Haziran 2016 tarihi itibariyle durdurulmuştu. Başbakanın talimatı üzerine nitrat içeren gübreler başta olmak üzer tüm gübre hareketlerinin izlenmesi, kontrol ve denetimin etkinliğinin artırılması, piyasanın kayıt altına alınması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışmaların ivedilikle tamamlanması planlanıyor.

Tüplerin ve gübrelerin yanı sıra el yapımı patlayıcı yapımında kullanılabilecek olan ve piyasadan kolaylıkla temin edilebilen “nitrometan” gibi patlayıcı ve yanıcı maddelerin üretim aşamasından nihai tüketiciye kadar tüm aşamalarda etkin takibinin sağlanması, süreçte yaşanan kayıp ve kaçakların tespiti, örgütlerin söz konusu maddelere ulaşımının zorlaştırılması amacıyla da Başbakanlık koordinasyonunda çalışmalar yürütülüyor.

 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler