1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. PKK ve CHP'nin seçim öngörüleri
PKK ve CHP'nin seçim öngörüleri

PKK ve CHP'nin seçim öngörüleri

CHP lideri seçim sonrası çatışmaların tekrar başlayacağının altını çizerken, Cemil Bayık Hükümetin seçimlere oynadığını ve ikiyüzlü davrandığını öne sürerken Irak'ın Kuva-yi Milliye ruhuyla hareket ederek bölünmemesi gerektiğini savundu.

A+A-

Çözüm süreciyle ilgili konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Eğer bir süreci güvensizlik üzerine inşa ederseniz çözemezsiniz. Şu an Doğu ve Güneydoğu’da PKK’nın vergi daireleri var, mahkemeleri var, askere alma daireleri var. Asıl paralel devlet PKK oldu. Bu sorunun çözümünde ana aktör HDP olmalı. Devlet veya hükümet meşru organla masaya oturur. HDP istiyorsa gider Kandil ile konuşur, isterse Öcalan’la” dedi.

Kılıçdaroğlu, “AKP bu sorunu çözemez. Bir karşılıklı danışıklı dövüş gidiyor. Seçim sonrası çatışma dönemi tekrar başlayacak. Diyarbakır’da sokaklarda gezin, herkes aynı kaygıları paylaşıyor” diye konuştu.

Hakan Çelik’in Kemal Kılıçdaroğlu’yla yaptığı söyleşinin ilgili kısmı şöyle:

Kürt sorununa Abdullah Öcalan’ın katkısını önemsiyor musunuz?

Bilmediğimiz bir süreç bu. Eğer bir süreci güvensizlik üzerine inşa ederseniz çözemezsiniz. Şu an Doğu ve Güneydoğu’da PKK’nın vergi daireleri var, mahkemeleri var, askere alma daireleri var. Asıl paralel devlet PKK oldu. Bu sorunun çözümünde ana aktör HDP olmalı. Devlet veya hükümet meşru organla masaya oturur. HDP istiyorsa gider Kandil ile konuşur, isterse Öcalan’la.

Devlet, Kandil ve Öcalan ile doğrudan görüşme yapmasın mı diyorsunuz?

Evet. AKP bu sorunu çözemez. Bir karşılıklı danışıklı dövüş gidiyor. Seçim sonrası çatışma dönemi tekrar başlayacak. Diyarbakır’da sokaklarda gezin, herkes aynı kaygıları paylaşıyor.

KCK EşbaşkanıCemil Bayık ise İngiliz gazeteci Fazel Harmway'e bir röportaj verdi. Bayık Türkiye topraklarının üçte birinin merkezi hükümetten ayrılmasını hararetle savunurken Irak'ın birlik içinde kalması gerektiğini ifade etti. Irak'ta toprak bütünlüğünü savunan 'Biji Obamacıların' düştüğü çelişki yalanlar silsilesine bir yenisini daha ekleyen Bayık, Erdoğan'ın "barış konusunda ciddi olmadığını" ve gerçek amacının genel seçimlerde "AKP'nin daha fazla oy elde etmek için zaman kazanması olduğunu" söyledi.

Bayık, "Irak'ın bölünmesinin çok tehlikeli olacağını" söyledi. Bayık, Irak'taki Şii, Sünni ve Kürt toplumlarının İslam Devleti'ne karşı birlikte karşı koymaması durumunda olası bir durumda kendilerininde sonunu getirecek bir Devlet sisteminin varolacağından bahsetti. Kendi güvenlikleri için Irak'ın bölünmemesini ve tüm etnik ve siyasi grupların tek çatı altında savaşmasını isteyen Bayık Kandil'deki makamından oldukça müşkülperest bir portre ortaya koydu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, "Irak bölünürse savaş yoğunlaşacak ve IŞİD tehdidi çok daha büyük hale gelecek" diyen Bayık sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama eğer IŞİD'e karşı birlik olmaya devam ederlerse aralarındaki farklılıkları ileri bir aşamada diyalog yoluyla çözebilirler."

'PKK terör listesinden çıkarılmalı'

Bayık ayrıca PKK'nin ABD öncülüğündeki uluslararası Haçlı koalisyonuna verdiği üstün hizmetten dolayı PKK'nin Batı ülkelerinin "terörist örgüt listesinden çıkmasına neden olmasını umduğunu" da söyleyerek açıkça efendilerinden mükafat beklediklerini dillendirdi.

'Erdoğan barış süreci konusunda ciddi değil'

Erdoğan'ın "barış konusunda ciddi olmadığını" ve gerçek amacının genel seçimlerde "AKP'nin daha fazla oy elde etmek için zaman kazanması" olduğunu söyleyen Bayık, süreçte artık müzakerelerin başlaması gerektiğini söyledi. Bayık, "Şimdi müzakere zamanı ve bunun için Apo'nun cezaevi koşullarının değişmesi gerekiyor. Bu değişene kadar müzakere mümkün değil."

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.