1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "PYD/YPG savaş suçu işliyor"
"PYD/YPG savaş suçu işliyor"

"PYD/YPG savaş suçu işliyor"

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfının (SETA), "PKK’nın Kuzey Suriye Örgütlenmesi: PYD-YPG" başlıklı raporunda, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin ele geçirdiği bölgelerde güttüğü tehcir siyasetiyle savaş suçlarına imza attığı belirtildi.

A+A-

Raporda, PKK'nin Suriye uzantısı PYD'nin kuruluşundan, PKK ve Esed rejimi ile bağlarına kadar birçok süreç analiz edilerek örgütün çalışma şekli anlatıldı. Raporda, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin 2011'de başlayan Suriye devriminden yararlanmak amacıyla, karşılıklı çıkar gözeterek, Esed rejimiyle birlikte hareket etmek istediği kaydedildi.

Raporda, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) kontrolünde olan bölgelerle, Rebia-Sincar üzerinden Irak-Suriye sınır hattının ve Türkiye-Suriye sınırını oluşturması nedeniyle, Suriye’nin kuzeyinin jeopolitik açıdan önemli olduğuna işaret edildi.

Kürtlerin çoğunlukta olduğu Suriye'nin kuzeydoğusunda ise önemli petrol yatakları bulunduğu belirtilen raporda, kritik bir coğrafyada yaşamalarına rağmen Suriye’deki Kürtlerin en büyük azınlığı oluşturmaları ve hak talepleri nedeniyle Esed rejimi tarafından tehdit olarak görüldükleri vurgulandı.

Esed rejiminin PKK örgütünü Türkiye’ye karşı destekleyerek, örgütün yardımı ile Suriye Kürtlerini rejim için tehdit olmaktan çıkarmaya çalıştığı savunulan raporda, rejimin kendi Kürt sorununu Türkiye'ye ihraç etmeye çalıştığı ifade edildi.

Suriye Kürtleri üzerindeki etkisini artıran, PKK örgütünün Suriye kolu olarak PYD'nin 2003 yılında Demokratik Birlik Partisi adıyla kurulduğu ve 2011'den sonra Suriye’nin kuzeyinde etkinlik elde eden en önemli aktörlerden biri haline geldiği vurgulanan raporda, PYD'nin PKK ile bağlantısına ilişkin şu ifadeler yer alıyor:

"Bu örgüt 2003 yılında kurulmuş olsa da tarihi, PKK’nın Suriye’de faaliyetlerine başladığı 1980’lerin ilk yıllarına kadar uzanmaktadır. Örgütün liderliğini 2003-2010 yılları arasında Fuat Ömer yapmıştır. PYD örgütlenmesi Esed rejimi tarafından hoş karşılanmamış ve bu yapıya yönelik tutuklamalar gerçekleştirilmiştir. O süreçte yüzlerce PYD üyesinin tutuklandığı değerlendirilmektedir. Salih Müslim’in de dahil olduğu birçok lider, Kuzey Irak’a kaçmak zorunda kalmış ve Kandil bölgesinde konuşlanmışlardır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler