1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rafızi-Haçlı ittifakı Felluce halkını adım adım yok ediyor
Rafızi-Haçlı ittifakı Felluce halkını adım adım yok ediyor

Rafızi-Haçlı ittifakı Felluce halkını adım adım yok ediyor

Irak hükümetine bağlı Şii milislerin kuşatması altında bulunan Haçlı-Rafizi işgaline karşı büyük bir mücadele veren Felluce halkına uzun süredir temel gıda maddelerinin ve yaşamsal ihtiyaçların ulaşması engelleniyor.

A+A-

Irak hükümetine bağlı Şii milislerin kuşatması altında bulunan Haçlı-Rafizi işgaline karşı büyük bir mücadele veren Felluce halkına uzun süredir temel gıda maddelerinin ve yaşamsal ihtiyaçların ulaşması engelleniyor.

Bölge uzun süredir İslam Devleti'nin kontrolünde bulunduğu için ABD ve İran destekli Şii milis güçleri Sünni halkı ağır bir kuşatma altında bırakarak yavaş yavaş öldürerek bölgeyi işgal etmeyi hedefliyor.

Felluce 2003 yılında İran bağlantılı yerli Şii işbirlikçilerin mihmandarlığında Irak'ı işgal eden Haçlı ABD ve müttefiklerine destansı bir direniş sergilemişti. Irak El Kaidesi, Irak İslam Devleti ve Irak- Şam İslam Devleti'nin gelişim süreçlerinde de önemli bir yere sahip olan Felluce'ye Haçlıların ve Rafizilerin daha fazla önem verdiği bilinen bir gerçek.   

2015 yılının Temmuz ayında Şii Irak hükümetine bağlı milislerin Felluce'nın bağlı bulunduğu Anbar vilayetine başlattığı operasyon yüzünden Felluce halkı ölümlerin baş gösterdiği kıtlıkla mücadele ediyor.

İslam Devleti'nin kontrolünde olunca insanlar açlıktan ölebilir!

Nüfusu 80 bin ile 100 bin arasında değişen Felluce sakinleri “açlıktan ölüyoruz” diyor.

Felluce sakinlerinden Um Hüseyin içinde bulundukları durumu “Kuşatma altındayız. Felluce'ye yiyecek ve ilaç getirilemiyor. Uzun zamandan beri bu dertten muzdaripiz, burada yaşayan ailelere kimse merhamet etmiyor” şeklinde dile getirdi.

Kent merkezi 2014 yılından bu yana İslam Devleti'nin kontrolünde bulunuyor. Halk Şii yönetimin Haçlı işgaline verdikleri desteğe, milislerin sapkın uygulamaları da eklenince İslam Devleti yönetimini sahipleniyor. Bunun üzerine İran-ABD destekli Irak hükümet güçleri ve Şii milislerinin Temmuz ayında başlattığı kuşatma ağırlaşarak devam ediyor.

Anbar vilayeti Irak topraklarını üçte birini teşkil edip nüfusu çoğunlukla Ehl-i Sünnet'e müntesip halktan oluşmaktadır. 

Haçlı-Rafizi işgalinden bu yana hiç bir zaman işgalcilerin tam kontrol sağlayamadığı Felluce belli aralıklarla çatışma ve saldırılara sahne oldu.

Ocak 2014'te ise Felluce o zamanki adıyla Irak Şam İslam Devleti'nin eline geçen ilk Irak şehri oldu.

İslam Devleti'nin Suriye'nin Kuzeyi'nde ve Musul'da büyük bir saldırı altında olması, Felluce kuşatmasına yönelik bir adım atamamasını da beraberinde getiriyor. 

2015 yılında Irak ordusu ve Şii milisler Felluce şehrini neredeyse tamamen kuşattı. Şehrin yiyecek ikmalini sağlayacak ve bazı ailelerin Felluce'yi terk etmesini sağlayacak bir iki yol açık bırakılmıştı.

Ancak Irak ordusu ve Şii milislerin Temmuz ayında Anbar'ı yeniden ele geçirmek için başlattıkları askeri saldırı sonucunda bu yollar kullanılamaz hale geldi, kuşatma yoğunlaştırıldı ve neticede insani bir kriz ortaya çıktı.

Tıbbi malzeme eksiliğinden Felluce'deki hastaneler en düşük seviyede hizmet vermekte. Buna ek olarak Irak hükümetinin sürekli bombalamalarından dolayı çok sayıda insan hayatını kaybetmekte.

Felluce sakinlerinden Um Hüseyin içinde bulundukları zor durumu “İnsanlar bize karşı diğer gamlıklarını kaybetmiş. Yavaş yavaş ölmeye terk edildik. Çocuklar açlıktan ağlıyor. Onlara ne diyelim?” sözleriyle ifade ediyor.
 

 

Kaynak: Timeturk, Tevhidi Gündem

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler