1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ramazan başlangıcında 2016'da birliktelik sağlanacak mı?
Ramazan başlangıcında 2016'da birliktelik sağlanacak mı?

Ramazan başlangıcında 2016'da birliktelik sağlanacak mı?

İslam coğrafyasında hemen hemen her sene ihtilafın yaşandığı Ramazan başlangıcı meselesinde bu yıl birliktelik sağlanması bekleniyor.

A+A-

2016 Ramazan Bayramı'nın zamanını öğrenmek için Ramazan Bayramı ne zaman? haberini takip edebilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Avrupa Fetva ve Araştırma Meclisi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve İslam Hilal Gözlem Projesi (ICOP) işbirliğiyle düzenlenen ve 3 gün süren Uluslararası Hicri Takvim Birliği Kongresi sona erdi.

Kongrenin bitmesiyle 2016 senesinde İslama müntesip halkların bir asırdır birçok ihtilaf yaşadığı Ramazan'ın başlangıç tarihi meselesinde bir birlikteliğe varılacak mı sorusunun açıklığa kavuşması bekleniyor.

ramazan-baslangici-ne-zaman-2016.jpg

 

Türkiye, Suudi Arabistan, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ABD, Katar, Fas, Mısır ve Ürdün'ün de aralarında olduğu 50'ye yakın ülkeden karar merciinde bulunan yetkililerin katıldığı kongrede 2 sonuç ön plana çıktı. İslamın temel itikad meselelerinde hakkın ortaya çıkmasına engel olan söz konusu kurumların bu konuda adım atması, İslam'ın şiarlarından olan "Hicri Takvim"in gündeme gelmesine katkı sağlaması bekleniyor.

"İlmi, Fıkhi ve Sosyal Boyutlarıyla Hicri Takvim", "Hicri Takvim Projeleri" adı verilen oturumlarla gerçekleştirilen ve İslam dünyasında takvim birliğinin amaçlandığı kongrede tekli ve çiftli takvim önerileri öne çıktı. Böylelikle Müslümanlar için fırsat olan Ramazan ayının başlangıcında kendisini İslama nispet eden birçok kesimin ortak hareket etmesi öngörülüyor.

Görmez: "Ramazan ayı başlangıcı sorunu tek bir devlet içinde bazen iki bazen de üç farklı günde oruç ve bayram yapma noktasına varacak"

Bu takvimin, dini metinler/naslar ile kesin astronomik kurallar arasında bir çelişki ve çatışma olmadığından astronomik ölçütler ve fıkhi kuralları beraberce göz önüne alındığını belirten Mehmet Görmez, şunları söyledi:

"Tercih edilen takvimin avantajları ve sonuçları: Bu takvim, Müslümanlar ama özellikle Müslüman azınlıkların karşı karşıya olduğu bazı sorunları çözme yönünde önemli katkılar sunacaktır. Bu sonuçlardan biri, oruç, bayram gibi Müslümanlar için sembol manası olan günleri birleştirmesidir. Bir diğeri ise, bunun Müslümanlar arasındaki meşru ve makul sınırları aşan tefrikayı/ayrışmayı ortadan kaldırma yönünde bir karar olmasıdır. Zira özellikle azınlık halinde yaşayan Müslümanlar arasında bu sorun tek bir devlet içinde bazen iki bazen de üç farklı günde oruç ve bayram yapma noktasına varacak aşırı durumlara yol açabilmektedir. Hatta farklılık, bir ülke vatandaşı hacıların Zilhicce'nin 9. Günü Arafat'ta vakfeye durdukları gün, kendi ülkelerinde henüz Zilhicce'nin 7 veya 8. Günü olması gibi aşırı boyutlara ulaşabilmektedir. Bu din, tevhitesd dinidir, birliği ve bütünlüğü şer'i bir farz ve olgusal bir zaruret saymıştır."

2016 Ramazan ayı başlangıcı ve Ramazan Bayramı tarihi ne zaman? Nasıl belirlenir?

ramazan-2016-baslangic-hilal-gozlemi.jpg

 

İslami kesim Ramazan ayı başlangıcı ve Ramazan Bayramı tarihi gibi fıkhi bir konuda dahi ortak bir noktada buluşamamaktalar. Oysa Allah'ın (a.c) kitabı Kur'an-ı Kerim, bu konuda birlikte hareket edebilmenin yolunu göstermiştir. Dini günler, hesapla belirlenir. Allah (a.c) şöyle buyurur: “Ay ve güneş, bir hesaba göredir.” (Rahmân, 55/5)

hilal-ramazan-baslangici-nasil-tespit-edilir.jpg

 

Kameri ayın ilk günü, güneşin batmasından sonra battığı görülen hilali takip eden gündür. Ayetlere göre kameri ayların hesapla belirlenmesi gerekir.

Ramazan orucu, Ramazan ayında tutulduğundan ve Ramazan ayı da ay takvimine göre her sene değiştiğinden, oruca başlayabilmek için öncelikle, Ramazan ayının başladığını tespit etmek gerekmektedir.

ramazan-baslangici-2016-hilal-goruldu.jpg

 

Peygamberimiz "Hilâli (ramazan hilâli) görünce oruca başlayınız ve hilâli (şevval hilâli) görünce bayram ediniz. Hava bulutlu olursa içinde bulunduğunuz ayı otuza tamamlayınız" buyurmuştur.(Buhârî, “Savm”, 5, 11; Müslim, “Sıyâm”, 3-4, 7-10).

Bir başka hadiste de "Hilâli görmedikçe başlamayınız, hilâli görmedikçe bayram etmeyiniz. Hava bulutlu olur da hilâli göremeyecek olursanız, ayı otuza tamamlayın" burumuştur. (Buhârî, “Savm”, 11) 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler