1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rejim ve YPG, Halep'i düşürmek üzere
Rejim ve YPG, Halep'i düşürmek üzere

Rejim ve YPG, Halep'i düşürmek üzere

Son 3 hafta içinde şiddetlenen çatışmalarla tamamen yıkımın eşiğine gelen Halep’te rejim ve YPG'nin saldırıları ile kuşatılan halkın yaşam mücadelesi güç şartlarda sürüyor.

A+A-

Katil Esed'in halkını katlemeye başladığı günden bu yana büyük bir yıkıma uğrayan Halep, son üç hafta içinde çatışmaların şiddetlenmesiyle artık tamamen yok olmanın eşiğine geldi. Uzun süredir kent merkezinde muhaliflerin elinde bulunan merkezi noktalrı ele geçirmek için katliamlara imza atan Esed ve Şii milisler son olarak bir mahallede bulunan YPG'nin desteği ile yeni bir saldırı başlattı. Son saldırılar sonrası Halep'in merkezinde işgal edilmemiş son bölgeyide kuşatma altına alan rejimin sivillere yönelik saldırıları sürüyor.

Bir yandan kentin doğusunda devam eden aralıksız hava saldırıları, diğer yandan batı tarafındaki bombalı saldırılar pek çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden oluyor. Rejimin kontrolünde olmayan tek bağlantı yolu kesilirken, Doğu Halep’in karadan abluka altına alınması yaklaşık 250 bin kişinin dış dünyayla bağlantısının tamamen kesilmesine ve bölgede büyük bir yaşam mücadelesi vermesine neden oldu. savaş yaralıları ve durumu ciddi olan hastalar kentten çıkamazken, temel yiyecek maddeleri ve tıbbi malzemelerin kente girişi de imkansız hale geldi.

halepte-son-durum-kusatma.jpg

Esed ayakta kalan tek yapılar olan hastaneleri de vurdu

Bölgedeki hastaneler de hem askeri saldırılar hem de ilaç ve malzeme kıtlığı ile mücadele ediyor. Bu hafta içinde yardım kuruluşlarının ilaç ve malzeme desteği verdiği dört hastane bombalı saldırılarda hasar aldı. Genel cerrahi ve damar cerrahisi alanında hizmet veren bu hastanelerden biri geçen ay da bombalı saldırıya maruz kalmış ve kapatılmak zorunda kalmıştı. Sınır Tanımayan doktorlar, tesisin acilen onarılması için destek vermiş ve hastane iki hafta önce yeniden açılmıştı. 23 Temmuz’da binanın yanına bir hava saldırısı daha gerçekleştirilmiş ve hastane bir kez daha hasar almıştı. Hastaların başka bir hastaneye sevki sırasında hastane personeline yönelik ikinci bir saldırı daha gerçekleşmişti.

Siviller için koridor açmayı kabul etmiyorlar

Halep'te bulunan doktorlar, “Hastane yöneticileri bize geçen ay tedavi ettikleri yaralı sayısında gözle görülür bir artış olduğunu söylüyor. Hatta bu hastanelerden biri günde 50 yaralı alıyordu ve geçen haftaki saldırılarda hasar görüp kapanan hastanelerden biri de buydu. Bu insanlar şimdi nereye gidecek? Hastaneyi yeniden kuralım desek gerekli malzeme ve ekipmanı nasıl içeri sokacağız? Hastanelere yönelik bu saldırılara son verilmezse çok yakında Doğu Halep’te sağlık hizmeti verecek hiçbir sağlık tesisi kalmayacak. Ayrıca önümüzdeki haftalarda daha da artacak olan mazot sıkıntısı nedeniyle yalnızca hastaneler değil ambulanslar da çalışamaz hale gelecek.” ifadelerini kullandı.

Doktor ve ekipman kalmadı

Kentte çok az sayıda doktor ve cerrah kaldığı ve bu doktor ile cerrahların, Doğu Halep’te yaşayan ihtiyaç sahibi yüzbinlerce insana hizmet vermek için mücadele verdiği ifade ediliyor. Öte yandan, hasta ve yaralıların, sağlık tesislerine gitmeye çekindiği kaydediliyor. Sağlık çalışanları ise mevcut ilaç ve malzemenin ne kadar süre idare edeceğini ve hizmet vermeye devam edip edemeyeceklerini bilememenin endişesini yaşıyor.

Nisan 2016’da gönderilen en son yardım sevkiyatında 10 kamyonluk, yani üç ay yetecek kadar malzeme ulaştırılmıştı. Bir sonraki sevkiyatın tarihi yaklaşırken yetkililer Halep içine herhangi bir yardım malzemesi ulaştırmanın mümkün olmayacağı endişesini taşıyor. Hayati sağlık hizmetleri hem askeri saldırılar hem de stokların yavaş yavaş tüketilmesi nedeniyle tamamen sıfırlanma riskiyle karşı karşıya.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler