1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Riyad'da Suud gözetiminde, Esed'le müzakere çıktı
Riyad'da Suud gözetiminde, Esed'le müzakere çıktı

Riyad'da Suud gözetiminde, Esed'le müzakere çıktı

Riyad'da Suriyeli tüm muhalifleri tek bir çatı altında toplama amacıyla yapılan konferans yine bir hüsranla sona erdi. Toplantıdan çıkan Esed ile müzakere kararı, Suriye muhalefetinin dünyanın en beceriksiz silahlı muhalefeti olduğunu bir kez daha gözler

A+A-

Viyana görüşmelerinin ardından batıya sevimli görünen bir çok Suriyeli muhalif grubu tek bir çatı altında toplamayı hedefleyen Batılı ülkeler ve Ortadoğulu müttefikleri iki gündür Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde 40 kadar muhalif temsilci ile toplantılar gerçekleştirdi. Fakat toplantı sonucu açıklanan bildiri Suriye muhalefetinin, mevcut yönetimlerine muhalif tüm silahlı-siyasi muhalif yapılar arasında en başarısız olabilme özelliğini bir kere daha ispatladı.

Toplantıların sonunda bazı grupların şerhlerine rağmen ABD ve Batı destekli ÖSO ve SMDK öncülüğünde Esed rejimi ile müzakere yapmak üzere çeşitli komisyonlar oluşturulmasına karar verildi. 

Riyad'da gerçekleştirilen Suriye muhalefeti toplantısında bazı yapısal sorunlar olsa da belirli noktalarda gelişmeler kaydedildi.

Gelişme kaydedilen noktalar ise şunlar:

1- Suriye'nin toprak ve halk bütünlüğünün korunması
2- Demokratik ve sivil devlet inşası
3- Silah kullanımına devlet tekelinin getirilmesi
4- Terörizmin her şekliyle reddedilmesi
5- Yabancı savaşçıların reddedilmesi
6- Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne riayet edilmesi
7- Temel kuruluşların ve ordunun yeniden yapılandırılması


Görüşmeler sırasında 13-15 kişiden oluşan ve rejimle müzakere edecek bir heyetin oluşturulması planlandı. Bu heyetin; silahlı gruplardan 4 kişi, SMDK'dan 4 kişi, 3 bağımsız kişi ve Ulusal Konsey'den 2 kişiden oluşmasına karar verildi.

 

Ahrar'uş Şam sonuç bildirgesinde istedikleri gibi bir sonuç açıklanmaması nedeniyle  Riyad'daki toplantıdan çekildiğini açıkladı.

Ahrar'uş Şam Riyad Toplantısından neden çekildiğini şöyle açıkladı:


Kendimizi şeriat ve vatanımız önünde borçlu biliyoruz ki bu konferanstan çekilelim ve çekilmemizin sebeplerini açıklayalım.

Ahrar'uş Şam Olarak çekilme nedenlerimiz:

1-Esas görevin ‘'Suriye Alakalandırma Heyetine'' verilmesi ve bu heyetin Suriye devriminden daha çok Esed rejimine bağlılığı biliniyor.

2-Suriye içinde Devrimci güçlerinin üzerinde ittifak ettikleri maddeler ve ilkelere önem verilmemesi ve her bir devrimci grubunun ittifak etiği beş maddeye de önem verilmemesi.

3-Esas Suriye devriminin tarafı olan muhaliflere hem konferansta ve hem de alınan kararlarda ağırlığın verilmemesi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler