1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rusya'dan Suriye kara operasyonları açıklaması
Rusya'dan Suriye kara operasyonları açıklaması

Rusya'dan Suriye kara operasyonları açıklaması

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, ABD öncülüğündeki haçlı ittifakının Suriye'de düzenlenen ve düzenlenecek olan hava ve kara operasyonlarının durumu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Soruları yanıtlayan Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Suriye'deki hava saldırılarının galibiyet için yeterli olmadığını ancak ABD öncülüğündeki haçlı koalisyonun bu ülkeye kara birlikleri göndermesinin de durumu yalnızca daha fazla kötüleştireceğini söyledi.

 

"Hava saldırılarının teröristleri yenmek için tek başına yeterli olmadığı açık" şeklinde ifadeler kullanan Medvedev, "Suriye hükümet güçleri teröristlerle karada savaşıyor. Ancak ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun parçası olarak Suriye topraklarına kara birlikleri göndermek için karar almadan önce Suriye halkının buna ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek gerek" şeklinde konuştu.

'Kara operasyonu, Suriye'de zaten karmaşık olan durumun daha fazla karmaşıklaşmasına neden olabilir'

Medvedev ayrıca, kara birliklerinin gerçekten sevk edilmesi durumunda ise bunun, daha fazla ölüme sebep olabileceğini ve Suriye krizine siyasal çözüm bulunması ihtimalini zayıflatabileceğini belirtti: "Kara operasyonu, Suriye'de zaten karmaşık olan durumun daha fazla karmaşıklaşmasına neden olabilir. Biz, terörle mücadelenin uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi kararına dayanması gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca krizde olan her ülkenin egemenliğine saygı duyulması bir gerekliliktir."

'Rusya'ya eskiden olduğu gibi yaklaşılmalı'

Rus Başbakan Medvedev, NATO ve AB'nin Rusya ile eski işbirliği formatına geri dönmesi gerektiğini belirtti.

İşbirliğinin karşılıklı saygı ve çıkarlara dayanması yönünde görüş belirten Medvedev, "NATO ve AB'deki partnerlerimizin Rusya ile eski işbirliği formatına geri dönmeleri sadece gerekli değil aynı zamanda da zorunlu. Elbette işbirliği, karşılıklı saygı çerçevesi üzerine inşa edilmeli. Biz işbirliğini hiçbir zaman reddetmedik ancak NATO ve AB'li partnerlerimiz için aynı söylenemez" dedi.

'Dünya savaşı çıkabilir'

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ayrıca Almanya’da yarın yayınlanacak Handelsblatt gazetesine verdiği röportajda, Suriye’deki iç savaşa ilişkin, “Yeni bir dünya savaşına sebebiyet vermek yerine tüm tarafların müzakere masasında yer almaları zorunlu kılınmalı” dedi. Medvedev, Rusya’nın Suriye’deki ihtilafa kendi ulusal çıkarlarını savunmak için katıldığını söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Esed’in talebi üzerine harekete geçtiğini ve askeri harekata katılma kararı verdiğini ifade den Medvedev, ancak kara operasyonuna katılmak istemediklerini belirtti. 

'İyi düşünülmeli'

Rusya Başbakanı Medvedev, “Rusya'nın kara harekatına katılmak istemediğini söylediniz. Arap ülkelerinin, buna hazır olduğuna ve ayrıca ABD’nin de öncü rol almasını istemelerine ne diyorsunuz?” şeklindeki soruya, kara harekatlarının genelde savaşın kalıcı olmasına neden olduğu için uygun olmadığını ifade etti.

Kara operasyonlarının tüm güçlerin savaşa dahil edilmesi anlamına geleceğini ifade eden Medvedev, "Amerikalılar ve Arap partnerlerimiz iyi düşünmeliler. Kalıcı bir savaş istiyorlar mı? Böyle bir savaşı hızlı bir şekilde kazanabileceklerini mi düşünüyorlar? Böyle bir şey, özellikle de Arap dünyasında  imkansızdır. Orada herkes herkese karşı savaşıyor” ifadesini kullandı.
Kaynak: Sputniknews ve AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler