1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sabri Ok'un hayal dünyası
Sabri Ok'un hayal dünyası

Sabri Ok'un hayal dünyası

Konuşmaktan öte hiç bir icraatı olmayan KCK yöneticileri, hükümetle girdikleri ağız dalaşını sürdürüyor. Birbirlerini çözüm sürecini bozmakla itham eden taraflar her konuşmalarında sadece karşı tarafı tehditler savurarak tabanlarının gazını alıyor.

A+A-

KCK yöneticisi Sabri Ok, Türkiye’nin İslam Devleti saldırıları ile tampon bölge oluşturulmasının hedeflendiğini iddia etti. Ok, Kobani üzerindeki Türk devletinin politikalarının çözüm sürecinin kaderini belirleyeceğini söyleyerek hükümeti Kobani üzerinden tehdit etti..

Ok, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın “Kandil’de yan gelip yatacaklarına, Kobani’de savaşsınlar” açıklaması için, “Bu zaten haddini aşarak gidip İslam Devleti’ne karşı savaşsınlar demiş. Herhalde bu adamın dünyadan haberi yok. Rojava devrimci güçleri iki yıldır İslam Devleti'ne karşı savaşıyor” dedi. Fakat Ok, Yalçın Akdoğan'ın burada Kandil'deki PKK varlığını kastettiğini anlayamayarak YPG'nin Suriye'de verdiği savaşı ileri sürmüş.

Sabri Ok'un Türkiye'deki müslümanlarla savaşma isteği

Şuana kadar hiç bir bölgede İslam Devleti'ne karşı varlık gösteremeyen, merkezleri konumundaku Kobani'yi kaybetmek üzere olan Sabri Ok'un Türkiye müslümanları ile başlayacak yeni bir savaşın tadına bakmak istemesi ise hayret uyandırdı. "Türkiye'deki IŞİD" benzetmesiyle müslümanları hedef gösteren Ok, kullandığı kelimelerin getireceği sonuçları düşünmeden konuştukları ile kendi sonunu hazırlayan bir ahmak misali sözlerini sürdürdü.

Akdoğan’ın değerlendirmeleri için “AKP hükümetinin ne kadar sıkıştığını gösteriyor” diyen Ok, “Yalçın Akdoğan merak etmesin, kendisi Türkiye içindeki IŞİD’e karşı savaşmıyorsa, gerilla Türkiye içindeki IŞİD’e karşı da, onun destekçilerine karşı da savaşır. Gerillanın birçok cephede savaşma gücü vardır” görüşünü dile getirdi.

Sabri Ok ANF’ye verdiği söyleşide Türkiye’nin çözüm süreci konusundaki oyalama ve zaman kazanmaya yönelik siyaseti ve İslam Devleti’ne verdiği desteğin süreci direkt olarak etkileyeceğini söyledi. AKP’nin sürecin ruhuna uygun hareket etmediğini ve adım atmadığını belirten Ok, bu nedenle çatışmasızlığın bittiğinin açıklandığını ifade etti. İslam Devleti ile Türkiye arasında süren gerginliğe rağmen Washington Post ağızı ile konuşmayı sürdürmekte ısrar ediyor.

Türk ordusunun Tampon Bölge oluşturması hakkında da konuşan OK, "Türk askerinin burayı tampon bölge veya herhangi bir gerekçe ile işgal etmesi uluslararası hukuka da aykırıdır. Onun da ötesinde hiçbir halk, hiçbir topluluk yabancı bir gücün kendi topraklarında konumlanmasını istemez. Bunun için de meşru değildir. Zaten PYD Eşbaşkanı Salih Müslim ‘eğer böyle bir şey olursa biz bunu bir işgal ve saldırı olarak değerlendiririz’ dedi. Ve haklıdır da. Buna rağmen Rojava’da bir işgal ve tampon Rojava Devrimine karşı ve tabii ki tüm Kürtlere karşı bir savaş ilanı anlamına gelir.”

‘Türk hükümeti kendini kandırır

Sabri Ok sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir taraftan lafla süreçten söz edilecek, diğer taraftan ne çözüm için bir adım atılmayacak! Bunlar yetmezmiş gibi IŞİD’in Rojava halkına saldırtılması sağlanacak, Rojava Devrimi’nin yenilmesi için her türlü çaba gösterilecek. Bu tür yaklaşımları ne hareketimiz, ne Kürt halkı, ne de demokratik kamuoyu kabul eder. Eğer hükümet bu politikalarının kabul göreceğini sanıyorsa en başta da kendini kandırmış olur. Ya da herkesi aptal ve bir şey bilmez sanan bir densizlik içindedir.”

Çözüm süreci

KCK üyesi Sabri Ok çözüm süreci ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Önderlikle yapılan görüşmeler diyalog sürecini aşıp bir müzakereye dönüşmedi. Bütün bunlar bir oyalama, bir taktik ve sorunun ciddiyetinden uzak bir yaklaşım olduğunu gösteriyor. Önderlik üzerinde de baskılar devam ediyor. Diyalog adına Önderliğe dayatmalarda bulunuluyor. Önderlik üzerinde de bir psikolojik savaş yürütülmeye çalışılıyor. Türk devleti tek yanlı var olan süreci bile istismar edip kötüye kullanırken, şimdi de PKK güçlerini geri çeksin dayatmasını yapıyor. Bunun kabul edilmeyeceğini bile bile bu tür dayatmalar yapmak da bir psikolojik savaş biçimi oluyor. PKK niçin güçlerini çeksin? Gerillanın geri çekildiği yerde sen hala halk üzerinde baskı kuran askerini, polisini ve korucu güçlerini yerleştiriyorsun. Kürt sorununu çözmemişsin ki demokratik bir ortam yaratmamışsın ki silahlı güçlerin geri çekilme zemini olsun. Sen karakol ve kalekolleri niye inşa ediyorsun? Ben devletim, inşa ederim deniliyor. Bunun bile inandırıcılığı yoktur. Türkiye'nin başka yerlerinde ne bu tür karakollar, ne de kültürel soykırım ve askeri amaçlı barajlar yapılmaktadır. Türk devleti böyle gayri samimi, gayri ciddi bir yaklaşım sergiliyor. Hareket olarak çatışmasızlığı büyük bir sabırla bugünlere kadar getirdik. Türk devletinin politikası karşısında daha 2013’ün Haziran’ında bizlerin çatışmasızlığı bitirmesi gerekirdi. Yapılması gereken buydu. Ama sorumlu davranarak çatışmasızlığı bugüne kadar sürdürdük. Ancak şimdiye kadarki durum tutumumuzun ne kadar istismar edildiğini ve kötüye kullanıldığını gösteriyor.”

Ok sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk devleti birçok kere açıklama yaptı, ama AKP sanki tüm bunlar yayınlanmamış, söylenmemiş, yokmuş gibi yaklaştı. Türk devleti çözümsüzlükte ısrar ediyor. Hareketimiz Kürt sorununun bir tarafıyken, uyarılarımızın hiç dikkate alınmaması zaten AKP hükümetinin başlattığımız sürece nasıl sorumsuz yaklaştığını ve ciddiyetsizliğini ortaya koymaktadır. Biz hep samimi davrandık, ama bu samimiyetimiz kötüye kullanıldı. Buna rağmen Beşir Atalay kalkmış pişkince ‘biz samimiyiz, karşı taraf da samimi olmalı’ diyor. Bizim bu tür söylemlere ve tutumlara artık sabrımız ve tahammülümüz kalmamıştır. İki yıllık bir çatışmasızlık süreci yürüttük AKP hükümetinin sürecinde ruhuna tamamen ters düşen bu yaklaşımlarına ve pratiğine karşı bir tutum geliştirmek zorunda kaldık.

Tespitimiz, gerçekten de sürecin bittiği yönündedir. Tutumumuz da bu yönde olacaktır. Başbakan yardımcısının dediği gibi ne blöf yapıyoruz ne de tehdit ediyoruz. Bizim açımızdan çatışmasızlığı sürdürmenin anlamı kalmamıştır. Artık taraflar kendi uygun gördükleri yollarında ilerlerler. Şimdiye kadar çatışmasızlık ve tek başına yürüttüğümüz süreç adına bazı konularda duyarlılıklarımız vardı. AKP hükümetinin her saldırısına, olumsuzluğuna bir tepki göstermiyorduk. Ancak artık polisin ya da askerin her gün Kürtlere saldırması, tutuklaması, sınır boylarında insanlara kurşun sıkması, saldırarak yakması, yıkması, insanları yerde sürüklemesi artık kabul edilmeyecek ve karşılıksız kalmayacaktır.

‘Akdoğan kendini bilmez değerlendirmeler yapıyor’

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın “PKK Kandil’de yan gelip yatacaklarına, Kobanê’de savaşsınlar” açıklamasına karşılık şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye'nin başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın açıklamalarına ilişkin şunları belirtmek istiyorum. Kimse Türkiye'den destek beklemiyor. Sadece bir kanton yöneticisi Türkiye'nin tutumunu netleştirmek için silah verebilir demiştir. Yoksa tüm Rojava Kürtleri de biliyor ki Türkiye silah değil, amiyane deyimle Rojava devrimcilerine bitini bile vermez. Kimse onlardan şu destek, bu destek istemiyor. IŞİD’le ilişkisini kessinler, Rojova Devrimi’ne düşmanlığı bıraksınlar ve gölge etmesinler yeter. Bir de bu zaten haddini aşarak gidip IŞİD’e karşı savaşsınlar demiş. Herhalde bu adamın dünyadan haberi yok. Rojava devrimci güçleri iki yıldır IŞİD’e karşı savaşıyor. Daha önce de Türkiye'nin saldırttığı El Nusra Cephesi’ne karşı savaşmıştır. HPG gerillaları da Şengal’de ve Güney Kürdistan'ın her tarafında IŞİD’e karşı savaşıyorlar. Bu nedenle bu tür basit konuşmalar aslında AKP hükümetinin ne kadar sıkıştığını gösteriyor. Yalçın Akdoğan merak etmesin, kendisi Türkiye içindeki IŞİD’e karşı savaşmıyorsa, gerilla Türkiye içindeki IŞİD’e karşı da, onun destekçilerine karşı da savaşır. Gerillanın birçok cephede savaşma gücü vardır. Yalçın Akdoğan kurnazlık yapıyor. Zaten AKP hükümeti IŞİD’le Kürt Özgürlük Hareketi'ni uğraştırıp kendi kültürel soykırımcı tasfiye politikasını sürdürmek istiyor. Bunun için de gerillanın tümünü de haydi aslanım IŞİD’le savaşa git diye çağrı yapıyor. Egelilerin deyimiyle ‘haydi akıllım’ derler.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.