1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Safevi-Irak yönetiminin Ankara çıkarması
Safevi-Irak yönetiminin Ankara çıkarması

Safevi-Irak yönetiminin Ankara çıkarması

Safevi-Irak Başbakanı Haydar İbadi, Başbakan Davutoğlu'nun davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. İki gün sürecek görüşmelerin gündeminde ticaret, enerji işbirliği ve İslam Devleti ile savaşın son durumu var.

A+A-

Maliki döneminden sonra ilişkileri yeniden canlanan Safevi-Irak ve Türkiye arasındaki diplomasi trafiğine bir yenisi ekleniyor. Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’nin 5 Kasım’da yaptığı Ankara ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hemen ardından 20 Kasım’da yaptığı Bağdat ziyaretlerinden sonra, Irak Başbakanı Haydar İbadi beraberinde Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Enerji Bakanı Abdül Mehdi ile Elektrik Bakanı, Savunma Bakanı, Su Bakanı ve Devlet Bakanı ile birlikte Ankara’da temaslar kuracak. 

Ziyaret kapsamında, iki ülke arasında 2009’da kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı da yapılacak. Toplantıda, iki ülkenin yeniden yakınlaşması doğrultusunda ekonomik ve ticari işbirliğinde fikir alış verişinde bulunulacak.

Ziyaretin en önemli gündem maddeleri arasında İslam Devleti ile ortak mücadele, enerji işbirliği ve Türkiye’nin Maliki döneminde düşme eğilimine giren Irak pazarındaki ihale talebi var.

İslam Devleti ile mücadelede kapsayıcılık talebi

Ankara, mezhepçi politikalar uygulamak ve Sünni bölgelerdeki katliam ve işkencelerle İslam Devleti'nin güçlenmesine sebep olmakla suçladığı Maliki'nin ardından Ağustos ayında İbadi’nin başbakanlık koltuğuna oturmasını memnuniyetle karşılamış, ancak aynı uyarıları İbadi yönetimine de yapma ihtiyacı duymuştu. İbadi yönetiminin görevi devralmasından sonra Irak ordusunun sivil halka yöneliik uyguladığı sistematik işkence ve katliamlarda bir değişiklik olmadığı bağımsız kaynaklarcada rapor ediliyor.

Ankara, Irak’ta kapsayıcı bir sistemin kurulması gerektiğini, kendilerini dışlanmış hisseden Sünnilere de eşit haklar verilmesini ve Irak ordusundaki Şii ağırlıklı dağılımın eşit şekilde düzenlenmesi gerektiğini dillendiriyor. İbadi hükümeti ise, Sünnilerin maruz kaldığı zulümler konusunda adım atacağını söylese de, Sünni aşiretler yeni yönetime de şüpheyle yaklaşmaya devam ediyor.

‘Fiiliyatta ne kadar etkili olduğu önemli’

Ahi Evran Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde görev yapan Doç. Dr. Serhat Erkmen, bu konunun görüşüleceğini, ancak sadece olumlu mesajlar vermekle yetinileceğini söylüyor. Erkmen’e göre, Maliki dönemindeki mesajların değişmiş olması önemli, ama bu fiiliyata yansımayacak:

“İki lider arasında çok şey konuşulacak ve Maliki döneminde bozulan ilişkiler onarıldı mesajı verilecek. Sünnilerin sisteme dâhil olmasının önemini tekrar dile getirilecek ancak fiiliyatta bu mesaj ne kadar etkili olacak? Türkiye’nin Sünniler üzerinde de Bağdat üzerinde de o kadar ciddi bir etkisi yok. Ancak yine de, ‘Bakın biz Maliki döneminde Sünnileri dışlamayın diye söylemiştik, dediğimiz doğru çıktı’ diyecektir. İbadi de kapsamlı bir hükümet kurduğunu, Sünnilere haklarının verilmesi konusunda gerçekçi adımlar attığını söyleyecek ve bu şimdilik Türkiye tarafından da yeterli görülecek.”

 İslam Devleti bir başka başlık

İslam Devleti'ne karşı ortak mücadele edeceğini söyleyen iki başkent, daha önce istihbarat konusunda da işbirliği mesajı vermişti. 20 Kasım’da Bağdat’a bir ziyarette bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, İbadi ile görüşmesinin ardından “Irak’a istihbarat desteği vermeye hazırız” demişti.

İbadi de IŞİD'le mücadelede Irak'ın askeri güç sayısının yeterli olduğunu ve ülkelerinde yabancı güç istemediklerini belirtmiş, "Irak güvenlik güçlerinin eğitimi için Türkiye'nin desteğini memnuniyetle karşılıyoruz. Biz ülkemizde yabancı güç istemiyoruz fakat silah istiyoruz. Bu konuda sıkıntılarımız var." demişti.

Irak’ta İslam Devleti ile mücadelede kuzeyde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı peşmerge birlikleri etkili olurken, güneyde İran’dan gelen birlikler Şii milisler ve Irak ordusuyla birlikte İslam Devleti'ne karşı çatışıyor. ABD ordusunun hava bombardımanı da  İslam Devleti’nin ilerleyiş hızında azalmaya sebep oluyor. Ancak yine de Beyci gibi önemli rafineriler ve Irak’ın büyük bir kısmı hâlâ İslam Devleti’nin elinde.

 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.