1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Safevi Irak yönetimiyle işbirliği adımı
Safevi Irak yönetimiyle işbirliği adımı

Safevi Irak yönetimiyle işbirliği adımı

Bağdat'ı ziyaret eden Başbakan Davutoğlu Iraklı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede Türkiye'nin İslam Devleti ile savaşta başta istihbarat desteği olam üzer bir çok alanda destek vermeye hazır olduğunu belirtti.

A+A-

Türkiye-Irak ilişkilerinin uzun bir gerginlik döneminden sonra durulmasıyla Rafizi İran güdümündeki Safevi Irak Devleti'ni ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu Başbakan Haydar İbadi ile bir araya geldi. 

İki ülke ilişkileri, bölgesel güvenlik konuları ve İslam Devleti realitesinin ele alındığı görüşmenin ardından ortak bir basın açıklaması yapıldı.

Davutoğlu'nun mesajları İslam Devleti ile süren savaşla ilgili oldu.

"Türkiye terörden çok çekti. Dünyanın neresinde olursa teröre karşı olacağız" diyen Davutoğlu şu ifadeleri kullandı: 

"IŞİD'le mücadelede Irak'a istihbarat konusunda yardımcı olmaya hazırız... Bugün Irak'ın karşı karşıya kaldığı başta IŞİD terörü olmak üzere güvenlik riskleri konusunda da tutumumuz gayet açıktır. Irak'ı tehdit eden yapılar, Türkiye için de bir tehdit niteliği taşıyor. İster IŞİD, ister PKK veya diğer formlarda olsun her türlü terör karşısında Türkiye'nin tutumu açık ve nettir." Davutoğlu'nun Irak'da yıllarca tecavüz ve katliamlara imza atan ABD politikalarına ve o politikaların bir sonucu olan Rafizi zulmüne değinmemesi şaşırtmadı.

'Sürdürülen savaş için ittifakımız sürecek'

Irak Başbakanı İbadi ise ortak istihbarat ve bilgi paylaşımında prensipte anlaştıklarını ifaderek şunları söyledi.

"Güvenlik ve askeri işbirliği alanında, iki ülkenin ortak yürüteceği çalışmalara ilişkin heyetler arası görüşmeler sürecek. Irak güvenlik güçlerinin eğitimi için Türkiye'nin desteğini memnuniyetle karşılıyoruz." 

İbadi ayrıca İslam Devleti ile savaşta Irak'ın askeri güç sayısının yeterli olduğunu iddia etti ancak şunu ekledi:

"Biz ülkemizde yabancı güç istemiyoruz. Fakat silah istiyoruz. Bu konuda sıkıntılarımız var."

Muhacir savaşçı trafiği

Basın toplantısında gazeteciler Davutoğlu'na, Suriye ve Irak'taki muhacir savaşçıların Türkiye üzerinden geldiği iddialarını sordu. Bu iddiaları kabul etmeyen Davutoğlu şu yanıtı verdi: 

"Bunlar dayanağı olmayan iddialar. İŞİD’in komuta kademesine baktığımızda bu insanların hepsinin Suriye’deki durumdan faydalanarak bu işe kalkıştıklarını gösteriyor. Lider kadrosunda tek bir Türk bulamazsınız. Bizim sınırlarımız Suriyelilerin geçişi için açık. Bu iftiralar çok çirkin. ABD’li yetkililerle görüşmelerde de kendilerine söyledik. Elinizde listeler varsa bize verin gereğini yapalım. Fakat yıllık 30 milyon turist geliyor. 200 bin Suriyeli öldü. 10 milyon insan kaçtı. Rejimi suçlayın. 'IŞİD’e bu kişiler Türkiye üzerinden geçti'. Belgeleri gösterin, yok. Tüm bunlar yalan."

Davutoğlu'nun sözlerine destek veren İbadi ise, "Irak'a diğer ülkelerden gelen teröristlerin bölgeye geçişini engellemek için iki ülke arasında çalışmalar yapılıyor. Birçok kişi Türkiye üzerinden geçmeye çalışırken engellendi" diye konuştu. İbadi'nin bu sözleri üzerine Türkiye-Irak sınırından kimlerin geçtiği akıllarda soru işaretleri oluşturdu. Mevcut dengeler gereği islami görünümlü herhangi bir kişinin dahi uğramadığı yerler için bu sözleri sarfeden İbadi'nin bölge siyaseti ile pek ilgisinin olmadığı anlaşıldı.

Davutoğlu'nun ziyaretine karşılık İbadi'nin de 24 Aralık'ta Ankara'ya geleceği açıklandı. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.