1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sahada militan sıkıntısı çeken PKK/YPG zorda
Sahada militan sıkıntısı çeken PKK/YPG zorda

Sahada militan sıkıntısı çeken PKK/YPG zorda

Türkiye'de özellikle geçtiğimiz kış şehir merkezlerine düzenlenen operasyonlar ve örgüt mensuplarının önemli bölümünün Suriye kolu YPG/PYD'ye gönderilmesi sonucu PKK'de sahada mücadele eden örgüt mensubu konusunda büyük sıkıntı yaşanmaya başlandı.

A+A-

Türkiye'de özellikle geçtiğimiz kış şehir merkezlerine düzenlenen operasyonlar ve örgüt mensuplarının önemli bölümünün Suriye kolu YPG/PYD'ye gönderilmesi sonucu PKK'de sahada mücadele eden örgüt mensubu konusunda büyük sıkıntı yaşanmaya başlandı. Yeni katılanları 2 haftalık eğitimin ardından sahaya süren örgüt yönetimine karşı PKK'nin saha sorumlularının da seslerini yükselttiği, telsiz konuşmalarına yansıdı.

İstihbarat kaynaklarından alınan bilgiye göre, bir yandan tecrübeli örgüt mensuplarının bir bölümünü destek amacıyla YPG'ninABD özel kuvvetlerle koordinasyonunu sağlaması amacıyla göndermesi, diğer yandan da şehir merkezleri ve yakın kırsal alanda çok sayıda kayıp vermesi PKK içinde büyük sıkıntıya neden oldu.

Tecrübeli kadro konusunda sıkıntı yaşanması üzerine, Kandil'in talimatıyla örgüte yeni katılan PKK'liler,  2 haftalık eğitimin ardından sahaya sürülmeye başlandı. Bu eğitimin daha önce 3 ay sürdüğü, kısalan eğitimin PKK'nin düştüğü sıkıntıyı gözler önüne serdiği belirtildi.

PKK'nin içinde bulunduğu durum, teslim olan veya yakalanan örgüt mensuplarının ifadelerine de yansıdı. PKK'ye bu sene katıldıklarını belirten bir örgüt mensubu, 1 haftalık teorik eğitimden sonra 1 hafta silahlı eğitim aldıklarını, daha sonra sınırı geçerek Türkiye'ye gönderildikleri bilgisini verdi.

Suriye'de İslam Devleti'nin taarruz, baskın ve bombalı araçları kabusları oldu

Türkiye sınırları içinde verdikleri ağır kayıpların üstüne birde Suriye'de ABD bombardımanı sonrası çekildikleri bölgelere vur-kaç taktiği ile saldıran İslam Devleti unsurları ile savaşmakta zorlandığı belirtiliyor.

Özellikle Uluslararası Koalisyon bünyesinde PKK/YPG için bombardıman yapan ABD uçaklarının sortilerinin kesilmesi veya azalması halinde uğradıkları saldırılarda çok kayıp verdikleri belirtiliyor. Bunun en somut örneği 15 Temmuz darbe girişimi sonrası İncirlik Üssü'nün elektriğinin kesilmesi sonrası PKK/YPG'nin yaşadığı kayıplar olarak gösteriliyor.

Kötü gidişat telsiz konuşmalarına yansıyor

PKK yöneticilerinin Türkiye'deki unsurlarına destek için örgüte yeni katılan örgüt mensuplarını sahaya sürmesi, saha ve bölge sorumlularını da rahatsız etti.

Söz konusu PKK'lilerin acemiliklerinden dolayı özellikle intikallar sırasında görüntü verildiği ve bunun da PKK'nin ciddi kayıplar vermesine neden olduğu telsiz konuşmalarına yansıdı.

Kayıplara sebep olan yeni PKK militanlarının örgütün iç işleyişini de etkilediği onuşmalara yansırken, Kandil'deki yönetim kadrosunun bu durumun üzerini örttüğü belirtiliyor. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler