1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Salihoğlu'ndan Zaman Gazetesi olayları ile ilgili açıklama
Salihoğlu'ndan Zaman Gazetesi olayları ile ilgili açıklama

Salihoğlu'ndan Zaman Gazetesi olayları ile ilgili açıklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Feza Gazetecilik'e kayyum atanmasının ardından Zaman Gazetesi önünde yaşananlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

A+A-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, "Feza Gazetecilik A.Ş'ye kayyum atanmasının ertesi günü Zaman Gazetesi önünde toplanan kalabalığa dağılmaları için defaatle uyarı yapan kolluk kuvvetlerinin orantısız güç kullandığına dair bir delil ve yakınmanın bulunmadığını" bildirdi.

Başsavcı Salihoğlu, Feza Gazetecilik'e kayyum atanmasının ardından Zaman Gazetesi önünde yaşananlarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 2014/39856 sayılı dosyası ile yapılan soruşturmada, Feza Gazetecilik A.Ş. bünyesinde bulunan Zaman gazetesinin yöneticilerinin PDY lideri olduğu öne sürülen Fethullah Gülen tarafından belirlendiği ve örgüt lideri Fethullah Gülen'in emir ve talimatları ile hareket ettiği, daha önceki tarihlerde yürütülen bazı usulsüz soruşturmaların Zaman gazetesinde planlanarak başlatıldığı, gazetenin tirajının olduğundan daha fazla gösterilerek Basın İlan Kurumundan haksız kazanç sağlandığı yönünde deliller bulunduğunu" belirtti.

"PDY soruşturması kapsamında kayyım atanan Bugün ve Millet gazetelerinin yasaya aykırı olarak isimlerinin başına 'Özgür' ibaresi eklenerek, Özgür Bugün ve Özgür Millet adı ile Zaman Gazetesi matbaasında basıldığını" aktaran Salihoğlu, "Feza Gazetecilik A.Ş'nin PDY ile irtibatlı olduğu ve Fetullah Gülen'in talimatlarını şifreli olarak yayınladığı yönünde deliller bulunması nedeniyle, İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı ile Feza Gazetecilik AŞ'ye Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 133. maddesi uyarınca, yönetim yetkilerinin tümüyle kayyıma verilmek üzere kayyım atanmasına karar verildiğini" anımsattı.

Salihoğlu, "kayyumların karar tebligatını alıp görevi devralmak üzere Feza Gazetecilik AŞ. binasına gittiklerinde, gazete önünde yaşlı kişilerin ve özellikle tesettürlü bayanların şirket yönetimi tarafından bina önünde toplanmalarının sağlandığı ve bina girişindeki kapıların zincirlenerek kayyımların içeri girmesinin engellendiğine" işaret ederek, şu şekilde ifadeler kullandı.

"Bu nedenle kolluk görevlileri tarafından, Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nda yer alan yetkiler kullanılarak kayyımların görevlerini devralmalarının sağlandığı, yine ertesi gün aynı mahalde toplanan kalabalığın dağılması için kolluk görevlileri tarafından defaatle yapılan uyarıya uyulmaması üzerine, kalabalığın su sıkılarak ve orantılı bir güç kullanılmak suretiyle dağıtıldığı, bu esnada kaçan bazı şahısların düşme neticesinde hafif yaralanmaları olduğu, kolluk kuvvetlerinin orantısız bir güç kullanarak cebir uyguladıklarına dair bir delilin ve yakınmanın bu aşamada mevcut olmadığı kamuoyuna saygıyla duyurulur.''


Zaman Gazetesi önünde yaşanan olayların ayrıntıları için tıklayınız: 'Dün zulmedenler; bugün başka zalimlerin postalları altında eziliyorlar'

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler