1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Şam'ı Batıya saldırı üssü olarak kullanmama direktifi aldık"
"Şam'ı Batıya saldırı üssü olarak kullanmama direktifi aldık"

"Şam'ı Batıya saldırı üssü olarak kullanmama direktifi aldık"

Nusra cephesi lideri Culani verdiği son mülakatta, Suriye’de savaşın kendileri açısından iyi gittiğini öne sürdü ve "Esed rejimi yakında düşecek" şeklinde kendinden emin bir şekilde konuştu.

A+A-

Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan Suriye’de rejim güçleri ve İslam Devleti ile savaşan El Kaide bağlantılı Nusra grubunun ideri Ebu Muhammed El Culani, Esed rejimi ile savaşlarının kendileri açısından olumlu ilerlediğini, rejimin önemli yerlerde kayıpları olduğunu ve yakında düşeceğini iddia etti.

Culani, Amerika öncülüğündeki koalisyon ile rejim arasında Nusra Cephesi’nin mevzilerini vurmak için koordinasyon yürütüldüğünü ve buna kanıt olarak her iki grubun savaş uçaklarının aynı zamanda aynı hava sahasını kullandıklarını söyledi. Culani, bununla ilgili ellerinde videoların olduğunu da öne sürdü.

"Savaşımız ancak Şam’da bitecek" diyen Culani Esed rejiminin yakında düşeceğini savundu.

Esed kadar İslam Devleti'ni de yüklendi

Culani’ye zaman zaman İslam Devleti ile neden çatıştıkları da soruldu. Culani, İslam Devleti’nin Esed rejimine karşı savaşırken kendilerine de saldırmalarının sebebini batı medyasının temel argümanlarından olan "IŞİD ile Esed rejiminin arasındaki ortak çıkarları" iftirası üzerine kurdu.

Culani rejime karşı büyük darbeler vurmuş bir oluşum için ağır bir suçlamalar içeren iddialarını sağlam zemine oturtmaktan kaçındı.

ABD’nin Esed rejiminin gitmesini istemediğini savunan Culani, bu yüzden mevzilerinin ABD tarafından bombalandığını söyledi. Fakat kendilerine yapılan sayılı hava saldırılarına karşın İslam Devleti'ne 6.200 küsür hava saldırısı yapan Amerika'nın Esed'i istediği, Esed'in de İslam Devleti'ni istediği çelişkiler yumağına düşmekten kurtulamadı.

Culani Lübnan’da demokratik sistemde mücadele veren tüm siyasi partilerin Hizbullat karşısında tavır almalarını da istedi ve "Esed’in düşmesi Hizbullah’ın düşmesi demek. Esed düşerse Hizbullah Lübnan'ın güneyine çekilecek ve çok zayıf bir konumda olacak" dedi.

"Bizimle savaşmayana dokunmayız"

Culani,  kontrolü altındaki bölgelerde Sünni bölgelerde yaşayan halklara dair yaklaşımları soruldu. Culani "dinden çıkmış" olarak tanımladığı Alevi ve Dürzilerin Sünni mezhebine geçmesini istedi. Ancak bunu kabul etmeyenlere kendilerine karşı savaşmadıkları sürece dokunmayacaklarını belirtti. Culani şunları söyledi;

"Eğer silahlarını bırakır, Esed’i terkederlerse, adamlarını savaşmaları için ona göndermezlerse ve İslam dinine dönerlerse kardeşlerimiz olurlar. Ancak biz, bize karşı silah taşımayan ve Esed’in yanında savaşmayanlara da dokunmayız."

Culani, ellerindeki bölgelerde bulunan Dürzi köylerinin de güvenliğini sağladıklarını iddia etti.

Nusra Cephesi lideri, ulusal bir Suriye çatısı altında kurmak istedikleri şeriat düzeninde  Hıristiyan’ların da önemli bir yerleri olacağını da savundu.

Culani, Dr. Eymen'den Şam'ı batıya saldırı üssü olarak kullanmama direktifi aldık. Buna bağlıyız, bu stratejimizin bir parçası. şeklinde konuştu. 

İdlib'deki Fetih Ordusu adı verilen  toplulupu da değinen Culani, koalisyondaki diğer grupların da kendilerini gibi "Müslüman" olduğunu ve Nusra'da pek farklarının bulunmadığını iddia etti. 

 

Ebu Muhammed El Culani'nin röportajının tam tercümesi için; http://www.incanews.com/manset/15269/nusret-cephesi-lideri-ebu-muhammed-cevlani-al-jazeera-roportaji-tam-tercumesi

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum