1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sedef hastalığına yeni ilaç geliştirildi
Sedef hastalığına yeni ilaç geliştirildi

Sedef hastalığına yeni ilaç geliştirildi

Yeni yapılan bir araştırma sedef hastalığı için büyük umut vadediyor.

A+A-

Şiddetli ve orta şiddetli sedef hastalığına sahip insanların katıldığı üç büyük ve uzun vadeli klinik denemelerde katılan insanların yaklaşık %80’inin hastalıklarının neredeyse tamamının ‘ixekizumab’ adı verilen yeni bir ilaç tarafından tedavi edilebildiği görüldü.

Sedef hastalığı dünya nüfusunun yaklaşık %3’ünü etkileyen ve bağışıklık sistemi aracılığıyla gelişen iltihaplı bir hastalıktır. Bununla birlikte kalp hastalığı, diyabet, depresyon ve bunlarla bağlantılı diğer hastalıklar için artan bir risk meydana getiriyor.

İlacın etkinliğinin test edilmesi için 21 ülkede 100 den fazla çalışma sahasında toplam 3736 hasta ele alındı. Tüm katılımcılarda vücutlarının %10 veya daha fazlasını kapsayan şiddetli ve orta şiddetli sedef hastalığı vardı. Hastalar bir yıldan fazla bir süre boyunca çeşitli dozlarda xekizumab ve plasebo etkili enjeksiyon verilmek üzere ayrıldılar. Araştırmacılar, ilacın plasebe etkisine nazaran hastalığın etkilerinin azaltılmasında yardımcı olduğunu gördüler ve komplikasyonları izleyerek güvenli olup olmadığını kontrol ettiler. 12. hafta sonunda hastaların yüzde 76.4 ila 81.8 arasında değişen kısmında hastalığın etkileri yüzde 3.2’lik kısmı kapsayan plasebo etkisine göre “temiz” veya“minimum düzey” olarak sınıflandırıldı.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Okulu'nda dermatoloji profesörü olan Dr. Kenneth Gordon düşüncelerini şöyle ifade etti: “Bu bulgulara dayanarak hastaların %80’inin tedaviye yanıt oranının son derece yüksek bir rakama sahip olmasını ve yaklaşık %40’nda hastalığın tamamen temizlenmesini umuyoruz. 10 yıl öncesine kadar hastalığın tedavisinin imkansız olduğunu düşünüyorduk. Bu gerçekten düşünmemem gereken bir şeydi. Şimdi ise bu ilaçla daha önce gördüğümüzden daha yüksek tepki seviyeleri elde ediyoruz.”

İlaç plasebo etkisi ile karşılaştırılırsa biraz daha yüksek oranlarda yan etkiye sahip. Bu yan etkiler ise şimdilik nötropeni (beyaz kan hücrelerinin azalması), mantar enfeksiyonu ve iltihabik bağırsak hastalığı olarak biliniyor. İlacın 60 hafta sonrası için de aynı sonuçları doğurup doğurmayacağı ve güvenli olup olmayacağı ilerleyen zamanlarda test edilecek.
Bu çalışmalar şimdilik tamamlandı ve Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylandı. Aynı zamanda sonuçlar New England Tıp Dergisi’nde yayımlanan bir makalede derlendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler