1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Selahattin Demirtaş'ın ifadesi
Selahattin Demirtaş'ın ifadesi

Selahattin Demirtaş'ın ifadesi

Diyarbakır'da savcı tarafından sorgulanan Selahattin Demirtaş'ın ifadesi ortaya çıktı. 6-7 Ekim Kobani olaylarında PKK yanlılarını sokağa çağırarak 57 kişinin katledilmesine neden olan Demirtaş, ifadesinde yargının bağımsız olmadığını belirtti.

A+A-

Diyarbakır'da savcı tarafından sorgulanan Selahattin Demirtaş'ın ifadesi ortaya çıktı.

6-7 Ekim Kobani olaylarında PKK yanlılarını sokağa çağırarak 57 kişinin katledilmesine neden olan ve Demirtaş, ifadesinde yargının bağımsız olmadığını belirtti.

HDP'ye yapılan gece operasyonu sonrasında Selahattin Demirtaş dahil 11 milletvekili gözaltına alındı. Diyarbakır'da savcı tarafından sorgulanan Selahattin Demirtaş'ın ifadesi sosyal medyadan paylaşıldı.

demirtas-ifadesi.jpg

Gözaltına alınan HDP'liler

Diyarbakır Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında HDP eş genel başkanları Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yanısıra Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Selahattin Demirtaş, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan, İmam Taşçıer dün gece saatlerinde gözaltına alındı.

HDP’lilerin sosyal medya üzerinden paylaştığı Demirtaş’ın ifade tutanağına göre, HDP lideri “Adil ve tarafsız bir mahkeme karşısında hesap vermekten kaçınmayacağını” söyledi.

Demirtaş, “Ülkemizde yargının saygınlığı ayaklar altında iken, düğmesiz olan cübbelerini iliklemeye çalışan böylesi bir yargılamanın öznesi olmayı da asla kabul etmeyeceğim” dedi.

"Siyasetçilerin muhatabı yargı değildir"

Demirtaş ifadesinde, “siyasetçilerin siyaset arenasındaki muhataplarının yine siyasetçiler olduğunu, yargı mensupları olmadığını” belirterek, “Siyasi faaliyetlerim nedeniyle ancak beni seçen halkım ve seçmenlerim siyaseten sorgulayabilir” dedi.

Demirtaş'ın ifadesi şu şekilde:

“Bizler seçilmiş halk temsilcileriyiz. Şahsımızı değil, bizi seçen seçmen kitlelerini temsil ederiz. şu anda da yasamanın parlamentonun dokunulmazlığa sahip bir üyesiyim. Milletvekili sıfatıyla karşınızdayım. Benim temsil ettiğim bu kimliğe ve halkın iradesine saygısızlık yapılmasına izin vermem mümkün değildir. Ben adil ve tarafsız bir yargı huzurunda hesap vermekten asla çekinmiyorum. Veremeyeceğim hiçbir hesabım da yoktur. Ülkemizde yargının saygınlığı ayaklar altında iken, düğmesiz olan cübbelerini iliklemeye çalışan böylesi bir yargılamanın öznesi olmayı da asla kabul etmeyeceğim. Sizin şahsınıza ve kişiliğine yönelik hiçbir tereddüdüm ve saygısızlığım yoktur. Ancak şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye başlatılan bu yargı tiyatrosuna figüran olmayı kabul etmiyorum. Soracağınız hiçbir soruya cevap vermeyeceğim. Yapacağınız hiçbir yargılama faaliyetinin adil olacağına inancım yoktur. Benim buraya getirilmem bile hukuk dışıdır. Siyasetçilerin siyaset arenasındaki muhatapları yine siyasetçilerdir, yargı mensupları değildir. Bu anlamda sizler evrensel ve demokratik hukuk ilkelerine ve Türkiye’nin imzalanmış olduğu aynı zamanda bir Anayasa hükmü de olan uluslararası anlaşmalara bağlı olması gereken yargı mensupları olarak, siyasi oyunların ve tezgahların parçası olmayı reddetmelisiniz. Sizden hiçbir talebim ve beklentim yoktur. Siyasi faaliyetlerim nedeniyle ancak beni seçen halkım ve seçmenlerim siyaseten sorgulayabilir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler