1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Selahattin'de derin yaralar açan olay
Selahattin'de derin yaralar açan olay

Selahattin'de derin yaralar açan olay

Diyarbakır'da bir astsubayın, eşinin yanında öldürülmesini değerlendiren HDP başkanı Selahattin Demirtaş PKK saldırıları için: "Kirli güçlerin çirkin ahlaksız yöntemi. Beni de, bizi de derinden yaraladı" dedi.

A+A-

Çözüm sürecinde diyalog yolu yeniden açılması kulislerde konuşulurken başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın açıklamalarının ardından HDP genel başkanı Selahattin Demirtaş da PKK'nin suikast ve saldırıları ile igili konuştu.

Hürriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek'e açıklamalar yapan Demirtaş, Diyarbakır’da bir astsubayın, eşinin yanında PKK tarafından öldürülmesini, “Kirli güçlerin çirkin ahlaksız yöntemi” diye nitelendirerek, “Olay beni de, bizi de derinden yaraladı” dedi. Demirtaş yine, Kobani için sokağa çıkma çağrısı yaparken olacakları hiç öngöremediklerini iddia etti. Demirtaş’ın mesajları şöyle:

"Açık olan yara tehlike"

“Olaylar sırasında ölenlerin çoğu HüdaPar üyesi gibi yansıtıldı ama hiç siyasetle ilgisi olmayan insanlar da yaşamını yitirdi. Güvenlikçilerin öldürdüğü kişiler var. Sivillerin öldürdüğü PKK/HDP’liler var. Her kesimin muhasebe yapması lazım. Hükümet işin ucuzuna kaçtı, faturayı HDP’ye kesmeye, HDP’yi siyasi lince tutmaya çalışıp işin içinden çıkmak istedi. Bunlardan biz sorumlu olsaydık hesabını vermekten çekinmezdik. Hükümet ‘düşman’ı yanlış yerde arıyor. Tehlike olan HDP değil, açık olan yaradır. Bölgede bu yarayı kaşımak isteyen çok kesim var. Bu yara kapatılırsa, provokasyona uygun zemin ve fırsatlar yaratılmazsa, bir daha bu tür şeyler yaşanmaz. Bu yara açık kaldıkça, HDP olur olmaz, bu yarayı kaşıyanlar hep çıkar."

"Gerilim siyasette kalmalı"

Türbülans tam anlamıyla geçti sayılmaz. Diyalog vardı ama tıkır tıkır işleyen bir müzakere yoktu. Bu gelişmelerle diyalog da koptu. Diyaloğun başlaması ve hızlı bir şekilde müzakereye geçmek lazım. Geleceğe bakmak daha mantıklıdır. Gerilim yaşanacaksa da siyasi alanda kalsın. Karşılıklı silahlı çatışmaya, ölümlere dönsün istemiyoruz. Siyasi gerilimden çekinmiyoruz. Siyaset arenasında tansiyon yükselebilir, gerilim artabilir, bu olağandır. Yeter ki ölümler olmasın. Çatışmalı günlere dönülmesin diye üzerimize düşeni yapacağız.

"Ahlaksız yöntemi seçmişler"

Yaşananlar hepimizi tedirgin etti. Bir tek insanın bile ölmesi, kimliğinden bağımsız hepimiz için kayıptır. Yüksekova’da vurulan askerler, Bingöl’de vurulan polisler, Kağızman’da infaz edilen PKK’lılar, Diyarbakır’da eşinin yanında infaz edilen astsubay, bütün bunlar çok vahim olaylar. Ölüm var ölüm var. (Diyarbakır’daki saldırı) Yapanlar her kimse son derece çirkin bir şekilde, ahlaksızca bir yöntem seçmişler. Savaş asla olmasın. Ama savaşın bile bir hukuku, ahlakı vardır. Onu bile ayaklar altına alan çevreler kimlerse bunlar ortaya çıkarılmalı. Kirli güçlerin yöntemleriydi bunlar. Diyarbakır’daki astsubayın, eşinin yanında katledilmesi beni de, bizi de hakikaten derinden yaraladı. Ölümlere alışmamamız, tepki göstermemiz lazım.” 

Selahattin Demirtaş'ın bu açıklamaları ile neyi hedeflediği hakkında farklı yorumlar yapılırken, Kandil'deki örgüt yönetimine karşı yapılan bu açıklamalar Demirtaş'ın Ulusal Kürt davasına olan bakış açısında kırılmalar yaşadığı ihtimalini akıllara getiriyor. Fakat her zaman yaptığı açıklamalardan kısa bir süre sonra u dönüşleri yapabilme kabiliyetine sahip Demirtaş'ın yine kamuoyunu aldatmadığından emin olunamıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.