1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Selekalar bağımsızlıklarını ilan ettiler
Selekalar bağımsızlıklarını ilan ettiler

Selekalar bağımsızlıklarını ilan ettiler

Eski Orta Afrika Cumhurbaşkanı ve Seleka lideri Djotodia, soykırıma karşı can güvenliğini sağlamak için ülkenin kuzeyinde 'bağımsız bir devlet' ilan ettiklerini duyurdu.

A+A-

Seleka Koalisyonu'nun 1'inci Başkan Yardımcısı Nureddin Adem, yayınladığı yazılı açıklamada, "Orta Afrika'nın kuzey doğusunda Orta Afrika Cumhuriyeti'nden ayrı, eski Cumhurbaşkanı ve Seleka lideri Michel Djotodia başkanlığında Bangui'den 800 kilometre uzaklıktaki Vakaga bölgesinde başkenti Birao olan bağımsız bir devlet kuruldu. Özgür ve bağımsız devletimize bağlı geçici hükümet te teşkil edildi" ifadelerini kullandı.

"Her kutsalımız çiğnendi"
Açıklamada, 12 bakanın, Djotodia başkanlığında geçici hükümeti kuracağı ve Seleka Koalisyonu'nun 1'inci Başkan Yardımcısı Nureddin Adem'in Milli Savunma ve Ulusal Güvenlikten sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirildiği kaydedilerek, "Planlanmış soykırım, yıkım, Müslümanların Hristiyan milislerce rehin alınması, camilere, evlere ve diğer mülklere saldırı, Anti-Balaka militanlarının kabirleri ve mushafların kutsallığını çiğnemesi, bu ayrılığın sebepleri arasındadır" ifadesine yer verildi.

Selekalar kendilerini İslama nispet etsede, İslamın özü olan bir çok meselede batı yanlısı tağuti doğu rejimleri gibi düşünüyorlar. Fakat bölgedeki radikal hristiyanlar sırf kimliklerindeki İslam ibaresi sebebiyle mazlum Seleka halkına soykırıma maruz bırakıyor. Yapılan katliam ve işkenceler İslam düşmanlığı adı altında cereyan ettiği için dünyanın farklı yerlerindeki  bir çok müslüman hristiyan Anti-Balakalar'a şiddetli bir düşmanlık beslemektedir.

"Amacımız El-Kaide ve IŞİD gibi olmak değil"
Orta Afrikalı Müslümanlar adına yapılan bağımsızlık ilanında "El-Kaide ya da Irak ve Şam İslam Devleti gibi teokratik bir devlet amacı olmadığı, Etnik ve dinsel terörizme karşı olunduğu, bağımsızlığın en önemli amacının yüzbinlerce Müslümanın varoluş mücadelesinde etnik temizlikten korunmak ve can, mal güvenliği sağlamak olduğu" belirtilerek şer'i bir yönetimden uzak demokratik bir rejim kurulacağı mesajı verildi.

Çad ve Sudan ile sınırında yer alan Vakaga bölgesinde Birao kentinin yanısıra Ouanda Djalle, Oundja kentleri bulunuyor.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.