1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Sen 3 gün dahi dayanamadın!'
'Sen 3 gün dahi dayanamadın!'

'Sen 3 gün dahi dayanamadın!'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cameron'u eleştirdiği konuşmasında AB'de yeni bir dönemin başlayacağına vurgu yaptı.

A+A-

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı almasının ardından ilk değerlendirmeyi yapan Erdoğan, Cameron'a "3 gün dayanamadın bak" dedi

Erdoğan: 'Türkiye'yi ekonomik olarak çökertmeyi hedefleyen projeler ardı ardına sahneye konurken bazılarının buna nasıl çanak tuttuğunu gördük. Yaşadığımız her olayda gerçek yüzleri gördük. Faşizan duyguların nasıl patladığını gördük. Yıllarca 'hizmet' diyerek aslında nasıl bir şer odağı kurduklarını bizzat yaşayarak gördük. Paralel ihanet çetesinin başı çektiği bir darbe girşimiyle sonuç almak istediler. Bu girişim milletimizin sinesine çarptı. 7 Haziran sonrasında bölücü terör örgütünü yeniden sahneye koydular. Döktükleri onca kana rağmen bir netice alamadıkları gibi, yığınak yaptıkları mahallelerde yok olup gittiler. Yeni seneryolarla, yeni tuzaklarla ülkemizi köşeye sıkıştırmaya çalışacaklar. Milletimizin bize verdiği destek, bu saldırılar karşısında kendi adına verdiği mücadeledir. Bu mücadelenin bir de bedeli var.'

'Bize diz çöktüremediler!'

Erdoğan: 'Bedel ödediğimiz bir diğer alan da ekonomi. Fakat şunu biliyorum ki bu üstesinden geleceğimiz bir şey değil. Ekonomik saldırıları yapanların hedefi bize diz çöktürmekti, başaramadılar. Şimdi sıkıntıya düşen sektörlerimizi destekleyerek yaralarımızı sarma zamanı. Temel ekonomik veriler ülkemizin yeniden yükselişe geçtiğini gösteriyor. Yaşadımığız tüm badireleri Yeni Türkiye'nin doğum sancıları olarak görüyorum.

Bizim için asıl tehlike bu hadiselere kendimizi kaptırıp 2023 hedefimizden uzaklaşmak olacaktır. Türkiye elbette terör örgütleriyle mücadele edecek ama aynı zamanda Türkiye yeni projeleriyle ilgili hazırlıklarına kesintisiz devam edecek. 23 Aralık'ta Boğaz'ın altından geçişi de açacağız.' diye konuştu. 

Cameron daha 3 gün bile dayanamadı

Cameron'un istifasına da değinen Erdoğan : 'İngiltere'de yapılan refandum hakkındaki görüşlerimi de paylaşmak istiyorum. Öncelikle demokrasiye, milli iradeye saygıyı esas alan bir siyasi geleneğin mensubu olarak sonuçların İngiliz halkı için hayırlı olmasını diliyorum. Biz de referandum sonuçlarının olumlu olmasını bekliyorduk. AB uzun süredir pek çok konuda kendi değerlerine aykırı olan bir pozisyona sürüklendi. AB'nin Türkiye hakkındaki çifte standartı artık gizlenemeyecek bir hale geldi. Bir Fransız Dışişleri Bakanı dediki 'Sizi Avrupa Birliği'ne Müslüman olduğunuz için almazlar.' Bunu biliyoruz da dedim biz de insanız. 'NATO'ya nasıl oldu da aldınız?' dedim. Çok enterasan 'Orda bir yanlışlık oldu' dedi.

Bunlarla bütün müzakerelerde hep alacaksanız alın, almayacaksanız almayın dedik. Hep aldattılar. Şimdi İngiltere. 3 gün dayanamadın bak. Biz AB'yi önemsedik. İşte son olarak göçmenler konusunda takındığında insani ve ahlaki olmayan tavır AB'yi ciddi şekilde tartışmaya açmıştır. Şu anda Türkiye'ye yapılan islamofobiktir. O yüzden bizi almakta gecikiyorlar.' dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler