1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Serok Obama arabulucu olsun'
'Serok Obama arabulucu olsun'

'Serok Obama arabulucu olsun'

Avusturya gazetesine konuşan Cemil Bayık, Erdoğan ve hükümete ince tehdit mesajları gönderirken ABD'nin sürece müdahil olarak aktif rol almasını istedi.

A+A-

PKK'nın Kandil Dağı'nın yüksek ve güvenilir tepelerindeki baronlarından  Cemil Bayık'tan Çözüm süreci, Kobani ve AK Parti hakkında gündem yaratacak açıklamalar geldi. Bayık, Biji Obama'larının çözüm süreci için arabulucu olmasını istedi olmasını istedi. 


Bayık açıklamalarında doğrudan Erdoğan'ı hedef aldı. Cemil Bayık, "Erdoğan’ın yürüttüğü politika Türkiye’nin izolasyonuna ve ülke içinde bir iç savaşa götürüyor” dedi. 

Avusturya gazetesi Der Standard’dan Michael Völker’e konuşan Cemil Bayık, İsyam Devleti karşıtı koalisyonunu en önemli figürlerinden olan Türkiye'yi yine İslam Devleti üzerinden vurmaya çalıştı. 

Türkiye'den Kuzey Kürdistan diye söz eden Cemil Bayık, çözüm sürecinin Kobani’den bağımsız ele alınamayacağını söyledi. AK Parti'nin politikalarını sert bir dille eleştiren Cemil Bayık, doğrudan Tayyip Erdoğan'ı hedef alarak şunları söyledi;

“Eğer AKP, DAİŞ’in siyasetini destekliyorsa, bu siyasetin barış için olmasını beklemek oldukça ‘safçadır’. Erdoğan’ın yürüttüğü politika Türkiye’nin izolasyonuna ve ülke içinde bir iç savaşa götürüyor.” 

Ak Parti bizi kandırdı

Çözüm süreci konusunda AK Parti'yi eleştiren Cemil Bayık şunları söyledi;

“AKP’den sadece boş vaatler geldi. AKP herkesi kandırdı; sorunu çözmek gibi bir meselesi yok. PKK’yi yok etmek için zamana oynuyor. Türkiye’nin direnişe tahammülü yok; sivil halka karşı, eylemlere, eleştiri yapan gazetecilere ve muhalefete karşı sertlikle cevap veriyor. Ve AKP, tüm devlet aygını kontrolü altına almaya çalışıyor.” 

'Biz aslında Türkiye ile savaşmak istemiyoruz ama...'

Çözüm sürecinin çok kritik bir aşamada olduğunu yineleyen KCK Eşbaşkanı, kendilerinin adım atılması yönündeki taleplerine karşılık, Türkiye’nin buna hazır olmadığını kaydetti. 

Bayık, kendilerinin tekrar Türkiye’ye karşı savaşmak gibi bir niyetleri olmadığını, ancak ‘tek yanlı çabaların da bir sınırı olduğu’ söyledi. 

Örgüte yönelik saldırıların devam etmesi durumunda PKK'nın tekrar devreye gireceğini belirten Bayık, “Tüm dünya bizim 2013 Newroz’unda ateşkes istediğimize, sorun barışçıl bir biçimde çözmek istediğimize şahittir. Ama Türkiye bize başka seçenek bırakmazsa, kendimizi savunuruz” şeklinde konuştu. 

Türkiye'yi beklemeyiz

Türkiye’nin oyalayıcı politikalarına karşı daha fazla beklemelerinin ‘teslimiyet’ anlamına geldiğini dile getiren Bayık, kimsenin ‘Kürtlere yönelik baskılardan doğan bir hareketten teslim olmasını beklememesini ve kendilerinin de bunu asla kabul etmeyeceklerinisöyledi.

Obama arabulucu olsun

Gelinen noktada üçüncü bir gücün çözüm sürecine gözlemci olmasını istediklerini söyleyen Cemil Bayık, ”Bu ABD olabilir. Uluslararası bir heyet de olabilir. Aracılara, gözlemcilere ihtiyaç var. Bizler Amerikalıları da (gözlemci olarak) kabul edebiliriz, ve gördüğümüz kadarıyla o yöne doğru bir gidiş var" dedi.

Kobani Türkiye'ye bir başkaldırıdır

Kobani'nin Türkiye'ye karşı Kürtlerin başkaldırısı olduğunu söyleyen Bayık şöyle konuştu;

“Kobani’de yeni bir özgürlük hareketi doğuyor ve Kürtler de bu şehrin arkasında birleşiyorlar. Bu direniş kamuoyunu ve uluslararası toplumu da etkiliyor ve aynı zamanda Türkiye’ye yönelik de bir başkaldırıdır. Şimdi ciddi ciddi PKK’nin nihayet terörist örgütleri listesinden çıkarılması tartışılıyor. Bizler barış sürecinin devamını istiyoruz ve bu da bir taktik değil. Bizler bu sorunun sadece barışçıl yönden çözülebileceğini düşünüyoruz. Yıllarca savaşıldı. Ne Türkiye ne de biz bu savaşla amacımıza ulaşamadık. Savaş ile çözüm olmaz ve bundan dolayı siyasi bir çözüm olması gerekiyor. Şimdi tam da bir adım atılmasının zamanı geldi.”

Kobani bizim için bir fırsat

Cemil Bayık, Kürt sorununun aynı zamanda uluslararası bir sorun olduğunu kaydetti. Bayık “Bu savaşın artık PKK’nin (gerçek) resmini düzelttiğine inanıyoruz. Kürt sorunu sadece Türkiye’nin sorunu değil, uluslararası bir sorundur ve çözümü de uluslararası olmalıdır. PKK bu sorunun çözümünün parçası olacaktır. Kürtler, Ortadoğu’da belirleyici bir güçtür. Kürtlerin zamanla kazandığı organize olma yeteneği büyük oranda PKK’nin etkisi sayesinde olmuştur. Kürtlerin katılmazsa, Kürtler içine alınmazsa, Ortadoğu’daki sorunlar çözülemez. Ortadoğu’nun yeniden şekillenmesi için Kürt sorununun çözülmesi gerekiyor" dedi. 

Türkiye'ye taktik değiştiriyor

Der Standard muhabirinin, ‘Türkiye’nin Peşmergelerin Kobani’ye geçişine izin verdiğine’ yönelik hatırlatması üzerine Bayık, bunun hem Kobani direnişiyle şehrin düşmemesi hem de uluslararası baskının sonucu geliştirilen bir taktik değişikliği olduğunu iddia etti. 

Bayık, şöyle dedi: 

“Türkiye’nin Kobani’nin düşmesine yönelik planı başarısız olunca ve ABD ile Avrupa eliyle uluslararası baskı büyüyünce, Türkiye taktiğini değiştirdi. Bu taktiğin bir parçası da, Peşmerge ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) temsilcilerinin Kobanê’ye geçmesine müsaade edilmesiydi. Erdoğan başlangıçta uluslararası koalisyonun DAİŞ’e karşı olduğu gibi YPG ve PKK’yle de mücadele edilmesini talep ediyordu. Amerikalılar bunu kabul etmedi; YPG’yi desteklediler. Türkiye’nin taktiğini değiştirmesinde ABD’nin büyük payı var.” 

Türklerin diplomatik hezimeti

ABD’nin bizzat YPG güçlerine silah gönderdiğini hatırlatan KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, bu durumun Türkiye’nin diplomatik yenilgisi anlamına geldiğini söyleyerek şöyle devam etti: 

“(YPG’ye silah yardımı) Türkiye için çok büyük bir yenilgidir. ABD ve Avrupa ile Türkiye’nin hedefleri arasında ciddi karşıtlıklar var. ABD ve Avrupa, DAİŞ’e karşı savaşılmasını isterken, Türkiye buna karşın DAİŞ’i destekliyor ve Kürtlere karşı harekete geçiyor. Türkiye bunu yaparak Amerikalı ve Avrupalılar için bir yük haline geldi. 

Peşmerge ile sorun çıkaracaklar ama...

Türkiye şimdi başka bir biçimde denemek istiyor. Kobani’ye saldırılarla Kürtlerin birleştiğini ve daha da güçlendiğini gördü. Şimdi ise, Peşmergenin Kobani’deki varlığı üzerinden Kürtler arasında sorun çıkartmayı umuyor.

Türkiye, peşmergelerin geçişine izin vererek, Kürtler arasında çatışmayı provoke etmek ve Peşmerge ile YPG’yi birbirine karşı kullanmayı istiyordu. Ama bu tutmadı, Kürtler bu tür oyunlara gelmezler.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.