1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Şeyh Adnani'den beklenen açıklama
Şeyh Adnani'den beklenen açıklama

Şeyh Adnani'den beklenen açıklama

Irak'da yaşanan son gelişmelere değinen Şeyh Adnani'nin öncekilere kıyasla konuşma üslubundaki yumuşaklık dikkat çekti.

A+A-

Son günlerde Irak’da birçok beldede kontrolü ele geçiren IŞİD’ in resmi sözcüsü Adnani yaşanan son hadiselerle alakalı 17 dakikalık bir açıklama yaptı. Açıklamasında İslam Devleti askerlerine ve Maliki’ye seslenen Adnani, Ebu Abdurrahman el-Bilavi’nin şehadet haberini de verdi(inş).

 Açıklamadaki en dikkat çekici şey ise Adnani’nin şu ana kadar yaptığı en yumuşak konuşma olmasıydı. Ayrıca açıklamada gözaltına alınan Türklerle alakalı hiç bir bilginin olmaması konuşmanın gözaltı olayından önce yapıldığını akıllara getirdi.

 Açıklamanın girişinde İslam Devleti’nin peş peşe bu kadar başarı elde etmesine bir anlam veremeyen ve zaferlerin arkasında farklı şeyler arayanlara, zaferin sadece Allah katında olduğunu hatırlatan Adnani İslam devleti askerlerine de bazı tavsiyelerde bulundu. Özellikle zaferin insanı götüreceği kibir, kendini beğenme gibi hasletlerden şiddetle sakınılması gerektiğini söyleyen sözcü İslam devleti askerlerinin gücün sadece Allahın dilemesi ile yanlarında olduğunu hatırlarından çıkartmamaları gerektiğini ifade etti. Bütün güzelliklerin Allah’tan, şerrin ise kendi nefislerinden kaynaklı olduğu bilinci ile hareket etmeleri gerektiğini, azlık ve zayıflık hallerini sürekli hatırlamaları gerektiğini söyledi.

 İslam Devleti’nin öncülerinden gösterilen ebu Ebu Abdurrahman el-Bilavi’nin şehadetini(inş.) haber veren Adnani, açıklamasında el-Bilavi’ye geniş yer ayırdı. Irak’taki cihadın öncülerinden olduğunu Zerkavi (rahimehullah) ile uzun vakit geçirdiğini bir süre zindanlarda kaldıktan sonra iki sene önce tekrardan cihad sahasına geri döndüğünü anlatan Adnani birçok fetih ve zaferin el-Bilavi’nin eliyle gerçekleştiğini bir çok komutanın onun terbiyesinde yetiştiğini de sözlerine ekledi.

 Konuşmasının sonunu ise Maliki’ye ayıran Adnani Maliki’ye ahmak rafizi diyerek hitap etti. Maliki’nin hesaplaşma sözüne karşılık veren Adnani, yalancı doğru söyledi diyerek büyük bir hesaplaşmanın yakın olduğu haberini verdi. Kerbala ve Necefi de rafizilerden temizleyeceklerini(inş.) belirten Adnani sözlerine şu ayeti kerimeyi okuyarak son verdi;” De ki: Bekleyin, şüphesiz biz de beklemekteyiz! ...” (Enam/158)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.