1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Siber saldırı ile çalkalanıyor!
Siber saldırı ile çalkalanıyor!

Siber saldırı ile çalkalanıyor!

Yayınlanan bir rapor, geçtiğimiz günlerde Güney Kore'ye yönelik olarak gerçekleşen siber saldırıdan sonra, şimdi de Kuzey Kore de benzer bir siber saldırıya maruz kaldı.

A+A-

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore'ye yönelik olarak büyük bir saldırı gerçekleşmiş; saldırı ülkeyi büyük çapta etkilemişti. Aradan kısa bir süre geçmesine rağmen, internet korsanları şimdiki süreçte de Kore'nin Kuzey Bölgesi'ne yönelik, daha büyük bir saldırı girişiminde bulundular. Böylece Kore'nin her iki tarafı da kısa süreli aralıklarla siber saldırıların hedefi oldu.

Kuzey Kore'ye yönelik olarak gerçekleşen siber saldırının Güney Kore'deki hükümet organlarına gerçekleşen kötü yazılımlı kodlara oranla 140 bin bilgisayarı daha etki alanı içerisine aldığını ortaya koydu. Kuzey Kore Başkenti merkezli gerçekleştirilen saldırıda yaklaşık 160 şirketin internet adresleri ve bilgisayar ağlarının öncelikli hedef olduğu dile getirildi.

Yonhap haber ajansının polisin elindeki bilgilere dayanarak yayınladığı bildiride ise, gerçekleşen saldırının 2013 yılında Güney Kore'ye yönelik yapılan saldırıya son derece benzer olduğunun altı çizildi.

Güney Kore bu saldırıdan dolayı Kuzey Kore'yi suçlamıştı.

Güney Kore'nin Ocak 2016 tarihinde gerçekleştirdiği uzun menzilli roket ve nükleer denemeler BM'in yeni yaptırımlarına tabi olurken, ülke Kuzey Kore'nin siber saldırı tehditi karşısında uyarılmıştı.

ABD, 2014 yılında Sony Pictures'a yönelik olarak gerçekleşen siber saldırı konusunda da Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'u suçlamıştı. Kuzey Kore'de gerçekleşen daha büyük çaptaki siber saldırı ile ilgili ülke cephesinden bir açıklama yapılmadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler