1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sıcak havalarda sağlıklı kalmak için dengeli su tüketin
Sıcak havalarda sağlıklı kalmak için dengeli su tüketin

Sıcak havalarda sağlıklı kalmak için dengeli su tüketin

Sıcak havalarda sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gerekenler... Sağlığınızı korumak için en önemli faktörlerden birisi az su içmeyip sıvı dengenizi korumanız. Aksi takdirde ciddi rahatsızlıklara yakalanabilirsiniz.

A+A-

Sıcak havalarda sağlıklı kalmak için en başta gelen faktörlerden biri olarak dengeli su tüketimi geliyor. Az su tüketmenin böbrekleri yorduğu belirtilirken ciddi rahatsızlıklara neden olabildiği aktarılıyor.

Sıcak havalarda vücutta sıvı kayıpları görülebiliyor. Ağız kuruluğu, baş dönmesi ve idrar renginde koyulaşma, vücudun susuz kalmasının ilk belirtileri. Tüm organları olumsuz etkileyen susuzluk, böbrek hastalıklarına da davetiye çıkarıyor.

Terleme ile kaybedilen su, telafi edilmeli

Vücudun su ihtiyacının özellikle sıcak havalarda terleme ile gerçekleşen sıvı kayıpları nedeniyle belirgin ölçüde arttığına vurgu yapan Üroloji Uzmanı Op. Dr. Egemen İşgören, terleme ile kaybedilen suyun yerine koyulmasının çok önemli olduğunu aktardı. 

Sıcak havalarda vücudun ihtiyacı olan suyu, alınan sıvı miktarı ile değil, üretilen idrar miktarı ile değerlendirmek gerektiğini söyleyen Dr. İşgören şunları söyledi: 

"Yetersiz su tüketimi böbreği olumsuz etkiliyor"

“Azalmış idrar miktarı böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların görülme riskini arttırıyor. Vücudun termostatı olarak görülen suyun yetersiz tüketimi, böbrek dahil pek çok organın fonksiyonunu olumsuz etkilemeye başlıyor. Ancak sıvı kayıpları konusunda bilinçli olmak ve sıcak havada pratik önlemler almak yazın sağlıklı kalmaya yardımcı oluyor.”

"Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler; su olmadan işlev görmez"

Vücudumuzun yaklaşık %60-70’ini suyun oluşturduğunu dile getiren İşgören, “Vücudumuzdaki toplam sıvı miktarındaki %1’lik bile değişiklik kendini susama ile gösterirken, daha fazla kayıp ise ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremez. Su derideki gözeneklerden buharlaşarak vücut ısısının düzenlenmesine katkıda bulunur.

Sıcak Havalarda az su içmek ciddi rahatsızlıklara sebep oluyor

Su; hücrelerin ihtiyacı olan mineral, vitamin, protein, karbonhidrat, yağ gibi besin maddelerini ve hormonları ihtiyacı olan hücrelere, dokulara ve organlara ulaştırır. Metabolik faaliyetler sonucu ortaya çıkan atık maddeleri boşaltım organlarına taşır. Tüm bunlara ek olarak kanın hacmini dengeler ve besinlerin sindirimine yardımcı olur. Sıcak havalarda az su tüketilirse ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Yaz aylarında yeterli sıvı tüketilmediği takdirde; kas spazmları, bulantı, yorgunluk hissi, göz pınarlarının kuruması, cilt esnekliğinin kaybolması, kabızlık gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Sıvı kaybının düzeyine göre hissedilen şikayetler değişiklik gösterir” dedi. 
 

Sıcak havalarda yeterli su tüketmek kanser riskini azaltıyor

İşgören’in verdiği bilgilere göre, düzenli ve yeterli miktarda tüketilen su, sırt ve eklem ağrılarını %80, bağırsak kanseri riskini %45 ve meme kanseri riskini %79, mesane kanseri riskini de %50 oranında azaltıyor. Normal vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için sıvı alımı ve sıvı kaybının belirli bir dengede olması gerekiyor. Çünkü bu denge bozulduğunda sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Yemek yemeden 4 hafta yaşanabilirken susuz sadece 3-4 gün dayanılıyor.

Sıcak havalarda sıvı kaybını azaltmak için öneriler

• Çok gerekli değilse 11.00-16.00 saatleri arasında sokağa çıkmayın.
• Özellikle sıcak günlerde açık renk, bol, pamuklu kıyafetler giyin.
• Güneş altında spor yapmayın.
• Bol su, ayran, soda veya sporcu içecekleri için.
• Meyve, sebze ve salata yiyin.
• Kahve ve çay tüketimini sınırlayın.
• Günlük 2,5-3 litre su için.


Sağlık için aşırı su tüketmeyin; dengede tutun

Yeterli su tüketimi ne kadar önemliyse çok fazla su tüketmenin de tehlikeli olduğunu aktaran Dr. İşgören, “Fazla su tüketildiği zaman, böbreğin işlev kapasitesi aşılabilir ve olumsuz etkilenmesi de söz konusu olabilir. Fazla su tüketimi sonucu kandaki sodyum ve elektrolit seviyelerinin aniden düşmesi; beyin ödemi, bulantı, kusma, halsizlik ve bilinç değişikliklerine yol açabilir. Önlem alınmadığı takdirde hayati risk taşıyan hastalıklara hatta ölüme bile neden olabilir. Her bireyin günlük su ihtiyacı farklıdır. Bir uzmana danışıp; kronik hastalıklar, hamilelik, yaş ve cinsiyet faktörleri göz önünde bulundurularak günlük su ihtiyacı belirlenebilir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler