1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Şiiler Maliki'yi diskalifiye peşinde
Şiiler Maliki'yi diskalifiye peşinde

Şiiler Maliki'yi diskalifiye peşinde

Maliki'nin iktidarına yönelik umutların giderek azaldığı bir dönemde Şii bloktan aykırı sesler ve farklı alternatif önerileri gelmeye devam ediyor.

A+A-

Şii partiler Maliki'ye alternatif arıyor

Şarku’l Avsat gazetesine demeç veren Sadr grubu milletvekillerinden Emir Kenani, Ammar el-Hekim liderliğindeki Irak İslami Yüksek Konseyi ile birlikte Nuri el-Maliki dışında bir başbakan adayı belirlemeye çalıştıklarını açıkladı.

Emir Kenani, “Bizim şu an temel sorunumuz şu: Nuri el-Maliki, üçüncü dönemde de başbakan olmakta ısrar ediyor, Maliki’nin liderlik ettiği Kanun Devleti de Maliki’nin başbakan olmasını istiyor. Bunlar Irak Ulusal Koalisyonu’nun (Kanun Devleti, Sadr Grubu ve Irak İslami Yüksek Konseyi’nin oluşturduğu koalisyon) görüşünü dikkate almıyor. Bu da bizi Kanun Devleti’nin tutumuna bağlı kalmamaya zorluyor” dedi.

Emir Kenani, Kanun Devleti ittifakının 48 saat içerisinde tutumunu değiştirmemesi halinde Kanun Devleti’ni dışarıda bırakan ayrı bir koalisyon oluşturacaklarını söyledi.

Din adamları da istemiyor

Şii din adamlarından Ayetullah Beşir Necefi Başbakan Nuri Maliki'nin görevi bırakmasının, Irak'taki siyasi krizin çözümünde önemli bir adım olacağını söyledi.

Beşir Necefi, Başbakan Nuri Maliki'nin yeniden aday olmamasını siyasi krizi çözebilecek önemli bir adım olarak değerlendirdi.

Maliki'ye açık bir şekilde başbakanlık görevini bırakması mesajını ileten bu açıklama Irak'ta büyük Şii din adamlarından gelen bu yöndeki ilk açıklama.

Maliki'den salvolar gecikmedi

Irak Başbakanı Nuri Maliki, haftalık konuşmasında "Irak Cumhurbaşkanlığı makamı Kürtlerin hakkıdır. Kürtler bu makam için uygun bir aday belirlemelidir. Cumhurbaşkanı en kısa sürede seçilmelidir. Seçilecek cumhurbaşkanı Irak'ın parçalanmasını ve bölünmesini engellemelidir" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.