1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Şiilerin, Peşmerge'nin ve Sahvelerin silah kavgası
Şiilerin, Peşmerge'nin ve Sahvelerin silah kavgası

Şiilerin, Peşmerge'nin ve Sahvelerin silah kavgası

Amerikan yönetiminin Irak'taki peşmerge ve sahve milislerine doğrudan askeri yardım göndermesini öngören tasarı, Kongre'de görüşülüyor. İran kontrolündeki Bağdat'tan tasarıya yoğun tepki var.

A+A-

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi, 2016 mali yılı için Ulusal Savunma Yetki Tasarısı’nı görüşüyor.

Tasarının “IŞİD ile mücadele için yardım sağlanması yetkisinde değişiklik” kısmında, ABD Savunma Bakanlığı'na, büyük kara savaşı için Kürt ve diğer yerel güçler de dahil Irak hükümetiyle bağlantılı askeri ve diğer güvenlik güçlere 2016 mali yılında toplam 715 milyon dolar bütçe ayrılması öngörülüyor.

Tasarıya göre, “bu fonun en az yüzde 25’inin Kürt peşmergeleri, Şii olmayan (Sahve) yerel güvenlik güçleri ile Irak Sünni ulusal muhafızlarına doğrudan yardımlar için kullanılması” gerekiyor.

Tasarıda ayrıca, Irak hükümetinin bu şartları yerine getirmemesi halinde ABD Savunma Bakanlığı'nın, Irak hükümetine yönelik 2016 yılı yardımlarını askıya alması gerektiği belirtildi. Söz konusu durumda da Irak’a öngörülen yardımların en az yüzde 60’ının peşmerge ve sahve milislerine (Sünni yerel güçler ile Sünni ulusal muhafız güçleri) gönderilmesi isteniyor.

Tasarıda ABD Savunma veya Dışişleri bakanlarının belirtilen değerlendirmeyi yapmaması veya Irak hükümetinin bu şartları yerine getirmemesi halinde, ABD’nin yardımları doğrudan gönderebilmesi için de bu kesimlerinde ‘ülke’ olarak “addedilmesi” gerektiği de kaydedildi.

İbadi'den tasarıya tepki

Irak Başbakanı Haydar İbadi, tasarının özellikle 715 milyon dolarlık fonun yüzde 25’nin peşmergeye ve Sünni yerel güvenlik güçleri ile Irak Sünni ulusal muhafızlarına verilmesini öngören maddelerine itiraz ettiklerini belirtti.

Yazılı açıklama yapan İbadi, "IŞİD birlikleriyle mücadelede Irak’ın yanında duran ve ona askeri destek veren tüm ülkelerin tutumunu memnuniyetle karşıladıklarını ve bu ülkelerle Irak hükümetinin işbirliğinde ülke egemenliğine saygıyı esas aldıklarını" kaydetti.

Herhangi bir silahlandırma yapılacaksa bunun sadece Irak hükümeti kanallarıyla yapılması gerektiğini vurgulayan İbadi, "ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'ne sunulan teklifi kabul etmiyoruz. Bu bölgede daha fazla bölünmeye neden olur" ifadesini kullandı.

‘Silah dağıtımı Irak hükümetiyle koordinasyon halinde olmalı’

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın toplantısında konuyla ilgili soru üzerine, askeri yardımlar konusunda da yönetiminin politikasının aynı kalmaya devam ettiğini belirten Harf, şöyle konuştu:

“Tüm silah dağıtımları egemen merkezi Irak hükümetiyle koordinasyon içinde olmalı. Bu politikanın, koalisyon güçlerinin çabalarını desteklemenin en etkili yolu olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla Kongre ile (tasarının) dili konusunda çalışmayı arzuluyoruz ama taslak tasarı (Kongre’deki süreç açısından) henüz çok erken aşamalarda zaten. Mevcut yazılmış hali yönetimin politikasını yansıtmıyor.”

Harf bir soru üzerine, ülkeleri tanımanın yönetimin yetkisindeki bir konu olduğunu bildirdi.

 

Kaynak: Al Jazeera ve AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum