1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sınavlarla ilgili itiraf: "...LYS'den 3 gün önce yemin ettirdiler..."
Sınavlarla ilgili itiraf: "...LYS'den 3 gün önce yemin ettirdiler..."

Sınavlarla ilgili itiraf: "...LYS'den 3 gün önce yemin ettirdiler..."

2012 LYS 1 sınavındaki bir öğrencinin soruları aldığını itiraf etmesi ve yemin ettirildiğini söylemesi üzerine savcılık harekete geçti.

A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversite giriş sınavlarından biri olan 2012’deki LYS 1 (Matematik-Geometri) hakkında soruşturma başlattı. Savcılığa başvuran Gülen cemaatinden bir öğrencinin, soruları 3 gün önce aldığını itiraf etmesi üzerine savcılığın harekete geçtiği öğrenildi. Tıp fakültesinde öğrenimini sürdüren öğrencinin bir gazeteye verdiği açıklamaların satır başları şu şekilde:

Yapıya bağlı olmayan dershane tercihi

“Gülen cemaatinin evinde kalan öğrencilerin bazıları benim gibi, cemaate bağlı olmayan dershanelerde eğitim görüyorlardı. Hem cemaat evinde kalıp hem de cemaate bağlı dershaneye kayıt yaptırmıyorlardı. Zeki öğrencileri farklı dershanelere yönlendiriyorlardı. Sebebi ise öğrencilerin deşifre olmamalarını sağlamaktı. Cemaatten bir abi, bana ‘GATA’yı tercih et, oraya dinsizler geleceğine bizden birilerinin gelmesi daha uygun. Oralarda kılınan namazın sevabı, Fetullah Hoca Efendinin kıldığı namazla eşdeğer’ dedi.”

Yemin ettirdiler

“2012 Matematik-Geometri sınavından 3 gün önce cemaat evinde bana yemin ettirdiler. Yemin metninde şunlar yazıyordu: ‘Birazdan göreceğim belgeler ve görseller hakkında kimseye bir şey söylemeyeceğime, herhangi bir kurum ve kuruluşa söylemeyeceğime, bu konuda herhangi bir imada dahi bulunmayacağıma annem, babam, arkadaşlarım namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.’ Metni 3 defa sessiz, 3 defa sesli, besmele çekerek okuttular.”

Cihat yolunda her şey mübahtır

“Bana ‘İşimizi garantiye alacağız, sen de bakmaya mecbursun, cihat yolunda her şey mubahtır’ dedi. 38 matematik, 23 geometri olmak üzere toplamda 61 soru ve cevap verildi. Hepsini ezberledim. Sınava girdiğimde soruları ve cevapları ezberlediğim belli olmasın diye kitapçık üzerinde işlem yapmam gerektiği söylendi. Sınava girdiğimde soruların bana gösterilenlerin aynısı olduğunu görünce heyecanlandım. Hepsini ilk 15 dakikada bitirdim. Görevliler anlamasınlar diye, soruları çözüyormuş gibi yaptım. 1 hafta sonra FEM dershanesinde bir şubeye çağrıldım. Orada bana soruları vermiş olan şahıs da vardı.”

“Vicdanen rahatsız olduğum için bilgi vermek istedim. Gerçek niyetlerinin çalışkan öğrencilere yardım etmek değil cemaatin menfaatleri doğrultusunda kullanmak olduğunu anladım.”

Son 5 yıl mercek altında

Son olarak ÖSYM’ye 2010 yılında atanan ve geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan 3 kişinin yaklaşık 5 yıldır ÖSYM’nin soru hazırlama biriminde çalışmaları nedeniyle, kurumun son 5 yılda yaptığı tüm sınavlar şaibeli hale geldi. Soruşturma kapsamında TÜBİTAK tarafından hazırlanan raporda da, birçok sorunun sızdırıldığı tespit edilmişti. Buna göre savcılık, ÖSYM tarafından son 5 yılda yapılan tüm sınavları incelemeye aldı.

ÖSYM’nin yaptığı sınavlar arasına, “KPSS, ÖSYS, ALES, TUS, YDS, DGS, ALS, JANA” gibi neredeyse tüm devlet kurumlarının memur alımı için şart koştuğu sınavlar yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler