1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sincar'ı yer altından saran tüneller görüntülendi
Sincar'ı yer altından saran tüneller görüntülendi

Sincar'ı yer altından saran tüneller görüntülendi

Stratejik Sincar kasabasına giren peşmerge güçleri, koalisyon hava bombardımanına 15 ay elinde tutan İslam Devleti'nin en öemli silahı ortaya çıkardı. Al Jazeera, İslam Devleti'nin Sincar'daki yeraltı tünellerini görüntüledi.

A+A-

İslam Devleti'nin Suriye’deki merkezi Rakka ile Irak’ın Musul kenti arasındaki bağlantı yolunun üzerinde stratejik bir nokta, Sincar (Şengal) kenti. Yakın zamana kadar Sincar'ın nufüs yoğunluğunun büyük kısmını Ezidiler oluşturuyordu.

Ağustos 2014'te başlayan çatışmalar sonrası kent İslam Devleti kontrolüne geçti. 15 ay boyunca bölgeye yaklaşamayan peşmerge milisleri Kasım 2015'te ABD tarafından Sincar'a düzenlenen geniş kapsamlı hava operasyonu ile şehre girebildi

Yeraltındaki tünel sarmalı
Yoğun hava bombardımanı şu zamana kadar İslam Devleti için en ciddi karşı güç olarak kullanıldı. Haçlı Koalisyon güçleri, Kobani (Ayn El Arab)’den sonra bu gücü kritik bölgelerde daha yoğun bir şekilde kullanıyor. Sincar da bu bölgelerden biriydi. Kürt güçler kasabayı yeniden ele geçirdiklerinde, İslam Devleti’nin onca zaman koalisyon bombardımanına nasıl dayandığının sırrını da çözdü: Tüneller.

Stratejik kasabanın altına bir tünel ağı kazıldığı ortaya çıktı. Konuştuğumuz Peşmerge yetkilileri, bölgede hava savunma sistemi hemen hemen hiç olmayan İslam Devleti'nin ağır hava bombardımanlarından bu tüneller sayesinde korunduğunu anlattı. Birlikler, kasaba içindeki stratejik bölgelere, Peşmerge ateşine maruz kalmadan gidebilmek ve koalisyon hava saldırılarından korunmak için bu tünelleri kullanıyordu. Jeneratörlerle elde edilen enerjiyle çalıştırdıkları elektrikli deliciler tünel kazımını çok hızlı hale getiriyordu. Bölgenin kum ve kireç taşından oluşan zemini tünel kazıcılarının işini daha da kolaylaştırıyordu.  Tünel savaşı taktikleri bizimle beraber tünelleri gezen Peşmerge yetkilileri, İslam Devleti'nin tünelleri sığınak olarak yapmaya başlasa da zaman içerisinde onları farklı amaçlarla kullanmayı da keşfettiğini iddia ediyor. Peşmerge milisleri, Sincar'daki tünel ağına girerken, bombalı tuzak endişesiyle oldukça dikkatli ve tedirgin. 

Bunlardan birincisi Peşmerge mevzilerine ulaşarak içeri sızmak. Hedef bölge kalabalık veya sessizce ulaşılması zor olduğunda, istenen bölgeye kadar tünel kazılıyor, büyük miktarda patlayıcı yerleştirilip havaya uçuruluyordu. Patlamanın şokunu atlatmaya çalışanlara da yer üstündeki güçleri ile saldırıyorlardı. Tünellerin ikinci bir kullanım şekli de keskin nişancıları gizlice ön hatlara ulaştırmaktı. Meskûn mahâl çatışmalarında, karşı tarafa yaklaşma konusunda zorluk keskin nişancılar, kazılması daha hızlı, dar tünellerle, Peşmerge'nin beklemediği bölgelere keskin nişancılarını geçiriyordu. Gece tüneli kullanarak diğer tarafa ulaşan nişancılar, gündüz peşmergeye sürpriz yapıyordu.


Kaynak: Al Jazeera 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler