1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sisi'nin 2 yılda gözaltında yok ettiği insan sayısı
Sisi'nin 2 yılda gözaltında yok ettiği insan sayısı

Sisi'nin 2 yılda gözaltında yok ettiği insan sayısı

Mısır'da, Ağustos 2013-Eylül 2015 arasında çeşitli gözaltı-işkence merkezlerinde işkence ve kötü muamele nedeniyle yaşanan ölümlerle ilgili bir rapor yayınlandı.

A+A-

Cenevre merkezli Alkarama insan hakları kuruluşu tarafından hazırlanan raporda, Sisi rejimine ait çeşitli gözaltı-işkence merkezlerinde Ağustos 2013-Eylül 2015'te toplam 323 kişinin öldürüldüğü belirtilerek, bunların 121'inin Kasım 2014 ila 16 Eylül 2015 arasında işkence, sağlık hizmetinden mahrum bırakılma ve kötü yaşam şartlardan dolayı öldüğünün belgelendirdiği belirtildi.

Mısır İnsan Hakları Konseyinin, ikence ve cinayetleri devlet politikası haline getiren Sisi rejimine Kasım 2014'te yasama, kadına karşı şiddet, idam, işkence, orantısız güç kullanımı, düşünce ve ifade özgürlüğüyle ilgili 300 tavsiyesini açıklamasının üzerinden bir yılın geçtiğinin hatırlatıldığı raporun anlamsızlığı bir kez daha gözler önüne serildi. 

Gözaltı merkezlerde meydana gelen ölümlerde mantıki nedensellikler arayan rapor Sisi rejiminin asrımızın en zalim tağuti rejimlerinden biri olması hakikatini görmezden geldi.

Raporda sıralanan nedenler arasında Mısır'daki yargı sistemin dengesinin bozulması, işkenceyi yasaklayan yasalardaki kusurları, ilgili yasaların uluslararası standartlarla uyumlu olmaması ve işkenceyi uygulayanlara yönelik yaptırım veya cezanın bulunmaması yer verilirken, Mısır’ın birkaç bağlayıcı uluslararası anlaşmaya dahil olmasına rağmen yetkililerin anlaşmalarda belirtilen standartları uygulamak için çaba sarf etmediği kaydedildi. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.