1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Siyaseti bırakmanın arefesinde olan Arınç'tan çok ağır sözler
Siyaseti bırakmanın arefesinde olan Arınç'tan çok ağır sözler

Siyaseti bırakmanın arefesinde olan Arınç'tan çok ağır sözler

Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, kendisini istifaya davet eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e çok ağır sözlerle yanıt veriyor.

A+A-

Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında ilk kez Çankaya Köşkü'nde toplandı.

 

Toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklamalarda bulundu.

"Cumhurbaşkanımıza nezaketsizlik yapmayız"

Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İzleme Kurulu'nu doğru bulmuyorum" sözlerine yönelik sözlerinin ardından yaptığı ve gündeme oturan sözlerin hatırlatılması üzerine, "Dedikodu yaptılar. Çok basit, sığ, terbiye dışı şeyler konuşuldu" dedi.

Deneyimli bir siyasetçi olduğunu vurgulayan Arınç, şöyle konuştu:

"Burada bir kısım basın sayın cumhurbaşkanımız ve hükümet arasında bir çekişme durumunu olduğunu belirten bir yazı yazdılar ve dedikodular yaptılar. "Duygusal çıkışlar yaptı, sert çıkışlar yaptı" diye çok basit, çok sığ şeyler konuşuluyor. Yeni bir siyasetçi değilim. Sözlerimi yanlış anlamak kaygısından kaynaklandı. Cumhurhurbaşkanımızla hukukumuzun yıllar öncesine dayandığımızı ve o süreçten geldiğimizi bilmemiz lazım. Cuymhurbaşkanımıza saygısızlık yapmamız mümkün değildir. Cumhurbaşkanımıza nezaketsizlik yapmayız, hukukumuz kardeş hukukudur bunu bilin. Sayın cumhurbaşkanımız devletin başıdır, bizim liderimizdir, çile insanıdır, aile reisidir. Halkın kahramanıdır. Sayın cumhurbaşkanımız bazı konularda duygularını ifade ediyor ve ifade ederken. Onu yanlış bulduğumuzu söylemek değil, olayın eksik kalmış noktalarını tamamlamaktır. Ben hükümetin bir üyesiyim hükümetimi elbette savunurum, eksik bilgileri tamamlamak da görevim olur. 

Davutoğlu ile görüştü mü?

Bülent Arınç, açıklamayı yapmadan önce Başbakan Davutoğlu ile görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine şunları söyledi:

Açıklamalarım öncesi başbakanımızla bu konuyu konuşmadım. Ahmet Davutoğlu bu konuda tamamen masumdur. Bu suç değil ki masumiyetten bahsetmiş olayım. Ben hükümet sözcüsüyüm. Cevap vermem gereken yerde basın mensuplarını kırmamışımdır. Sorulduğu zaman düşüncelerimi ifade ettim.

Gökçek'e çok sert yanıt

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "izleme heyeti" açıklamasına yönelik sözleri üzerine, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in kendisini istifaya davet etmesine de yanıt verdi. Gökçek'e çok sert sözlerle tepki gösteren Arınç, "Bu terbiyesizce bir açıklamadır" dedi.

"Benim görevden alınmamı isteyen, benim kadar haysiyetli bir insan değildir" diyen Arınç, şunları kaydetti:

"Bugün buna karşılık vermeden geçmemek lazım. Koltuğa zamkla yapışmış bir insan değilimdir. Benim bir sevdam vardır ama makam sevdası değildir. Birilerinin yaptığı gibi, adam kandırma değil, çıkar ilişkisi değil. Bu dava için kendimi feda ettim. Senin hakkın değil, haddin değil. Okkalı cevap vermemi aklıma getirdim ama yapamayacağım. Kendine değil ama eşine çok büyük saygım vardır. Hayırsever bir kadındır, dindar bir insandır. Biz eşimle Nevin Hanım'ı çok severiz ve beğeniriz. Eşinin başarılarında en büyük katkısı olan bir hanımefendidir. Konuşsam Nevin Hanım'ı üzmüş olacağım. Gökçek'le ilgili 100 konuyu seçimden sonra konuşmak isterim. Hatta biz kimin nerede havlayacağını, hangi işler çevireceğini biliriz."

"Ankara'yı parsel parsel sattı"

Melih Gökçek'in "Paralel Yapı" vurgusuna da değinen Arınç, eleştirilerini Ankara Büyükşehir Belediyesi üzerinden sürdürdü:

"Gökçek oğlunun milletvekili adaylığını netleştirmek istiyor. Birilerine yaranmak istiyor. Ahmet Hakan denen kişiyi delil olarak kabul ediyor. Ahmet Hakan beyin Gökçek'ten çok önce tanırım. Çok eleştirmiş bir insanım ama Sayın Hakan, Gökçek'ten çok daha namusludur, şereflidir. Her şeyimle karşınızdayım. Amerika'ya giden benim, bunları gizlemedim ki. Ama Gökçek bunlardan daha fazlasını yapmıştır. Bu yapının kucağında oturmuş, bu yapıya Ankara'ya parsel parsel satmıştır. Zengin işadamlarına okul yaptırmıştır. Biz o zaman devletin imkanlarını bu yapı için onların kucağına bırakmadık. Gökçek'in adaylığına o zaman itiraz ettim. Yeni bir başkana ihtiyacımız vardır dedim. O günden kalan bir hıncını bir şekilde çalışıyor. 8 Haziran'a kadar müsaade… Hesabını sorarım Gökçek'ten… Birileri de kuklacılık yapıp bunu kullanırsa benim kulaklarım iyi duyar teşhir ederim."

Gökçek ne demişti?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden Bülent Arınç'a tepki göstermişti.

Arınç'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözlerine tepki gösteren Gökçek, "Bülent Arınç görevden alınmalıdır…  Bülent Arınç… Seni istemiyoruz…" tweet'leri atmış, "Paralel Yapı"nın AK Parti'yi içerden Bülent Arınç'la vurduğunu ileri sürmüştü. 

 

Kaynak: sputniknews

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.