1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sızdırılan Amerikan istihbarat belgelerinde Şeyh Rubeyşi
Sızdırılan Amerikan istihbarat belgelerinde Şeyh Rubeyşi

Sızdırılan Amerikan istihbarat belgelerinde Şeyh Rubeyşi

12 Nisan günü Haçlı droneleri tarafından şehid edilen Arap Yarımadası El Kaide'sinin önderlerinden İbrahim er Rubeyşi hakkında Amerika'nın sızdırılan belgeleri arasında oldukça fazla bahsedildiği görülmekte.

A+A-

Arap Yarımadası El Kaidesi olarakta bilinen Yemen Ensar'uş Şeria'sının önemli yöneticilerinden olan Şehid (inş.) İbrahim bin Süleyman er Rubeyşi uzun süre ağır işkenceler altında Guantanamo zindanlarında kalmış ve Yemen El Kaidesinin operasyonel planlayıcısı ve üst düzey lideri olarak görev yapmıştı.

Arap Yarımadasındaki El Kaide’nin resmi yayın kuruluşu El Melahim Medya, sosyal medya hesabından Şeyh'in dışında başka mücahidlerinde şehid olduğunu (inş.) duyurdu.

Açıklamaya göre Şeyh ve beraberindekiler Hadramevt Vilayetinde  bulundukları sırada ABD uçakları tarafından vuruldular. Hadramevt, El Kaide’nin kurucu Lideri Şeyh Usame Bin Ladin’in (rahimehullah) asıl memleketi.

Rubeyşi bu yılın başından bu yana şehid olan ikinci Yemen El Kaidesi lideri oldu. 31 Ocak’ta da Şeyh Haris bin Gazi en Nazari, ABD casus uçakları tarafından hedef alınmıştı.

ABD ve Suud'un desteklediği Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi taraftarları ile İran destekli Şii Husiler arasındaki krizin patlak verdiği ve iç savaş yaşanan ülkede ABD Hava Kuvvetlerinin El Kaide’yi hedef alması dikkat çekti.

Afganistan’da Taliban ve El Kaide saflarında savaşmakla başlayan Rubeyşi’nin Afganistan’da İslam Emirliğini hedef alan ABD öncülüğündeki NATO işgaliyle yakalanarak Guantnamo’ya götürüldüğü biliniyor. Guantanamo vücudunda ağır hasarlar bırakan işkencelerin ardından Suudi Arabistan’a teslim edilen Rubeyşi, buradan da çıktıktan sonra vakit kaybetmeden cihad saflarına katılmıştı.

Guantanamo’ya ait sızdırılmış belgelerden 30 Kasım 2005 tarihli bir doküman, Şeyh İbrahim er Rubeyşi’nin ‘Afganistan’a giderek eğitim alıp ardından Çeçenistan’a gitme niyetinden olan fakat daha sonra Afganistan’da kalarak Taliban’a katılan bir El Kaide üyesi olduğunu’ yazıyor.

Belgelerde ‘JTF-GTMO sorgu ajanlarının Şeyh’in El Kaide medafelerinde (misafir evlerinde) kaldığını ve daha sonra El Kaide’nin merkez askeri kampı olan Faruk Kampına götürüldüğünü tespit ettiği’ ifade ediliyor.

2001 sonlarında Tora Bora savaşlarında yer alan Rubeyşi, ABD belgelerine göre birçok El Kaide üyesi ile bağlantılı. El Kaide savaşçılarından elde edilen ve belge niteliği taşıyan birçok dökümanda Rubeyş’in adına rastlandığı belirtiliyor. ABD’li yetkililerce ele geçirilen El Kaide’nin üst düzey liderlerinden Halid Şeyh Muhammed’e ait bir diskte de İbrahim Rubeyşi ismi geçiyor.

Guantanamo belgelerinde geçen bir ayrıntı da 2003 yılında diğer bir Guantanamo tutuklusu Ebu Zubeyde’ye İbrahim Rubeyşi hakkında sorulduğu bilgisi. Belgede Ebu Zubeyde’nin İbrahim Rubeyş’i tanıdığı fakat onun hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığı kayıtlı.

ABD arşivinden sızdırılmış Guantanamo belgelerinde dikkat çeken bir ayrıntı da Taliban ve El Kaide saflarında yer almak için Afganistan’a giden Rubeyş’i bu konuda yönlendiren şeyin Şeyh Hamid Bin Ukla tarafından verilen bir fetva olduğu. Hamid Bin Ukla’nın 2001 yılında yaşamını yitirene dek Usame Bin Ladin’e destek olduğu ifade ediliyor. Ukla daha önce de Suudi Yönetiminin ABD ile ilişkilerini eleştirdiği gerekçesi ile tutuklanmıştı. 11 Eylül’ün ardından bir fetva yayınlayan Ukla’nın ‘Müslümanlara karşı ABD’ye yardım etmenin kişiyi dinden çıkaracağı' hakikatini savunduğu belirtiliyor.

Guantanamo Belgeleri İbrahim Rubeyşi ‘ABD için, çıkarları için ve ortakları için tehdit’ olarak tanımlıyor. Guantanamo yetkilileri ayrıca Rubeyşi’nin ABD Savunma Bakanlığı gözetiminde tutulmaya devam edilmesi gerektiğini savunuyordu. Guantanamoda görev yapan istihbarat ajanlarının bu talebine rağmen Rubeyş, 13 Aralık 2006 yılında Suudi Arabistan’a teslim edilmişti.

ABD belgeleri, çok sayıda Suudi vatandaşının rehabilitasyon programına alındığını fakat programın ardından Rubeyş ve arkadaşlarının Yemen’e giderek El Kaide’yi yeniden canlandırdığını yazıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı İbrahim El Rubeyş’i Aralık 2014’te Uluslararası Terör Listesine aldı. Bakanlık, Rubeyşi Arap Yarımadasındaki El Kaide’nin üst düzey yöneticisi ve operasyonel planlayıcısı olarak tanımlıyor.

Suudi Arabistan vatandaşı Şeyh İbrahim Rubeyşi, 2013 yılından bu yana ‘Arap Yarımadasındaki El Kaide’nin Şeri Yetkilisi’ olarak görev yapıyor.

ABD Bakanlığı, Şeyh'in halka açık sohbetlerini kayıt altına alarak Ağustos 2014’te yaptığı bir konuşmasında ABD’ye savaş açmaya davet ettiğine dikkat çekiyor.

ABD’li yetkililer Şeyh İbrahim Rubeyşi'nin yerini bildirenlere 5 milyon dolar ödül vadetmişti. 

 

 

Kaynak: infocenter.media

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum