1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sosyalist Karayılan Peygamberi örnek aldığını iddia etti
Sosyalist Karayılan Peygamberi örnek aldığını iddia etti

Sosyalist Karayılan Peygamberi örnek aldığını iddia etti

PKK örgtünün liderlerinden Murat Karayılan, sosyalist bir örgüt olan PKK'nin Türkiye Cumhuriyeti ile savaşında Peygamber'in (sav) savaş taktiğini kullandıklarını iddia etti.

A+A-

Örgüte yakın bir haber ajansında yer alan habere göre, bir radyonun sorularını yanıtlayan Murat Karayılan, "Ortadoğu bölgesinde bir savaş yaşanıyor. Kürt halkı ve özgürlük mücadelesinin bu savaştaki rolü ön plana çıktı" ifadelerini kullandı. 

Bu savaşın sonunda bölgenin yeniden yapılandırılacağı herkes tarafından bilindiğini söyleyen Karayılan ABD bombardımanları eşliğinde ele geçirilen Kobani ve Sincar için "Özellikle Kobani ve Şengal’in başarısı ile Kürt halkının Ortadoğu’da temel bir aktör olduğu ortaya çıktı" diye konuştu.

PKK olmadan bölgenin yeniden dizayn edilemeyeceğini iddia eden Karayılna şöyle konuştu:

"Bu düzeyde bir yeni aşama başladı. Kürt inkarı ve asimilasyonu üzerinde şekillenen Lozan Antlaşması artık ortadan kalkıyor. Bu gerçeklik Kürdistanı elinde bulunduran egemen güçleri korkutmuştur. Dolayısıyla, Davutoğlu daha bir yıl önce karar aldıklarını söylüyor ki bu doğrudur. Kobani başarısından sonra, daha ekim ayı sonunda, MGK toplantısında topyekun savaş kararı aldılar.  Türk devleti, AKP devleti Kürt halkını iradesizleştirmek istiyor. Kürt halkını ezmek, köleliği kabul ettirmek istiyorlar. Kürt halkının özerlik talebinde bulunmamasını, teslim olmasını istiyorlar. AKP devleti savaşı bu amaç ile başlattı. Gittikçe bu savaşı derinleştiriyorlar. 14 Aralık’tan sonra bu savaş yeni bir düzeye ulaştı."

Karayılan’ın, “Yeni aşama nedir?” sorusuna yanıtı ise şu şekilde oldu:

"Artık iç savaş haline geldi. Kimi çevreler bu savaşın 90’lara benzediğini kendilerince söylüyorlar, ancak bu tespit doğru değildir. Bu süreç, 1925, 1930, 38 dönemlerine benziyor. Nasıl ki halkımız Dersim’de özerkliğini savunmak istediğinde Türk devletinin yönelimiyle karşılaştı ve devlet tarafından ezildi, şimdi de durum böyledir. O yöntemi kullanıyor. Özellikle halkımızı ve halkımızın dostları bu hakikati iyi görmelidirler. Bu işgal, soykırım, teslim alma, iradesizleştirme ve köleleştirme hamlesidir. Ve bu bir iç savaştır. Türkiye kendi içinde Kürt halkına karşı savaş ilan etmiştir"

‘Peygamberin hendeği gibi hendekler kazdık!’

Operasyonlara gerekçe olarak gösterilen hendeklerin savunma amaçlı olarak açıldığını dile getiren dinin bir afyon olduğunu savunan bir ideolojiye sahip olan Karayılan, şunları söyledi:

"İkide bir ‘hendek hendek’ diyenlere diyoruz; bu hendekler savunma içindir. İrade savunması içindir. Hendek saldırı değildir. Medine de Hz. Muhammed de hendek kazdı, savunma için hendek kazdı. Kendisini zalim imparatorluklara karşı savunmak isteyen herkes tarih boyunca hendek kazmıştır, kale yapmışlardır. Ve kendisini böyle savunmuştur. Kürt halkı artık iradesini Türk devletine ve AKP polisine teslim etmek istemiyor. Zulüm yapıyor, tutukluyor. Bu hendekler, zulme karşı tedbirdir"

Devlet ve ordu yetkililerine çağrıda bulunan Karayılan, “Böyle yapmayın. Ateşle oynuyorsunuz. Böyle yapmaya devam ederseniz, gerilla da daha da fedaice katılacaktır. Ve artık Kürt halkı ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki bağ tamamen kopacaktır” diye seslenen Karayılan, operasyonların ardından müzakere masasının yeniden kurulabileceğine dair görüşlereyse, “Kusura bakmasınlar. Analarımız, ihtiyarlarımızı, çocuklarımızı şehit ederlerse kimse onlarla masaya oturmaz. Ne masası. Onlara muhtaç değiliz. Durum eskisi gibi değil” şeklinde konuştu..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler