1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sözcü İbrahim Kalın'dan Kilis sorularına cevap
Sözcü İbrahim Kalın'dan Kilis sorularına cevap

Sözcü İbrahim Kalın'dan Kilis sorularına cevap

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sözcüsü İbrahim Kalın, Kilis'le ilgili roketler düşüyor mu yoksa atılıyor mu sorusuna cevap verdi.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sözcü Kalın'ın konuşmasından satır başları şöyle:

PKK örgütü ile mücadele: Terörle mücadele konusunda kararlılığımız devam ediyor. Bu alçak terör örgütü çekildikleri yerlere bomba bırakarak alçak yüzünü gösteriyor. Terörün hiçbir yüzünün kabul edilmesi söz konusu değildir. Mutabakat gibi sözlerin geçerliliği yoktur. PKK terörünün ve diğer terörlerin aklanması yönünde yapılan bütün faaliyetleri reddettiğimizi ve kınadığımızı söylemek istiyorum.

Suriye sahasındaki kriz: Suriye'deki durum hassasiyetini korumaya devam ediyor. Esad rejiminin, Rusya ile birlikte ihlalleri devam ediyor. Hala sivil insanlar ölmeye devam ediyor. İnsani yardımların ulaştırılmadığını, yüzbinlerce insanın büyük sıkıntılar çektiğini görüyoruz. Cenevre'de yapılan görüşmelerin de arzu edilen hızda olmadığını görüyoruz. Bunun temel sebebi rejimin geçiş süreci ve insani yardımlar konusunda ayak diremesinden kaynaklanıyor. Suriye'deki çatışmaların durması, Suriye'nin toprak bütünlüğünün koruması ve Suriye'nin demokratik çoğulcu bir sisteme geçmesi önem arz ediyor. Müttefiklerimizle kararlılığımız devam etmektedir.

Mülteci sayısı: 3 milyonu aşkın insan ülkemizde misafir edilmeye devam ediliyor. Buradan geriye dönüş söz konusu değil.AB ile mülteci anlaşması çerçevesinde geçişlerde ciddi düşüşler var.

Soru-cevap

PKK'nın batı ile teması ve İsrail ile görüşmeler: Bu iddia terör örgütü tarafından iddia edildi, devletler tarafından reddedildi. Bu terör örgütünün kimlerden medet umduğu, kimlerle ilişkisi olduğu bakımından dikkat çekici bir husus. Terör örgütünü aklamaya yönelik çalışmaların gazetecilikle ilgisi yoktur. PKK'nın söylemlerini makul ve meşru gibi empoze etmek terör örgütü propagandasından başka bir şey değildir. Bu yalana hiç kimse inanmıyor, inanmayacak. Terörle en kararlı şekilde mücadelemizi devam ettireceğiz. Terör örgütü liderinin verdiği mesajlar, bu yayın organı konusunda teröre hizmet eden bir anlayış vardır. Bu operasyonlar son noktasına kadar devam edecektir.

İsrail ile bir müddettir devam eden müzakerelerde son aşamaya geliniyor. Yakın zamanda yeni bir temasın olması planlanıyor. Gazze ve Filistin topraklarında insani durumun iyileştirilmesi konusunda adım atılacağını bekliyoruz. Herkes iki devletli bir durumu kabul ederken bir taraftan Filistin'i yok sayan görüntü veriliyor.

Suriye'de güvenli bölge iddiaları: Suriye'de terör örgütlerinden arındırılmış güvenli bir bölgenin kurulması konusunda görüşlerimizi dile getiriyoruz. Bunun amacı bir kendi sınırımızı güvenlik içine almak, iki burayı terör örgütlerinden arındırımak, üçüncüsü mülteciler ve burada yaşayanlar için güvenli bölge oluşturulması. Biz bunu hep dile getirdik. Bunu uygulamada güçlü bir irade olmadığını görüyoruz, ancak biz teklifimizi iletmeye devam edeceğiz. İki yıl önce bu bölge kurulmuş olsaydı, mülteci akını yaşanmayacaktı, ölen insanlar yaşıyor olacaktı. Bizim teklifimizi bakidir ancak uluslararası koalisyonun anlaşması şarttır.

Kilis'e saldırılar ve Rusya ile görüşmeler: Bunun bilinçli olarak yapıldığı, yapılmadığı konusunda bir istihbarat yok. Suriye tarafında kaotik bir savaş ortamı var. Bunun bir kısmı yanlışlıkla geliyor olabilir, bir kısmı kasıtlı olarak atılmış olabilir. Son tahlilde bizim de mücadele ettiğimiz bir terör örgütü var. Operasyonel detaylara girmeyeceğim ama aynı şeylerin yaşanmaması için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz. Devlet ciddiyetine yakışır şekilde adımlar atılmasına Türkiye sıcaktır. Türk-Rus ilişkileri bir hadiseye kurban edilecek kadar sığ değildir. Yakaladığımız ivme konusunda, bu krizi aşabilecek derinliği sağlıyor. Rus tarafının Türkiye'yi itham eden tavrı bu süreci kilitledi.

Mistura'nın PYD ile görüştüğü iddiası: Esed rejimi ve Rusya PYD'nin Cenevre'de yer alması için baskı yaptığını biliyoruz. Bu konuda bizim müttefiklerimizle durumumuz belli. O müzakere heyetinde Kürtler ve temsilcileri de vardır. PKK örgütünün özyönetim, kanton fantazilerini meşrulaştırmak için orada bulunmuyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler