1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. "Suçiçeği" hastalığına dikkat
"Suçiçeği" hastalığına dikkat

"Suçiçeği" hastalığına dikkat

Bahar aylarında sık karşılaşılan ve en çok 2-8 yaş çocukları pençesine düşüren suçiçeği hastalığına karşı nasıl tedbir alınmalı, neler yapılmalı?

A+A-

Çocukların en büyük kabuslarından biri olan suçiçeği hastalığı, bahar aylarının gelmesiyle birlikte kendini göstermeye başladı. Uzmanlar, içi sıvı dolu kabarcıklar ve kaşıntıyla kendini gösteren hastalığa karşı aileleri uyaran Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent Ş. Akgüngör, Türkiye’de suçiçeği vakalarının yüzde 95’nin 15 yaş atlı çocuklarda görüldüğüne dikkat çekti.  

Gözün dış zarından bile bulaşabiliyor
Hastalığa ‘Varisella Zoster’ isimli bir virüs neden olduğunu belirten Dr. Akgüngör, hastalık hakkında şu bilgileri verdi:

“Suçiçeği, son derece bulaşıcıdır. Hastalık, bağışıklığı olmayan bir kişiye 1 saat içinde bulaşabilir. Bulaşma, doğrudan temas veya hasta kişinin öksürmesi ve aksırması sırasında, havaya yayılan virüsün diğer kişiler tarafından solunması ile olur. 1-2 saat canlı kalabilen ve çok hızlı çoğalabilen virüs, gözün dış zarından da vücuda girebilir. Teması izleyen 4 gün içinde virüsün üst solunum yolu lenf bezlerine yerleşerek çoğalmaya başlar.”

Anne karnında bebeğin ölümüne neden olabilir

Kabarcıkların kaşınarak patlatılması, hem sıvı içindeki virüslerin yayılmasına hem de ciltte bulunan bazı mikropların bu kabarcıkların içine girerek cilt iltihabı, apse ve yumuşak doku enfeksiyonlarının oluşumuna sebep olabildiğini hatırlatan Dr. Akgüngör, “Gebelikte suçiçeği enfeksiyonu geçiren anneden, karın içindeki bebeğe suçiçeği bulaşabilir. Gebeliğin ilk 4-5 ayında ve özellikle ilk 3 ayında geçirilen suçiçeği enfeksiyonu, bebeğin ölümüne, kol ve bacaklarda kısalıklara, deride büzüşmelere, göz anomalilerine ve merkezi sinir sistemi hasarına yol açabilir” diye konuştu.

Suçiçeği çıkaran çocuğa aspirin vermeyin 

Suçiçeğinin genellikle hafif geçirilen bir hastalıktır olduğunu dile getiren Dr. Akgüngör, şunları söyledi:
“Tedavi daha çok şikayete yöneliktir. Aspirin dışı ateş düşürücüler, kaşıntı ilaçları ve temizliğe dikkat etmek yeterlidir. Döküntülerin içinde virüs bulunduğundan kabarcıklar patlatılırsa virüslerin etrafa yayılabileceğinden krem gibi ilaçların sürülmesi tavsiye edilmez.

Enfeksiyon sırasında ve sonrasındaki ilk günlerde ateşi düşürmek veya ağrıyı kesmek amacıyla aspirin kullanımı beyin ve akciğerlerde tahribata neden olan Reye Sendromu’nun gelişmesine neden olabilir. Bu durumda karaciğerde yağ birikir, kafa içi basıncında aşırı yükselmeler olur, bu da ölüme yol açabilir. Bu nedenle aspirin kullanımı tavsiye edilmez.”

 

 

Kaynak:trt.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.