1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye direnişine haftanın ilk gününden bir bakış
Suriye direnişine haftanın ilk gününden bir bakış

Suriye direnişine haftanın ilk gününden bir bakış

Suriye'de yaşanan katliamlar ve çatışmalar haftasonu arası vermezken, yeni haftaya tüm dehşetiyle başlangıç yapıyor. Suriye genelinden elde edilen haber ve bilgilerin derlendiği raporlar savaşın sonuçlarını göstermesi açısından önemli bir işleve sahip.

A+A-

Dimeşk Vilayeti:

-Şiddetli top ve karadan karaya yer-yer füze bombalanması eşliğinde Cubar mahallesinde muhaliflerle rejim gücleri arasında şiddetli çatışmalar  yaşandı.

-Dimeşk Vilayeti Bala ve Zabideyn beldelerinde ve Zinnia Bassima köyünün karakol kalıntılarının etrafında muhaliflerle rejim gücleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

-Yebrud şehir merkezinde Hizbullat gücleri ile Rejim gücleri arasında çıkan anlaşımazlık sebebiyle çatışmalar yaşandı ve çatışma ölü ve yaralıların olmasına neden oldu.

-Vadi Bardi beldesinde üst üste 2. gününde Esed gücleri tarafından askeri ilerleyişinin artması nedeniyle Vadi Bardi beldesinin muhalif güçleri Dimeşk şehrinin bir kaç mahallesinde içme suyunu kestiler

-Esed rejiminin helikopterleri patlayıcı varil bombaları ve karadan karaya yer-yer füzelerle Ayn Fica, Bassima köylerini bombalaması nedeniyle İbrahim Amin Celal isimli bir çocuk vefat etti.

Haleb Vilayeti

-Esed helikopterleri Zahra ve Nubl beldelerinin etrafını bir kaç defa varil bombalarıyla bombaladı, ayrıca Helikopterlerle kuşatma altında olan Zahra ve Nubl beldesindeki askerlerine şemsiyelerle silah ve cephane attı.

-Handarat kampı cephesinde Esed gücleri ile Muhalifler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Muhaliflerin keskin nişancısı rejim askerlerinde birini vurmayı başardı

-Halep kalesinde yerleşmiş Esed askerleri Duvvaru Babul Hadid ve Akyul mahellerini ağır makineli tüfeklerle hedef aldı. Ayrıca mahelleye bir kaç top füzesi düştü.

-Halep şehrinin Miselun mahallesinde Koruma keşikçilerinin nöbeti zamanında Ahraru Suriye tugayları savaşçıları Esed askerlerini taşıyan otobüsü hedefe aldı ve neticede en azı 10 asker öldürüldü. Ayrıca Muhalifler Esed güclerinin ölü askerlerini ve yaralılarını alma esnasında Esed güclerine ait 1 tankıda imha etmeyi başardılar.

-Muhalifler Hanuna kışlası dahilinde ve Miselun karakolunda yerleşmiş rejim güçlerini, toplarla ve el yapımı cehennem toplarıyla bombaladı.

-İslam Cephesi Hacar-ul Manaşir bölgesinde rejim güçlerini püskürtme esnasında 20 fazla rejim askerininin ölmesini ve rejim güclerinden 8 askerin esir alındığını ilan etti.

-Halep'in güney kırsalında Babnis bölgesinde Esed güçlerinin sızma girişimi İC savaşçıları tarafından püskürtüldü ve rejim güclerinden bir kaç asker öldürüldü.

Humus Vilayeti:

-İslam Devleti, Humus'un doğusunda bulunan Cezel mıntakasında Tel el-mehr adlı stratejik tepeyi Esed güçleriyle yaşanan yoğun çatışmalardan ve rejimin onlarca askerini öldürdükten sonra almayı başardı.

-Esed güçleri patlayıcı silahlarla Vaar mahellesinde olan sivilerin menzillerini hedef aldı.

Dera Vilayeti:

-Dera Atman beldesinin batısında olan Sarru kontrol noktası ve Banarumu Suhul kışlasında yerleşmiş Esed askerleri ağır makineli tüfeklerle ve şikalarla hedef alındı.

-Maraba Cizra beldeleri Esed gücleri tarafından toplarla, füzelerle bombalandı, ayrıca Lece bölgesinde Kırata, Muceydal, Kavmu-r Rumman köyleride Esed gücleri tarafından bombalandı.  Hizbullat ve Esed güçlerinin Busra -Şam şehrinin batısındaki Beneyet kolundan Busra-Şam mahellesine olan şiddetli hücumu muhalifler tarafından geri püskürtüldü. Her iki taraftan ölü ve yaralıların olduğu aktarıldı.

Lazkiye Vilayeti:

-Rejim helikoptlerleri Salma bölgesinde olan köylere patlayıcı varil bombaları attı.

İdlib Vilayeti:

-İdlib güney kırsalı Muhalifler, Rejim güçlerinin Morek ve Kasera tarafdan Han Şeyhun kenti etrafında olan Hanazat kontrol noktasına olan hücumunu geri püskürttü.

-Muarratur Numan'da muhalifler Esed güçlerinin askeri kışlasını havanlar ve cehennem toplarıyla bombaladı.

 

Kaynak: Tevhidi Gündem

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler