1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suriye üzerinden kaçan askerlerin izi bulundu
Suriye üzerinden kaçan askerlerin izi bulundu

Suriye üzerinden kaçan askerlerin izi bulundu

Darbeci komutan Semih Terzi'nin kurduğu, ancak Ankara'ya gidemeyen FETÖ timinin izi bulundu. 41'inin PKK ve PYD'nin yardımıyla Lübnan'a kaçtıkları belirlendi.

A+A-

Kalan 19 cuntacının ise bölgede bulunan pamuk ve fıstık işçileri arasında kamufle olmaya çalıştıkları değerlendiriliyor. Güvenlik güçleri hain askerlerin peşinde.

15 Temmuz gecesinde Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı (ÖKK) ele geçirmek için darbe girişiminin önemli isimlerinden general Semih Terzi tarafından hazırlanan 100 kişilik timinden kayıp olan askerlerin izi bulundu.

Astsubay Ömer Halisdemir tarafından öldürülen darbenin kilit isimlerinden Semih Terzi'nin uçakta yer olmadığı için Ankara'ya getiremediği 60 cuntacı asker darbe başarısız olunca havaalanında sabah 04.00'a kadar beklemişti. YeniŞafak'ın haberine göre, o günden bu yana her yerde aranan 41 firari askerin izi Lübnan'da çıktı.

PKK ile çalışan sınır kaçakçılarından yardım aldılar

Daha önce birçok kez FETÖ ile paralel hareket ettiği ortaya çıkan PKK'nin firari askerlerin kaçmasına da yardım ettiği belirlendi. Cuntacı askerlerden 41'inin darbe sonrası oluşan kaostan faydalanarak, PKK'nin Suriye yapılanması PYD'nin yardımıyla sınırdan geçip, örgütün kontrolündeki kantonlara geçtiği, oradan da rejim kontrolündeki bölgeler üzerinden Lübnan'a gittikleri ortaya çıktı. Güvenlik kaynakları bu askerlerin, uzun yıllar sınır boyunda görev yaptığı için bölgeyi çok iyi bildiklerini belirtirken cuntacı askerlerin kaçırılmasında PKK'yle ortak çalışan kaçakçıların da yardım ettiklerini ifade etti.

Hepsi Lübnan'a gitmedi

Darbeci kaçak askerlerin PKK'lilereğ askeri telsizlerini, silahlarını ve mühimmatlarını da verdikleri ifade edildi. Güvenlik kaynaklarına göre bu askerler, PYD'liler tarafından Lübnan'a götürüldü ve başkent Beyrut'ta saklanmaya başlandı. Lübnan'a kaçamayan askerlerden 19'unun ise sınır hattında oldukları değerlendiriliyor. Rütbeli olan bu askerlerin aranmasına devam edilirken, pamuk ve fıstık işçilerinin arasında gizlendikleri de düşünülüyor.

Hedef Avrupa

İstihbarat birimleri Lübnan'da gizlenen 41 askerin yakalanma ve iade edilme riski olmadığı için PKK'ye sığındığını vurguluyor. Darbeci askerlerin illegal yollardan temin edecekleri sahte pasaport ve kimlikler ile Avrupa ülkelerine geçmeyi planladığı yönünde istihbarat bilgilerinin de alındığı belirtiliyor.

15 Temmuz gecesi Diyarbakır'da yaşananlar

15 Temmuz akşamı, Diyarbakır'dan askeri kargo uçağına iki tim bindi. Bu timlerden biri teknik teçhizat bakımından tam donanımlıydı, diğer timin ise daha deneyimli askerlerden oluştuğu öğrenildi. Ankara'ya giden darbeci ekip Semih Terzi ile birlikte ÖKK'yı ele geçirmeye çalıştı hatta orada çatışmaya katıldı. Askerlerden bir kısmı ise darbecilerin yanından ayrılarak darbe karşıtı askerlerin arasına katıldı. Darbenin başarısız olmasıyla darbeci askerler tutuklanarak cezaevine gönderildi. Kargo uçağının kapasitesi nedeniyle Diyarbakır'da kalan 60 asker ise sabah 04:00'a kadar havalimanında bekleyerek darbenin başarısız olacağını anladıktan sonra oradan ayrıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler