1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye'de çocuk öldüren Hizbullat: "Irak'da da kan döküyoruz"
Suriye'de çocuk öldüren Hizbullat: "Irak'da da kan döküyoruz"

Suriye'de çocuk öldüren Hizbullat: "Irak'da da kan döküyoruz"

Hizbullat lideri Hasan Nasrallat, Suriye'den sonra ilk kez Irak topraklarında da kendilerine bağlı milislerin olduğunu açıkladı, "Irak’ta sınırlı bir askeri varlığımız var” dedi.

A+A-

Nasrallat, Hizbullat’ın Irak’ta güçlerinin bulunduğunu ve Safevi Irak Ordusuna destek verdiğini ilk kez teyit etmiş oldu.

Nasrallat, “Şimdiye kadar Irak konusunda konuşmamıştık ama şu an Irak’ın halen geçirmekte olduğu hassas aşamadan dolayı bu ülkede sınırlı bir askeri varlığımız var” dedi.

"Tarafsız değiliz, tüm Rafizilerin yanındayız"

Nasrallat, “Çevremizde yaşanan olaylar konusunda tarafsızlıktan söz edilmesi mantıksız ve gerçek dışıdır. Bizim bölgemizin yazgısını bölge yaratıyor, tek bir ülke değil” ifadelerini kullandı.

Nasrallat, ümmetin bağrındaki hançer Rafiziler için: "Biz uzaydan gelmedik"

Suriye'de Nusayri-Şii Esed rejimine İran'dan sonra en büyük askeri desteği veren Hizbullat'ın lideri Nasrallat, eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin "Hizbullah'ın Suriye'de savaşa girmesi bir delilikti. Terör cinnetini ülkemize taşıdı" sözlerine, "Lübnan'ı bölgeden bağımsız düşünemeyiz. Bunun teoride ve pratikte karşılığı yok" şeklinde cevap verdi.

"Asla bu bölgede gerçekleşenlerden bağımsız değiliz. 'Çevremizde olup bitenlere göz yumalım' diyenlerin söyledikleri mantıklı değil" diyen Nasrallat, şöyle konuştu:

"Lübnan, Bilad-ı Şam'dır. Suriye'den bağımsız değiliz. Bizi bölgedeki olaylara karışmakla suçlayanların söyledikleri, hiç kusura bakmasınlar cevap vermeyi gerektirecek kadar ciddi şeyler değil. Fırtına gelirken, Lübnan olarak fırtınaya gözümüzü kapatıp, kenara çekilemeyiz. Lübnan'ın geleceği, Ürdün, Yemen, Bahreyn, Suriye, Mısır gibi her bir bölge ülkesinin kaderiyle şekillenmektedir. Tüm dünyanın geleceği, bizim bölgemizde belirlenirken biz bunun dışında kalamayız. Nesillerimizin geleceği için bu gerçekleri görmek zorundayız. Biz uzaydan gelmedik. Bölgenin parçasıyız."

'IŞİD dünya için tehlike'

"IŞİD, İsrail dışında tüm dünya için tehlike oluşturuyor" ifadelerini kullanan Nasrallat, "Onların gerçek hedefi, Kudüs değil Mekke'dir. Suudi kardeşlerimizi bu konuda iyi düşünmeye davet ediyorum. IŞİD'in hedefi, kutsal topraklarımız olan Mekke ve Medine'dir." ifadelerini kullandı.

Hizbullat’ın Suriye’deki varlığı

Hizbullat, Suriye iç savaşında Rusya ve İran ile birlikte Nusayri Esed rejiminin en büyük destekçilerinden biri.

Nasrallat, Mayıs 2013’te yaptığı konuşmada ilk kez Hizbullat üyelerinin Suriye topraklarında rejim güçlerine destek vermek için bulunduklarını söylemişti.

 

Kaynak: Al Jazeera ve AFP

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.