1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye'de Muhaliflerin gözünden bir pazar günü
Suriye'de Muhaliflerin gözünden bir pazar günü

Suriye'de Muhaliflerin gözünden bir pazar günü

Muhaliflerin yayınladığı Suriye raporunda İslam Devleti'nin bir rejim uçağı düşürdüğü bilgisi de verilmiş.

A+A-

Dimeşk vilayeti :

-Batı Guta bölgesi Deyr Makir beldesinin etrafında muhalifler tarafından rejim güclerini taşıyan otobüsün hedefe alınmasından sonra Esed şebbihaları Deyr Makir ahalisine intikam amaçlı saldırılar düzenledi.

-Esed güçleriyle Muhalifler arasında Cubur mahallesi cephelerinde, rejimin ağır toplarla yoğun bir şekilde mahalleyi bombalaması eşliğinde şiddetli çatışmalar yaşandı.

-Bala ve Zabideyn'de bölgeye sızmaya çalışan Esed güçleriyle Muhalifler arasında yoğun çatışmalar yaşandı. Gözlemciler bölgeye 8 tane karadan karaya fırlatılan yer-yer füzesi düştüğünü aktardılar.

-Yerel kaynaklar, Kalamunun doğusunda Nusret Cephesi'nin Dimeşk-Bağdad yolunu kapattığı, devriye yapan rejim askerlerine saldırı gerçekleştirildiği ve bunun sonucu olarakta bir çok nusayrinin öldürüldünü aktardılar.

-Görgü tanıkları Han Dun'da Esed güçlerinin cesetlerini taşıyan acil servis arabalarını gördüklerini aktardılar.

-Esed güçlerinin ağır toplarla Neşabiyye beldesini, Duma şehrini, Arabeyn beldesini Herasta tarafından ateş altında tuttuğu aktarıldı.

-Muhalifler Guta'nın doğusunda Cebel Şeyh'de rejimin askeri kışlalarına yaptıkları ani baskında kışlada bulunan rejim askerlerini öldürerek bir kayıp vermeden kendi güvenli bölgelerine dönmeyi başardıklarını aktardı.

-Kalamu'nun batısın da Yarbud şehrinin merkezinde Esed yanlısı 'ed-Dıfai Vatani' (vatan savunma birlikleri) ile Hizbullat'a tabi kişiler arasında çatışma yaşandığı ,2 hizbullat üyesinin öldürüldüğü ve bir çoğunun yaralandığı aktarıldı. Çatışmanın nedeni açıklanmadı.

Halep vilayeti :

Dün (cumartesi gece yarısından sonra) Halep'in kuzeyine yerleşen Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Zahra, Nubl beldelerinde Nusret Cephesi ve diğer İslami ketibeler ile rejim güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Nusret ve İslami Ketibelerin her iki beldeyi temizlemek için başlattığı saldırıların sonucunda Nusret ve Ketibelerin her iki köyde ilerleme sağladıkları belirtildi. Bu ilerlemelerin kaydedildiği bir zamanda rejim uçakları bölgeyi yoğun bir şekilde bombaladı. Her iki taraftan ciddi kayıpların olduğu haberleri gelmektedir.

-Aynı şekilde kuzeyde Bayanun ve Hayan beldeleride dünden beri rejim uçaklarınca bombalanmaktadır. Kayıplar noktasında bir bilgi aktarılmadı.

-Yine dünden beri Esed güçleri ve onlara destek olan şii guruplar, Hizbullat, Afğan asıllı şiiler ve Liva Kudsi gruplaşmasıyla Nusret Cephesi ve Ensarud din (Muhacirin ve ensar ,Hareketu fecriş şaam,hareketu şamil islam ketibeleri) arasında Halep'in kuzeyinde Handerat'da , Sifa ve Kufr Sağir köylerinde, Halep'in kuzey doğusunda şehir girişi, el-Menaşir ve el-Bureyc'de şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalar yaşandığı bir zamanda rejim güçlerinin bölgeyi yoğun bir şekilde bombaladığı yönünde haberler gelmektedir.

-Yine dün gece yarısından sonra İslami birliklerle Baas güçleri arasında Halep kalesi civarında, Eski Halep Emevi Camisi etrafında çatışmalar devam etmiştir.

-Rejim güclerinin kontrolunda olan Eşrefiyya mahellerine, Cele, Mavkambu alanlarına çok sayda füze düşmesi sebebiyle bir kaç insanın yaralanmasına sebeb olmuştur.

-Nusret Cephesi ve başka tugaylar 10 saatden fazla devam eden çatışmalardan sonra Esed milislerinde sekizinin esir alındığı ve bir kaçını öldürüldüğü, Zahra ve Nubul beldelerinin kolları üzerinde bir kaç önemli noktaların kontrolünün sağlandığı aktarılmıştır.

-Bureyc cephesinde muhaliflerle rejim gücleri arasında şiddetli çatışmalar başladı. Muhalifler 5 askeri esir almakla beraber çok sayda rejim askerini öldürmeyi ve yaralmayı başardı. Aynı şekilde Mallah ve Bureyc alanları patlayıcı varillerle, fozdik füzlerle ve tanklarla bombalanmaya maruz kaldı.

-Esed gücleri ile girilen şiddetli çatışmalardan sonra Şiilerin çokunlukla yaşadığı Zahra beldesinin güney taraflarında yerleşen Mamil Alanı Nusret ve diğer savaşçı grupların kontroluna geçmekle beraber bir kaç rejim askerinin öldüğü belirtildi.

-Kuzeyindeki Bureyc bölgesinde muhalif Ahraru-ş Şam Hareketi'nin düzenlediği operasyon'da 14 asker öldürüldü 5 asker'de esir alındı.

Hama vilayeti:

-İC savaşçıları ve başka gruplarla Esed güçleri arasında baş veren şiddetli çatışmalardan sonra Zallakiyat köyünün kontrolü sağlandı. Bu çatışmalar sonuçu 20'den çok rejim askeri ve ilave olarak iki rejim tankı imha edildi. Rejim gücleri bölgeden çekilmeden önce toplarla ve füzelerle bölgeyi bombaladılar.

-Hamanın kuzey kırsalında Muhalifler Masasina ve Halfaya beldesinin doğusundan olan Zelin kontrol noktalarında yerleşmiş Esed güclerini toplarla ve havan topları ile hedef aldılar, hedeflerin isabet ettiği belirtilmiştir.

-Hamanın Batı kırsalında Cisr Beyt-ul-Ras köyü ve Esed rejimini Destekleyen Ceyyid Kendi arasında ağır silahlarla Muhaliflerle Esed güçleri arasında şiddetli çatışmalar gerçekleşti.
Rejim jetleri Hama'nın doğu kırsalında olan Saan Ukayribat köylerine hava saldırıları gerçekleştirdi.

-Hama'nın kuzey kırsalında olan Kafr Zita ve Latamine beldelerine de hava saldırıları olduğu gelen bilgilerde yer alıyor.

-Hama kuzey kırsalında olan Zallakiyat köyü muhalif güçler tarafından tam şekilde özgürleştirildi. Rejim güclerinin iki tankının imha edilmesi ile beraber bir çok rejim askeri öldürüldü, bir tank,23 -mm top ve çok sayıda silah ve cephehanelere el konuldu.

-Bazı haber kaynaklarında çok sayda rejim askerinin öldürüldüğü sayılarının 20'den fazla olduğu aktarıldı.

Humus vilayeti:

-Esed gücleri ağır  silahlarla Vaar mahellesinde sivillerin menzillerini ateşe tuttu. Esed jetleri Telbise şehrine hava saldırıları gerçekleştirdi.

Lazkiye vilayeti:

-Rejim helokopterleri bir kaç sayıda varil bombaları ile Ekrad dağlarındakı alanları bombaladı ve yaralanmalar hakkında her hangi bir bilgi aktarılmadı.

İdlib vilayeti:

-Rejim helikoptlerileri İdlip'in güney kırsalında Han Şeyhun kentini partlayıcı varil bombaları ile bombaladı, yaralanmalar hakkında hiçbir bilgi yoktur. Aynı şekilde Sermin beldesininde bombalandığı ve can kayıplarının olmadığı aktarıldı.

İC'ye tabi, Sukur-uş Şam grubu, İslam Devleti'ne yeni biat etmiş Ebu-l Vard cemaatine biatleri sebebiyle kendilerini idlip'deki şer'i heyete teslim etmeleri yönünde tehdit içerikli bir beyanat yayınladı.
Deyr ez-zor vilayeti:

-Deyr-ez-Zor kırsalında eşzamanlı İslam Devleti ile Esed gücleri arasında şiddetli çatışmalarla beraber Esed jetleri Havica Sukur Bölgesinde 6 hava saldırısı gerçekleşdirdi.

-İslam devleti Cebel Harabiş de rejime ait bir savaş uçağı düşürdü.

Haseke vikayeti :

-Haseke şehir merkezinde motora yerleştirilmiş bir mayının patlaması sonucu ,devriye yapan Esed güçleri öldürülmüş ve yaralanmıştır.

-Ehras köyünde İslam devleti 5 YPG militanını öldürmüş, Haseke etrafı köylerde ise YPG nin 13 militanını esir almıştır.

 

Kaynak: Tevhidi Gündem

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler