1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye'de, Şii nüfus tükeniyor
Suriye'de, Şii nüfus tükeniyor

Suriye'de, Şii nüfus tükeniyor

Times gazetesinde yer alan habere göre Esed, 35 yaş altı erkekleri orduda boşalan pozisyonlara yerleştirmek üzere topluyor. 3.5 yıldır Suriye halkını katleden ve büyük bir direnişle karşı karşıya kalan rejim orduda görevlendirecek erkek bulamıyor.

A+A-

Orduda yaşanan büyük boşluk sebebiyle , rejimi orduyu güçlendirme kampanyası başlattı. Bu kapsamda asker kaçakları ve 35 yaş altı erkekler orduya yerleştirilmek üzere hedef alınıyor.

Askerden kaçan binlerce kişinin rejim güçleri tarafından tutuklandığını yazan gazete, kontrol noktalarındaki görevlilerin ise 1980 ile 1990 yılları arasında doğan Suriyeli erkekleri belirleyerek, orduya teslim ettiğini belirtti.

Yalnızca Pazartesi günü Şam ve Hama'da yapılan operasyonlarda 1,500 kişinin tutuklanarak orduya gönderildiği iddia edildi.

Kısa süre önce Şam'dan kaçan Ebu Kefah adlı bir kişi, Times gazetesine konuştu ve "Askerlikten kaçanlara yapılan baskı yeni değil. Ama her geçen gün bu baskı daha da artıyor" dedi. Kefah, arkadaşlarının birbirlerine kontrol noktalarını haber verdiklerini ve o noktalardan uzak durduklarını söyledi.

Kefah sözlerine şöyle devam etti:

"Artık öğrenci belgeleri her iki ayda bir yenilenmek zorunda. Ve öğrenciysen de, askerlik görevini altı aydan fazla erteleyemiyorsun. Eğer belgelerin varsa, genellikle Şam'daki kontrol noktalarından rahatlıkla geçiyorsun. Ama kırsal kesimde kontrol noktaları genellikle Şebbiha milislerinin elinde ve onlar neredeyse herkesi tutukluyorlar. Belgen olması onlar için fark etmiyor."

Gazeteye konuşan ve soyadını vermek istemeyen Ahmet adlı kişi ise, abisinin askerlikten kaçtığını ancak yakın zamana kadar rejimin kontrolündeki bir sahil bölgesinde rahatlıkla yaşadığını söyledi.

Ahmet, "Abim gizli bir evde kalıyordu. Ama evin yakınlarında oturan akrabalarımız, istihbarat servisinin gelip evi kuşattığını, sonra da abimi götürdüğünü söyledi. Abimi askerden kaçan altı-yedi kişiyle birlikte tutuklamışlar" şeklinde konuştu.

Gazete, Suriye Anayasası uyarınca ülkede askerliğin zorunlu olduğunu hatırlatıyor ve askerlik çağına gelen her erkeğin 18 ile 20 ay arası hizmet verdiğini belirtiyor.

Ancak 2012 yılında ayaklanmaların başlamasıyla, o dönemde askere alınanların dönem sonunda serbest bırakılmadığını vurgulayan haberde, artan asker kaçaklarının orduyu küçülttüğü ifade ediliyor.

Bu durum sebebiyle başta Lübnan'dan gelen Hizbullat'a bağlı şii militanlar, Iraklı, İranlı ve Afgan şii milislerin Suriye ordusunu güçlendirdiği belirtiliyor.

Gazete, İslam Devleti'nin geçen Ağustos'ta Tabka askeri üssünü ele geçirmesinden ve oradaki yüzlerce Suriyeli askerin öldürülmesinden bu yana Suriye ordusunun morallerin çok düşük olduğunu kaydediyor.

Times'a bu olayı yorumlayan Şam'dan birisi ise "Tabka'dan sonra rejimin askerlerini her an yüzüstü bırakabileceği hissi oluştu" diyor. Tabka üssündeki üst düzey komutanlar üssü uçaklarla terk edip yüzlerce rejim askerini İslam Devleti Birlikleri ile başbaşa bırakmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.