1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye'de yaşanan sivil kayıplar ve Muhaliflerin Şam Raporu
Suriye'de yaşanan sivil kayıplar ve Muhaliflerin Şam Raporu

Suriye'de yaşanan sivil kayıplar ve Muhaliflerin Şam Raporu

Dün Suriye'de yerel gözlemcilerin açıkladğı günlük raporda Suriyede Esed rejimi uçaklarının varil bombaları ile yerleşim yerlerini bombalaması sonucu 44 sivilin yaşamını yitirdiği açıklandı.

A+A-

Dün Suriye'de yerel gözlemcilerin açıkladğı günlük raporda Suriyede Esed rejimi uçaklarının varil bombaları ile yerleşim yerlerini bombalaması sonucu 44 sivil yaşamını yitirdiği açıklandı.

Raporda: Dün yaşamını yitiren kişilerden 5 kadın, 8 çocuk, 1 yetişkin erkek Nusayri Esed Rejimi'nin hapishanelerinde işgence ile öldürülmüştür. Diğer kayıplar varil ve diğer tip bombardılanlarla gerçekleşmiştir. Bunların, 11'i Dera da, 10'u Dimeşk'de (Şam Merkez), 9'u Rakka'da, geri kalanları ise Halep, İdlip ve Hums'ta yaşamını yitirmiştir. 

Muhaliflerin Şam'da yaşanan dünkü gelişmelerle ilgili yayınladı rapor;

Dimeşk vilayeti:

Muhalifler Huş el-Farra beldesi etrafında Esed birlikleri ile şiddetli çatışmalar sonucu birkaç Esed milisini öldürmeyi başarmışlar. Bu çatışmanın yaşandığı sırada muhalifler Tel Kurdi mıntakasında Esed güçlerini ağır silahlarla ateşe tutmuşlar. Kayıp bilgisi akatarılmadı.

Haleb vilayeti:

Muhalifler Halep el-Zehra da Esed güçleriyle yaşanan yoğun çatışmalardan ve onların toplandığı noktaların B-9 ,B-10 füzeleriyle vurduktan sonra bir çok Nusayriyi öldürmeyi başarmışlar. Bu çatışmaların yaşandığı sırada Halep Kasr Bustan ve Süleyman Halebi mahallelerinde de yoğun çatışmaların olduğu kaydedildi.

Yine Muhalifler Esed güçleriyle yoğun çatışmalardan sonra, Muamele difa çevresinde onların 2 askeri aracını havaya uçurmuş, içinde bulunanların en az 10'u öldürülmüş ve sonuçta bölgedeki birkaç köyü temizlemişler.

Hama vilayeti:

Muhalif gruplar vilayetin kuzey bölgelerinde Esed birliklerinin bulundukları noktaları havanlarla vurmuşlar.Esed saflarında ölülerin olduğu ama sayıları hakkında net bir bilgi olmadığını bildirdiler.

Humus vilayeti:

İslam Devleti vilayetin doğusunda yerleşen Hicar mıntakasında Esed şebbihalarıyla yaşanan yoğun çatışmadan sonra onlardan 5 öldürmeyi başarmış, Şair de ise Esed güçlerine bağlı 1 tankı da orada yaşanan çatışmalar zamanı havaya uçurmuşlar.

Muhalifler Helaliye köyünde yaşanan yoğun çatışmalar zamanı birkaç Esed askerini öldürdüklerini ve yaraladıklarını, Helaliye cephesinin güneyinden ve kuzey Humus'dan Şarşuh köyünden batı cephesine Esed güçlerinin sızmaya çalıştıklarının fakat muhaliflerin bunları geri püskürtüldüğünü bildirdiler.

Kuneytra vilayeti:

Muhalifler rejimin el-Baas köyündeki noktalarını bombalaması sonucu rejime ait topları vurmayı başarmışlar.

Haseke vilayeti:

İslam Devletiyle YPG-PKK güçleri arasında Rasul aynı n Tel hınzır bölgesinde yoğun çatışmalar yaşanmıştır.Kayıplar barede bilgi akatarılmadı.

 

 

Kaynak: Tevhidi Gündem

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler