1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Tacikistan'da İslamın şiarları yok edilmeye çalışılıyor
Tacikistan'da İslamın şiarları yok edilmeye çalışılıyor

Tacikistan'da İslamın şiarları yok edilmeye çalışılıyor

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de camilere gözetleme amacıyla kameralar takılacak. Bu gözetlemenin sebebi ise insanların Allah'ın (a.c) ve Resûlûnun (s.a.v) emirlerine riayet etmesini engellemek.

A+A-

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe belediyesi sözcüsü yaptığı açıklamada camilere kamera takmaktaki amaçlarının ibadetlerin ifa şekline bakılarak ‘istenmeyen eğilimlerin' ortaya çıkmasını engellemek olduğunu söyledi.

İslam düşmanı Duşanbe belediye sözcüsünün 'İstenmeyen eğilimler' olarak belirttiği kısım ise Allah'ın (a.c) ve Resûlûnun (s.a.v) emretmiş olduğu şekilde Allah'a ibadet etmeyi kapsıyor.

Tacikistan'da yaşamakta olan İslami kesim, devletin elinin her yere uzanıyor olmasına pek de yabancı değil. Devlet Dini İşler Komitesi ve yarı resmi Ulema Konseyi ülkedeki imamları gözlem altında tutuyor, üniforma giymelerini zorunlu tutuyor ve verecekleri vaazları hazırlıyor. Resmi olarak kayıt altında bulunmayan cami ve mescitlerde ibadet edilmesi ise suç sayılıyor.

Tacikistan yönetiminin yürürlüğe koyduğu din kanunları ise ülkede ihdas etmek istedikleri sekülerlik ve İslami kesimin din özgürlüğüne tamamen aykırı olarak işliyor. 

Tacikistan'da 18 yaşının altında bulunan çocukların camilerde ibadet etmesi yasakken kadınların da devlet binaları ve okullara tesettürlü bir şekilde girmeleri yasaklanmış durumda. 

Tacikistan'da Allah'a (a.c) ve Resûlûne (s.a.v) olan düşmanlığın sonucunda ortaya çıkan İslamın şiarlarına yönelik yasaklar bunlarla da kalmıyor. Ülke yönetimi erkeklere sakal traşı olma zorunluluğu getirdi. Hatta geçtiğimiz Ocak ayında Hatlon bölgesinde Tacik polisi 13.000 erkeğe traş olmalarının zorunlu olduğunu söyledi.

Ülkede, 1992'den beri iktidarda bulunan Tacikistan devlet başkanı İmam Ali Rahman'a karşı tek ciddi demokratik muhalefet Tacikistan İslami Direniş Partisi tarafından yapılmaktaydı. Ancak geçtiğimiz Eylül ayında TDIP, Tacik otoriteleri tarafından elle tutulur herhangi bir kanıt olmaksızın kapatıldı ve ‘terörist yapı' olarak ilan edildi.

Duşanbe yönetimi ülkede giderek artan dindarlığa karşı savaş açmış durumda. Kendi ateist-komünist ideolojisi bağlamında seküler bir yönetimi birliği altındaki cumhuriyetlere dayatmaya çalışan Sovyetler Birliği'nden ayrılmasının üzerinden yirmi beş sene geçmesine rağmen Tacik yönetimi Sovyetler'den kalma davranış biçimi ile vatandaşlarına yaklaşmakta.

Kaynak: Timeturk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler